fbpx

Saç dökülmesi problemi yaşayan çoğu insan, bu problemle nasıl başa çıkacağı konusunda net bir fikir sahibi değildir. Kulaktan dolma bilgiler ve arkadaş tavsiyesi ile kullanılan şampuan gibi ürünler, ne yazık ki zaman kaybının ötesine geçmemektedir. Saç dökülmesi ile gerçek anlamda başa çıkmak isteyen kişilerin, tıbbi olarak etkisi kanıtlanmış metotları tercih etmesinde fayda vardır. Saç dökülmesi tamamlanıp kelleşme gerçekleşmeden önce uygulanabilecek çeşitli yöntemlerle saçların güçlenmesi ve sıklaşması mümkündür. Bu yazımızda saç dökülmesi yaşayan bireyler için faydalı olabilecek saç sıklaştırma yöntemlerini inceliyoruz.

Saç sıklaştırma yöntemleri, tek bir metot olarak tercih edilebileceği gibi; birkaç farklı metot eş zamanlı olarak da uygulanabilmektedir.

saç-güçlendirme

Saç sıklaştırma yöntemleri ne kadar faydalıdır?

Pek çok açıdan saç dökülmesi ile mücadele eden saç sıklaştırıcı yöntemlerin, saç kökleri üzerindeki pozitif etkileri ile şu şekilde sıralanabilir:

  • Düzenli şekilde uygulanan tedavilerde saç dökülmesini azaltır ve kelleşme süresini uzatır.
  • Saç bölgesindeki açılma ve kelleşme gibi istenmeyen görüntülerin giderilmesine destek olur.
  • Saç kökleri ve saç tellerini besleyerek daha güçlü, canlı ve dayanıklı bir yapıya bürünmesine yardımcı olur.
  • Saç köklerinin daha uzun süre sağlıklı kalmasını ve yaşamasını sağlar.
  • Saç köklerini besleyen kılcal damarlar üzerindeki testosteron-androjen baskısını ortadan kaldırarak köklerin beslenme sürecine katkı sağlar.

Saç dökülmesi, kendi başına sağlık açısından bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak kişinin kendi saç görünümünden duyduğu rahatsızlık, çeşitli psikolojik sorunları ve öz güven kaygını beraberinde getirmektedir. Saç dökülmesi sürecinde uygulanan saç sıklaştırıcı metotlar, bu etkilerin yok edilmesini ve kişinin sosyal yaşamında yeniden mutlu olmasını amaçlamaktadır.

Saç sıklaştırma metotları, dökülme türü ve seviyesine göre değişkenlik göstermektedir. Geçici tip saç dökülmesi ile kalıcı tip saç dökülmesi için uygulanacak saç sıklaştırma metodu birbirinden farklıdır. Bu nedenle saç sıklaştırma uygulaması yapmak isteyen bireylerin öncelikle uzman bir dermatoloğa başvurup detaylı bir saç muayenesinden geçmesi gerekmektedir.

Saç sıklaştırma yöntemleri nelerdir?

Kişinin saç dökülmesi türü ve düzeyine göre değişkenlik gösteren saç sıklaştırma yöntemlerini 6 ana başlıkta inceleyebiliriz:

Saç Bakım Ürünleri ve Güçlendirme
  1. Saç bakım ürünleri ve kürleri

Daha hafif etkili geçici saç dökülmelerinde tedavi amaçlı kullanılan saç bakım ürünleri; genellikle saç seyrelmesi ve mevsimsel dökülme yaşayan kişiler için önerilmektedir. Çabuk kopan, güçsüz, yıpranmış saç tellerinin güçlenmesine ve kalınlaşmasına yardımcı olan bu ürünler; ciddi düzeydeki saç dökülmeleri için tek başlarına yeterli değildir.

Saç bakım kürü ve saç bakım ürünlerinin istenen etkiyi verebilmesi için düzenli ve sürekli kullanım şarttır.

