fbpx

Sakal ekimi; kalıtımsal nedenler, yanık, kaza ya da hastalık nedeniyle sakal çıkmayan bölgelere, kıl kökü ekimi yapılarak gerçekleştirilen bir mikrocerrahi operasyonudur. Sakal ekimi operasyonları, uygulama prensibi açısından saç ekimi ile benzer aşamalara sahiptir. Sakal ekimine dair tüm detayları bu yazımızda sizler için derledik.

Sakal ekimi operasyonları 24 yaşını doldurmuş tüm bireylere uygulanabilen bir operasyondur. Çeşitli testler sonucu kişinin sakal ekimine engel olabilecek herhangi bir sağlık problemi olmadığı görülürse operasyon planlamasına başlanabilir. Sakal ekimi işlemine dair en önemli bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sakal ektirme operasyonu, tıpkı saç ekiminde olduğu gibi; donör bölgeden alınan kıl köklerinin (greft) sakalsız bölgede açılan kanallara ekilmesi şeklinde gerçekleştirilir.
 • Ekim kanalları mikro iğneler yardımıyla yaklaşık 0,7 mm genişliğinde açıldığından operasyon sonrası kesi isi kalmamaktadır.
 • Donör bölge olarak genellikle kişinin ense ve yüz bölgesindeki greftler tercih edilmektedir. Bu alanların yeterli olmaması durumunda göğüs ve sırt gibi bölgeler de kullanılabilmektedir.
 • Ekim yapılacak alanın genişliğine ve ekilecek greft miktarına göre değişmekle birlikte, operasyon süresi 2-3 saat aralığındadır.
 • Operasyon sonrasında, hasta aynı gün içerisinde günlük yaşamına geri dönebilir.
 • Ekim bölgesinde kan pıhtılaşması nedeniyle oluşan kırmızı noktalar doğal sürecin bir parçasıdır ve 1 hafta içinde kaybolmaktadır.
 • Operasyonu takip eden 15. günden itibaren, sakalda makasla kısaltma yapılabilir. Sakal tıraşı için önerilen süre en az 1 aydır.
 • Saç ekiminde olduğu gibi sakal ekiminde de şok dökülme evresi vardır. 2. haftada görülen dökülme sonrasında, ekilen sakalların tamamen çıkma süreci ortalama 6 aydır.

Herkes sakal ekimi yaptırabilir mi?

Sakal ektirmek isteyen hastalarda operasyon kararı verilebilmesi için, öncelikle yaşanan sorunun nedeni araştırılmaktadır. Yaşanan sakal seyrekliği ya da dökülme problemi stres ya da hormonal nedenlere bağlı geçici bir sorun ise sakal ekimine gerek duyulmadan ilaç tedavisine başlanmaktadır. Genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan kalıcı sakal sorunlarında ise hastanın genel sağlık durumuna göre karar verilmektedir.

Sakal ekimi yaptıracak kişinin tansiyon, kalp, diyabet (şeker hastalığı) ve anemi hastası olması sakal ekimine engel değildir. Ancak ilgili hastalığı takip eden doktorun onayı ve sakal ekimini gerçekleştirecek doktorun bilgi sahibi olması önemlidir. Hemofili ve Hepatit B hastalıklarında detaylı bir çalışma sonrasında yine her iki doktorun onay ve koordinasyonuyla sakal ekimi yapılabilmektedir. HIV (AIDS) ve Hepatit C gibi bulaşıcı hastalıklara sahip kişilere ise sakal ekimi yapılmamaktadır.

