fbpx

Çeşitli nedenlerle görülen sakal dökülmesi ya da “köselik” olarak da adlandırılan doğuştan sakalsızlık problemi, günümüzdeki modern sakal ekim yöntemleriyle giderilebilmektedir. Sakal bölgesinde bu tarz problemler yaşayan kişilerin aklındaki en önemli sorulardan biri ise tabii ki “Sakal ekim fiyatları ne kadar?” olacaktır. Sakal ekimi operasyonunun maliyetini etkileyen faktörleri ve sakal ekimi maliyet hesaplama ipuçlarını sizler için derledik.

Sakal ekimi operasyonu yaptırmak isteyen kişiler, öncelikle kapsamlı bir araştırma yapmalı ve sakal ekimi alanında uzman ekim merkezlerini tercih etmelidir. Sakal ekimi operasyonları için talep edilen fiyatları etkileyen belli başlı 4 ana etmen vardır. Bunlar;

  • Sakal ekiminde kullanılacak ekim tekniği
  • Sakal ekiminde nakledilecek greft (kıl kökü) sayısı
  • Sakal ekimi öncesi ve sonrası sunulan lüks hizmetler
  • Tercih edilen kliniğin konumu

İlginizi Çekebilir:
Sakal Ekimi Sonrası Yıkama Nasıl Yapılır?

Sakal ekimi fiyatı – sakal ekim yöntemi ilişkisi

Sakal ekimi yaptırmak isteyen kişilere, başvurdukları ekim merkezinde öncelikle analiz ve tetkik uygulamaları yapılır. Sakal dökülmesinin nedeni, türü ve düzeyi hakkında bilgi veren bu testler neticesinde, kişinin operasyona uygun olduğu belirlenirse sonraki aşama uygulanacak sakal ekim yöntemidir. Günümüzde tıpkı saç ekiminde olduğu gibi en popüler sakal ekim yöntemi de FUE’dir. Önceki yıllarda yaygın şekilde uygulanmakta olan FUT yöntemi ise donör bölgede bıraktığı kesi izi ve uzun iyileşme süresi nedeniyle pek tercih edilmemektedir. İki metot birbirinden farklı fiyatlandırıldığı için, sakal ekimi fiyatlarını belirleyen ilk faktör ekim metotudur.

Sakal ekimi fiyatı – ekilecek greft adedi ilişkisi

Greft; deri altında bulunan ve kıl köklerini içinde bulunduran dokulara verilen addır. Gerek saç ekimi gerekse sakal, bıyık, kaş ekiminde operasyonun başarısı, kişinin donör bölgesindeki greft miktarına bağlıdır. Sakal ekiminde, ekim yapılması gereken alan ne kadar genişse bu bölgeye ekilecek greft miktarı da artış gösterir. Dolayısıyla tüm bu işlemler operasyonun süresini ve harcanan emeği de arttırır. Örneğin 200 adet greft naklinin yeterli olacağı bir sakal ekimi operasyonu 1 saatte tamamlanabilirken; bu adedin 400’e çıkması, operasyon süresini de ikiye katlamaktadır. Özetle; ekilecek greft miktarı, operasyon maliyetini doğrudan etkilemektedir.

Sakal Ekimi Fiyatı

Sakal ekimi fiyatında lüks hizmet etkisi

Saç ekimi ve sakal ekimi gibi estetik kaygılarla gerçekleştirilen operasyonlarda, zaman içinde hastaların talepleri doğrultusunda şekillenen ekstra hizmetler sunulmaya başlanmıştır. Hastaya ulaşım, konaklama gibi hizmetlerin yanı sıra özel dinlenme odası ve ikramların sunulduğu bu kategoride, sakal ekimi fiyatları doğal olarak normal operasyon fiyatlarının üzerine çıkmaktadır.

Sakal ekimi fiyatında konum etkisi

Hayatın her alanında karşılaştığımız gibi aynı kalitedeki hizmetin elit semtlerde daha yüksek fiyatlarla sunulması durumu saç ve sakal ekimi operasyonları için de geçerlidir. Bu bölgelerdeki kira maliyetlerinin oldukça yüksek olması ve bu bölgedeki ekim merkezinin genel olarak üst gelir düzeyindeki müşterilere hitap etme isteği ile sakal ekimi fiyatları yükselmektedir. Sakal ekimi operasyonu için seçeceğiniz kliniğin, gerekli mevzuat ve kriterlere uygunluğunun yanında bütçeniz için bu tarz ek maliyetler getirmemesine de dikkat etmenizi öneririz.

Sakal ekimi fiyatları ne kadar?

Sakal ekimi için ayırmanız gereken bütçeyi öğrenmek için, bu kriterler doğrultusunda birkaç ekim merkezinden teklif almanız en doğrusu olacaktır. Ancak genel hatlarıyla bir hesaplama yapmak gerekirse; ekim merkezlerinin her bir greft ekimi için talep ettiği tutar ortalama 5-6 TL aralığındadır. Sakal ekimi yapılacak bölgenin büyüklüğü 500 adet greft gerektiriyorsa ayırmanız gereken bütçe yaklaşık olarak 2.500-3.000 TL aralığında olacaktır.