  1. Saç güçlendirici ve besleyici ilaçlar

Saçlarımız dış ortamda şampuan, losyon, bakım kürü gibi çeşitli takviyeler ile güçlenirken; iç ortamda ise saç köklerimize ulaşan kılcal damarlarımız tarafından beslenmektedir. Kılcal damarlarımızca taşınan kanın yeterli oksijen, vitamin ve mineral değerlerine ulaşamaması; saç köklerimizin yetersiz beslenmesine ve saç dökülmesine neden olmaktadır. Saç seyrelmesi ve saç dökülmesi yaşayan bireylerde saç sıklaştırma yöntemi olarak öne çıkan ürünlerden biri de saç güçlendirici-besleyici ilaçlardır. Genellikle hafif düzey saç dökülmelerinde saç sıklaştırma etkisi nedeniyle tercih edilen bu ilaçlar, saçın yapısına uygun olarak seçilmelidir. 

Doktor tavsiyesiyle kullanılması önerilen bu ilaçların; doğal içerikli olmasına, güvenilir üreticiler tarafından üretilmiş olmasına ve düzenli şekilde kullanımına dikkat edilmelidir. Tabiri caizse “bir heves” başlanıp kısa sürede bırakılan saç güçlendirici ilaçlar, saçlarınızda istenen etkiyi gösterememektedir.

Trombositten Zengin Plazma
  1. Trombositten zengin plazma ile saç sıklaştırma

Kişinin iyileşme sürecini hızlandırmak amacıyla pek çok tıp branşında kullanılan bir uygulama olan trombositten zengin plazma, etkili bir saç güçlendirme ve sıklaştırma yöntemi olarak bilinmektedir. Uygulamanın yapılacağı kişiden alınan bir tüp kanın santrifüj edilmesiyle elde edilen trombositten zengin plazma, saç diplerine enjekte edilerek güçlendirici bir etki sağlanmasına yardımcı olur. İşlemin daha etkili olabilmesi için, dökülmenin başlangıç seviyelerinde olması oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir:
Aşırı Saç Dökülmesi Nedir?

Saç Mezoterapisi
  1. Saç mezoterapisi ve saç sıklaştırma

Saç köklerinin zayıflamasıyla saç dökülmesi yaşayan kişilerde, dökülmenin yavaşlaması ve durdurulması için yapılan takviye uygulamalardan biri de saç mezoterapisidir. Saç mezoterapisinde enjekte edilen sıvının içerisinde; saç köklerinin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve oligo elementler yer almaktadır. Her bir maddenin ideal oranda karıştırılmasıyla elde edilen sıvı, yaklaşık yarım saat süren bir operasyonla saç diplerine enjekte edilir ve hasta günlük yaşantısına devam edebilir.

Saç köklerinin güçlenmesiyle saç dökülmesi yavaşlar ve saç telleri daha güçlü, gür bir görünüme kavuşur. Bu da saç bölgesinde seyrekleşmenin önüne geçilmesini sağlar. Tüm saç güçlendirme ve sıklaştırma metotlarında olduğu gibi, saç mezoterapisi de dökülmenin görüldüğü ilk evrelerde yapıldığında çok daha etkilidir. Saç mezoterapisi hastanın dökülme düzeyine göre çeşitli aralıklarla periyodik olarak uygulanabilmektedir.

Saç Ekimi
  1. Saç ekiminin saç sıklaştırma etkisi

Saç dökülmesinin ileri aşamalarında, enjeksiyonla uygulanan güçlendirme metotları etkisiz kalabilmektedir. Bu nedenle saç sıklaştırmada en kalıcı ve en etkili yöntem olan saç ekimi tercih edilmektedir. Saç ekimi; kişinin ense bölgesindeki sağlıklı saç greftlerinin toplanarak seyrekleşmenin yaşandığı bölgeye ekilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Saç ekimi uygulamasının yapılabilmesi için, saç dökülmesi sürecinin son evrelerde olmasına önem verilir. Aksi halde; saç ekimi sonra devam eden saç dökülmesi, estetik olmayan bir görünüme sebep olmaktadır.

Saç güçlendirme ve sıklaştırma metotları; saç ekimi operasyonu sonrasında, ekilen saç köklerinin güçlendirilmesi amacıyla da kullanılabilmektedir.