fbpx

Sakal ekimi operasyonu sonrasındaki iyileşme sürecinde, en önemli uygulamaların başında yıkama gelir. Uzman doktorun yönlendirmesine bağlı olarak sakal ekimini takip eden 48 ila 72 saat arasında yapılan ilk yıkama, genellikle ekimin yapıldığı merkezde gerçekleştirilir. Çeşitli nedenlerle operasyon sonrası şehir dışı ya da yurt dışına çıkmak durumunda olan hastalar ise belirtilen noktalara dikkat ederek ilk yıkamayı gerçekleştirebilmektedir. Sakal ekimi sonrası yıkama işlemlerine dair önemli detayları, bu yazımızda sizler için derledik.

Sakal ekimi sonrası yıkama işlemi genellikle operasyon sonrası 3. günden başlayan ve en az 3 hafta süresince yapılması gereken bir uygulamadır.

Sakal ekimi sonrası yıkamanın önemi

  • Sakal ekimi sonrasındaki yıkama, günlük rutinimizdeki gibi bir yüz yıkaması değildir. Ekimi yapılan kıl köklerinin sağlığı için yapılan bu işlemin altın kuralı; oldukça özenli ve hafif hamleler yapmak, sert hamlelerden kaçınmaktır.
  • Sert müdahaleler kıl köklerinin yerinden çıkmasına ve zarar görmesine neden olabilir.
  • Sakal ekimi sonrasında kıl köklerinde oluşan kabuklanmalar, ilk yıkama ile temizlenmektedir.

Sakal ekimi sonrası yıkama nasıl yapılmalıdır?

Sakal ekimi sonrası ilk yıkama, genellikle operasyonu takip eden 3. günde yapılır. Bunun nedeni; bu süreden erken veya geç yapılan yıkamaların istenmeyen sonuçlara neden olabilmesidir. Normalden erken yapılan ilk yıkama, kabuklanma tamamlanmadığı için sakal köklerinin suyla temasına neden olmakta; normalden geç yapılan ilk yıkama ise kabuklanma nedeniyle kıl köklerinin havasız kalmasına neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:
Sakal Ekimi Hakkında Tüm Bilgiler

Sakal ekimi sonrası 3 hafta süresince yapılacak yıkama işlemi, üç aşamada uygulanmalıdır:

  • Losyonlama aşaması
  • Köpükleme aşaması
  • Kurulama aşaması
Losyonlama

Sakal ekimi sonrası yıkama işleminin ilk aşaması losyonlamadır. Bu aşamada hasta, doktor tarafından önerilen losyonu özenli şekilde ekim bölgesine uygular. Oluşan kabukların yumuşamasını sağlayan bu losyonun, tüm kıl köklerini kapatacak şekilde bol miktarda uygulanması önemlidir.  Losyon tüm bölgelere ulaştıktan sonra, etkisini göstermesi için yaklaşık 30-40 dakika boyunca beklenir. Bu süre sonrasında losyon, ılık su ile durulanarak temizlenir. Suyun tazyikli olmamasına çok dikkat edilmelidir. Losyonun fazlalığı kesinlikle havlu ve peçete ile alınmamalı tamamen su ile durulanmalıdır.

Köpürtme

Losyon durulandıktan sonraki aşama ekim bölgesine köpük uygulamasıdır. Bu aşamadaki en önemli püf noktası, doktor tarafından önerilen şampuanın elde köpürtülmesi ve yüzde ek bir köpürtme yapılmamasıdır. Köpürtülen şampuan, tıpkı losyon gibi hafif ve nazik hamlelerle ekim bölgesindeki kıl köklerine uygulanır; bir süre sonra ılık suyla durulanır.

Sakal Ekimi Sonrası Yıkama ve Kurulama
Kurulama

Köpürtme ve durulama işlemi tamamlandıktan sonra en son aşama olan kurulama aşamasına geçilir. Kurulama tercihe göre kurutma makinesi ya da yumuşak bir havlu ile yapılabilir. 

Kağıt türevi mendil ve havlu ürünler, yıkama sonrası sakallara yapışabileceği için kurulama aşamasında kesinlikle tercih edilmemelidir.

  • Kurutma makinesi ile yapılan kurutma işleminde, makinenin en düşük hızda ve ekim bölgesinden en az 15 santimetre uzaklıkta olmasına dikkat edilmelidir. Makineden üflenen havanın sıcaklığının düşük seviyede olması ve makinenin sağa sola sallanmadan sabit şekilde tutulması da önemli noktalardandır.
  • Sakal yıkama işlemi sonrası kurulama, yumuşak bir havlu yardımıyla da yapılabilir.