fbpx

Kişisel görünümümüzün en önemli parçalarından biri olan saçlarımız, aslında binlerce kıl kökünden uzanan saç kıllarından oluşmaktadır. Tüm vücudumuzu kaplayan kıl kökleriyle benzeşen özellikleri olduğu gibi kendine özgü özelliklere de sahip olan saçın yapısı ve özelliklerine birlikte göz atalım.

Saç ve kılın yapısını oluşturan maddelerin en önemlisi keratin proteinidir. Ayrıca hidrojen, yağ ve disülfit maddelerini de barındırmaktadır. Mezenkim adıyla da anılan kıl hücreleri, tüm vücutta deri yüzeyine doğru kıl adını verdiğimiz cansız uzantılar büyütmektedir. Deri yüzeyine ulaşan her bir kıl, yer aldığı bölgeye göre çeşitli özelliklere sahip olabilmektedir.

Saçın yapısını ele alırken temel olarak kılın yapısal özelliklerini irdelemek gerekir. Kılın kendine özgü yapısal özelliklerini dört başlık altında ele alabiliriz:

  1. Gözenekli yapı ve nem tutma
  2. Esnek yapı
  3. Elektriklenme

Gözeneklilik ve nem tutma – Saçın yapısı

Saçın gözenekli yapıda olması porozite olarak da adlandırılmakta ve kavramsal olarak saçın nem tutabilme kapasitesini tanımlamaktadır. Kılın sahip olduğu gözenekli yapı, nemi içine hapsetmesine olanak tanır ve kuruyup güçsüzleşmesine engel olur. Çeşitli etkenlerden gözeneklilik oranı düşük olan kıllar zamanla güçlü yapılarını yitirip kuruyabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:
Saç Analizi Nasıl Yapılır?

Esneklik – Saçın yapısı

Saçlarımızı istediğimiz gibi şekillendirebilmemizin temelinde saç kıllarının üstün esnek yapısı yatmaktadır. Vücudumuzdaki diğer kıllardan çok daha esnek bir yapıda olan saç kılları, bu özelliğiyle vücudumuzdaki en esnek kıllardır. Islatıldığında ise esnekliğini üçte bire varan oranlarda arttırabilmektedir. Esneklik özelliğini, içeriğinde yer alan keratin maddesinden alan saç kılları, çeşitli nedenler esnek yapısını yitirebilmekte, olduğundan daha düz bir forma bürünebilmektedir.

Saçın Yapısal Özellikleri

Elektriklenme – Saçın yapısı

Saç kıllarının birbirine ya da statik elektrik oluşturabilecek farklı bir nesneye sürtünmesiyle saçlarımızda kabarmalar oluşabilir. Bunun temel nedeni saçın ve vücut kıllarımızın yapısal olarak elektriklenmeye yatkınlığıdır. 

Saçın vücudumuzdaki diğer kıllardan farklı özellikleri:

  • Vücudumuzda en hızlı uzayan kıllar, saç kıllarımızdır. Sağlıklı bir kişide saç uzaması ayda 2-3 cm aralığındadır.
  • Saç kıllarımız; güçlü yapı, kıl kökü yoğunluğu ve kapladıkları alanın genişliği bakımından da ilk sırayı kimseye bırakmaz.
  • Sağlık problemlerine bağlı saç dökülmeleri göz ardı edildiğinde, günde 100 adede kadar saç telinin dökülmesi, saç normal döngüsünde olağan bir durum olarak kabul edilmektedir.