fbpx

Sakal ekimi, uygulanış yöntemi olarak saç ekimi ile birçok açıdan benzeşiyor olsa da saç ekiminden çok daha fazla özen gerektiren bir uygulamadır. Yüz bölgesi saç derisine göre daha hassas olduğu için, sakal ekimi sonrası süreçte iyileşme daha fazla zaman alır. 

Sakal ekimi sonrası iyileşme süreci

Sakal ekimi operasyonu, iyileşme süreci özenle takip edilmesi gereken bir uygulamadır. Doktor tarafından verilen ilaçların düzenli kullanımı ve kaçınılması gereken durumlardan uzak durmak, bu sürecin çok daha sağlıklı geçmesine yardımcı olacaktır. Sakal ekimi sonrası en önemli süreç, operasyonu takip eden ilk 3 gündür. 3. gün sonrasında yapılan ilk yıkama işlemi, iyileşme sürecinin en hassas olduğu üçte ikilik dönemin tamamlandığı anlamına gelir.

Hasta operasyon sonrasında doktor tarafından verilen antibiyotikleri 1 hafta süreyle kullanmalıdır. Bu süre sonrasında, ekim bölgesindeki kıl köklerinin içinde bulunduğu kanallar büyük ölçüde iyileşmesini tamamlar. 

Operasyonu takip eden birinci ayın sonunda, ekim bölgesinde şok dökülme yaşanır ve hassasiyet dönemi olarak adlandırılan süreç tamamlanır. Şok dökülme sonrası dökülen sakallar kısa süre içerisinde daha güçlü şekilde yeniden uzar.

İlginizi Çekebilir:
Sakal Ekimi Fiyatları Ne Kadardır?

Sakal ekimi sonrası için önemli bilgiler

  • Sakal ekimi operasyon yaklaşık 3-6 saat içerisinde tamamlanır ve hasta taburcu edilir. Operasyon sonrası hastaya bir refakatçinin eşlik etmesi önerilir.
  • Operasyon sonrasındaki ilk 1-2 gün ödemin yüzde morarma ve şişlik oluşturmaması için başın yere doğru eğilmemesi gerekir.
  • Ekim sonrası sakal köklerinde beliren kırmızı lekeler sürecin doğal bir parçasıdır.
  • Sakal ekimi öncesi ve sonrası, alkol ve sigara kullanımından en az bir hafta uzak durulmalıdır.
  • Bilhassa ekim sonrası 3 günlük süreçte, hastanın sırt üstü yatması çok önemlidir.
  • Sportif aktivite ve cinsel ilişki, sakal ekimi sonrası 3-4 günlük süreçte tavsiye edilmemektedir.
  • 3. gün sonrasında yapılacak ilk yıkama öncesi, ekim bölgesine su değdirmemeye özen gösterilmelidir.
  • Ekim bölgesi kaşınmamalı, oluşan kabuklar koparılmamalıdır.
  • Geniş yakalı kıyafetler giyilmeli, atkı benzeri aksesuarlar kullanılmamalıdır.

Sakal ekimi sonrasındaki 1. hafta

Doktor tarafından verilen antibiyotiklerin düzenli şekilde kullanılması gereken bu haftada, kıl köklerinin ekildiği bölgeye sert temaslardan kesinlikle kaçınılmalıdır. Kaşıma, ovma ya da sertçe yüz kurulama gibi hareketler, ekilen kıl köklerinin zarar görmesine neden olabilir. Ayrıca doktorunuz tarafından belirtilen günde ilk yıkamayı gerçekleştirirken de oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir.

Sakal ekimi sonrasındaki ilk 3 ay

Sakal ekimi sonrasındaki ilk ayın bitişiyle şok dökülme süreci başlar. Geçici özellikte ve sürecin doğal bir parçası olan şok dökülme sonrası, kıl kökleri daha güçlü şekilde uzamaya başlamaktadır. Operasyon sonrası ilk sakal tıraşı en az 3 ay sonra yapılmalı, bu süreden önceki talepler için doktordan onay alınmalıdır. Sakal ekimi sonrası sakalların doğal görünümüne kavuşma süreci ortalama 10-12 aydır.