fbpx

Saç yoğunluğu; saç ekimi öncesindeki planlama aşamasında, operasyonun başarısına dair önemli ipuçları veren bir kavramdır. “Saç densitesi” olarak da adlandırılan bu kavram, santimetrekareye düşen saç telinin hesaplanmasıyla elde edilir. Bu bilgiler doğrultusunda ekim yapılacak bölgeler ve operasyon zamanı daha doğru şekilde hesaplanabilmektedir.

Saç yoğunluğu nerede kullanılır?

Çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilmekle birlikte, sağlıklı bir insanda santimetrekareye düşen saç teli miktarı 200 ila 600 arasındadır. Bu miktar yetişkin bireylerde ortalama saç yoğunluğu olarak ifade edilebilir. Saç yoğunluğu her bireyde farklı miktarlarda olabilmektedir. Bunun temel nedeni olarak kalıtımsal nedenlerin yanı sıra saç yapısının güçlü olup olmayışı da gösterilebilir. Ayrıca cinsiyet, yaş, ırk gibi etmenler de saç yoğunluğuna etki edebilmektedir.

Saç dökülmesinin hangi hızda ilerlediği ve ne düzeyde olduğunun tespit edilebilmesine yardımcı olan saç yoğunluğu, operasyonda hangi tekniğin uygulanması gerektiği ve ideal operasyon tarihi hakkında da bilgi verebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:
Saç Ektirme Hakkında Merak Edilenler

Saç Yoğunluğu

Nasıl hesaplanır?

Saç yoğunluğunun hesaplanması, geçmiş yıllarda elle sayım şeklinde yapılmakta iken günümüz teknolojisinde geliştirilen medikal cihaz ve robotlar yardımıyla hızlıca yapılabilmektedir. Gençlik yıllarında saç yoğunluğu santimetrekarede 1.000 adede kadar çıkmakta, yetişkin bireylerde ise 200-600 aralığında görülmektedir.

Irklara göre farklılık gösterebilen saç yoğunluğunun en fazla olduğu saç tipi, ortalama 150 bin saç kökü barındıran “Kafkasyalı” saç tipidir. Saç yoğunluğunun en az olduğu saç tipi ise 50-100 bin saç kökü ortalamasıyla “Afro-Karabiyen” saç tipidir.

Saç yoğunluğu neden önemlidir?

Saç dökülmesi sürerken ekim yapılmaması için:
Saç ekimi operasyonuna karar verilebilmesi için, hastanın kalıcı nitelikteki saç dökülmesinin son evrelerde olması gerekir. Saç dökülmesi devam ederken gerçekleştirilen saç ekimi sonrasında, diğer bölgelerdeki dökülmenin devam etmesi durumunda ortaya estetik olmayan bir görüntü çıkacaktır. Bu nedenle kişinin saç dökülmesinin hangi düzeyde olduğu, saç dökülmesinin hangi evrede olduğu belirlenerek saç ekimi operasyonu bu doğrultuda planlanmaktadır.

Donör bölgenin ekim için yeterliliğini ölçmek için:
Saç yoğunluğundan faydalanılan bir diğer alan ise donör bölgedir. Başarılı bir saç ekimi operasyonu için saç dökülmesi yaşanan bölgeye ekilecek greft miktarının donör bölgedeki greft miktarıyla uyuşması gerekir. Eğer ekim bölgesi çok geniş ve donör bölge yetersiz ise operasyon sonrasında istenen doğal görünüm elde edilememektedir. Ekim bölgesi ve donör bölgede ayrı ayrı yapılan ölçümler sayesinde, operasyon sonrasında elde edilecek görünüm hakkında genel bir bilgi sahibi olunabilmektedir.