fbpx

Saç ekimi operasyonlarında başarı ve konforu etkileyen en önemli faktörlerden biri de uygulanan anestezi yöntemidir. Saç ekimi operasyonlarının yanı sıra pek çok cerrahi operasyonda da tercih edilebilen bir anestezi yöntemi olan sedasyon, lokal anesteziden farklı olarak genellikle hastanın korku ve endişesini gidermek amacıyla uygulanmaktadır. Ancak her iki yöntemin de temel amacı, hastanın operasyon süresince acı ve ağrı hissetmesinin önüne geçmektir.

Sedasyon nasıl uygulanır?

Operasyonun süresine, büyüklüğüne ve hastanın sağlık durumuna göre sedasyon uygulamasının süre ve derinliği ayarlanabilir. Damar yolu açılarak etken maddenin enjekte edilmesi şeklinde uygulanan sedasyon; gerekliliğe göre hastanın hafif, orta ya da derin bir uyku haline geçmesini sağlamaktadır. Hastanın durumuna göre şurup olarak ağız yoluyla ya da damla şeklinde burun yoluyla da uygulanabilir.

Kimlere uygulanabilir? Neden tercih edilir?

Bu uygulama için engel teşkil eden herhangi bir kriter bulunmamaktadır. Çocuk ve yetişkin fark etmeksizin hastanın yaş grubuna uygun dozda uygulanabilir. Hastanın operasyon süresince herhangi bir acı ve ağrı duymasının önüne geçmesini amaçlayan bu anestezi yönteminde, özellikle iğne ve ameliyat korkusu olan hastalarda tercih edilen bir yöntemdir. Tansiyon ve kalp problemi yaşayan kişilerde de rahatlatıcı etkisiyle önerilmektedir. 

Sedasyon uygulaması öncesinde hastanın 2-4 saat süreyle herhangi bir şey tüketmemesi gerekmektedir.

Saç ekiminde sedasyon nasıl uygulanır?

Saç ekimi operasyonlarında anestezi amacıyla uygulanan sedasyonda, çeşitli kriterlere bağlı olarak üç farklı doz uygulanabilmektedir. Hastanın hafif ya da derin uyku halinde olmasını sağlayabildiği gibi, saç ekimi operasyonlarında genellikle orta dozda uygulanarak hastanın operasyonu acı hissetmeden ve bilinçli şekilde tamamlamasını sağlar. Hastanın kendisine yöneltilen sorulara cevap verebildiği bir uyku hali olarak da tanımlayabileceğimiz bu uygulama, “bilinçli sedasyon” olarak da anılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:
İğnesiz Saç Ekimi Nedir?

Saç ekiminde iğne korkusuna çözüm

Saç ekimi operasyonu; sağlıklı saç greftlerinin alınacağı ve ekimin gerçekleştirileceği bölgelere lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Saç ekimi yaptırmak isteyen ancak iğne korkusu nedeniyle kaygı yaşayan hastalarda ise lokal anestezi öncesinde sedasyon uygulamasına başvurulmaktadır. Sedasyon etkisinde rahatlama yaşayan ve endişelerinden uzaklaşan hastalar, lokal anestezi sayesinde de minimum acı ve ağrı yaşayacağı için oldukça konforlu bir operasyon geçirmektedir.