İlginizi Çekebilir:
Sakal Ekimi Sonrası Dikkat Edilecekler

Sakal Sorunları - Sakal Ekimi

Sakal ektirmek için nedenler

 • Kalıtımsal nedenlerle kişinin çok az miktarda sakalının olması ya da hiç olmaması
 • Sakal bölgesindeki seyreklik
 • Yanma ve kesik gibi durumlar sonrası oluşan bölgesel açılmalar
 • Genetik – kalıcı sakal dökülmesi
 • Kişinin sakal şekli değiştirmek, düzeltmek istemesi

Sakal ekimi öncesinde önemli bilgiler

 • Sakal ektirmeye uygunluğun araştırılacağı sakal analizi öncesinde, doktorun sakallarınızı doğal görünümüyle görmesi için, sakalların kesilmesi önerilmez. Gerekli durumlarda kesim işlemi klinikte yapılabilmektedir. 
 • Operasyondan önceki birkaç gün, doktorun bilgisi dışında ağrı kesici ya da aspirin dahi olsa hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. 
 • Hem operasyona kadar geçecek sürede hem de operasyon sonrasında sigara ve alkol tüketiminden uzak durulmalıdır. Sigaranın kandaki oksijeni tüketen etkileri, ekilen köklerin ölümüne yol açabilmektedir.
 • Operasyon günü geniş yakalı giysiler tercih edilmelidir.
 • Sakal ekimini takip eden süreçte, hastanın en az 3-4 gün dinlenmesi önerilir. Ekilen köklerin zarar görmemesi için bu süreç oldukça önemlidir.

Sakal ekimi operasyonu nasıl gerçekleştirilir?

Muayene ve planlama süreci

Ekimi yapılacak bölgeye kaç adet greft gerektiğinin ve bu greftlerin alınacağı donör bölgenin belirlendiği süreçtir.

Tahlil ve araştırma süreci

Hastanın sakal ekimine engel olabilecek muhtemel hastalıklarının teşhis edilebilmesi için, hastadan bir tüp kan alınarak bir dizi tetkik yapılır.

Lokal anestezi uygulaması

Sakal bölgesine ekilecek greftlerinde donör bölgeden alınabilmesi için bu bölgeye lokal anestezi uygulaması yapılır. İğne korkusu olan hastalar için sedasyon uygulaması yapılabilmektedir. Uygulanan anestezi 15-20 dakika içerisinde etkisini gösterir.

Greft toplama işlemi

Uyuşturulan donör bölgeden, belirlenen miktarda greftin alındığı süreçtir. FUE yöntemi ile mikromotor aparatı yardımıyla toplanan greftler, nakil işlemine dek uygun koşullarda bekletilir. Greft toplama süreci 1-2 saat kadar sürebilmektedir.

Kanal açma işlemi

Toplanan greftlerin nakledilebilmesi için, sakal bölgesinde her bir greftin içine ekileceği uygun kanallar açılır. Sakal ekimi işlemi sonrası doğal görünüm elde edilebilmesi için; açılan kanalların açısı, genişliği ve derinliği oldukça önemlidir.

Sakal ekimi işlemi

Donör bölgeden alınarak uygun koşullarda bekletilen greftler, sakal bölgesinde açılan kanallara uygun şekilde yerleştirilir. Operasyon sonrasında donör bölge bandajlanır, ekim bölgesi iyileşmeyi hızlandırmak adına açık bırakılır.

Sakal ekiminde iyileşme süreci

Sakal ekimi sonrası ilk 10 günlük süreçte; ekim bölgesindeki milimetrik yaraların kapanması, ekilen köklerin deriye tutunması, köklerde kabuk oluşumu ve yıkama sonrası kabuk dökülmeleri yaşanır. Bu aşamaların sonrasında saç dökülmesinden de bildiğimiz şok dökülme gerçekleşir. Sürecin doğal bir parçası olan ve 2-8 hafta aralığında sürebilen bu dökülme sonrası, sakallar daha güçlü yapıda çıkmaya başlar. İlk aşamalarda kıvrık ve kırık şekilde boy gösteren sakallar zaman içerisinde istenen görünüme kavuşur. Sakal ekimi operasyonu sonrasında iyileşme sürecinin tamamlanarak sakalların doğal görünümüne kavuşması süreci yaklaşık 1 yıl almaktadır.