fbpx

Saç dökülmesi dünya genelinde oldukça yaygın bir problemdir. Saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin pek çoğu internet üzerinde saç ektirme yöntemleri ve saç ekimine dair pek çok konuda araştırma yapmaktadır. Bu yazımızda saç ekimi yaptırmak isteyenler tarafından en çok merak edilen konuları sizler için derledik.

Saç ektirme işlemi nasıl yapılır?

Saç ekimi, saç dikimi ya da saç ektirme; temel olarak kişinin sağlıklı saçlarının, dökülme yaşanan bölgeye nakledilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Başın arka kısmında, ense bölgesinde yer alan saç kökleri, en güçlü yapıdaki saçlar olarak bilinir. Bu nedenle erkek tipi dökülme ya da kadın tipi dökülmede, bu bölgedeki saç kökleri genellikle dökülmez. Saç ekimi operasyonunda da ense bölgesi donör bölge olarak kullanılır ve çeşitli yöntemler kullanılarak bu bölgeden toplanan saç greft’leri ekim alanına nakledilir. Operasyon öncesinde uygulanan lokal anestezi ve sedasyon gibi anestezik uygulamalarla hastanın acı ve ağrı duyması engellenir. 

Saç ekimi işleminde operasyon süresi ekim yapılacak alanın genişliğine ve ekilecek greft miktarına bağlı olarak değişmekle birlikte 4-8 saat aralığındadır. Ense bölgesindeki saç köklerinin yeterli olmaması durumunda; sakal, göğüs ve sırt gibi bölgelerden alınan kıl kökleri ile de ekim yapılabilmektedir. Nadir olarak da olsa, genital (pubik) bölgeden alınan kıl kökleri ile de saç ekimi işlemi yapılmaktadır. 

Saç ekimi öncesinde operasyonun daha konforlu şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla saç tıraşı yapılmaktadır. Bu işlem operasyondan hemen önce saç ekim merkezinde yapıldığından, hastanın önceden tıraş olarak gitmesi önerilmez. Belirli durumlarda, özellikle uzun saçlı kadın ve erkeklerin tercihi üzerine yalnızca bölgesel saç tıraşı ile de saç ekimi yapılabilmektedir.

Kimler saç ekimi yaptırabilir?

Saç ekimi yaptırmak için öncelikle saç dökülmesinin nedeni, türü ve düzeyi bilinmelidir. Her saç dökülmesi için saç ekimi yapılmaz. Saç ekimi, genetik nedenlere bağlı olarak gerçekleşen kalıcı dökülmelerde uygulanır. 18 yaşını tamamlayan hastalara uygulanabilen saç ekimi işleminde, operasyon kararı, dökülme sürecinin tamamlanmasına doğru uzman doktor tarafından verilir. Mevsimsel dökülmeler, stres ve üzüntüye bağlı ani dökülme, hastalığa bağlı dökülme gibi geçici saç dökülmelerinde ise ilaçla tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. 

Diyabet, kalp ve tansiyon rahatsızlıklarında doktor kontrolünde saç ekimi yapılabilirken; HIV ya da hepatit gibi bulaşıcı hastalık taşıyan kişilere saç ekimi işlemi yapılamamaktadır.

En modern saç ektirme yöntemi nedir?

Saç Ektirme - Saç Ekimi

Günümüzde uygulanan en modern saç ekimi metodu FUE’dir. 2000’li yıllara kadar en popüler saç ekimi metodu olan FUT; ense bölgesinde bıraktığı 15-20 cm’lik kesi izi ve uzun iyileşme süreleri nedeniyle günümüzde yerini FUE’ye bırakmıştır. FUE metodunda donör bölge ve ekim bölgesindeki işlemler mikromotor yardımıyla gerçekleştirilir ve bu sayede kesi izi bırakılmadığı gibi iyileşme süreci de çok kısadır. FUE yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen ek uygulamalar ise şu şekildedir:

 • DHI saç ekimi
 • Robotik saç ekimi
 • Güçlendirme destekli FUE saç ekimi

Saç ektirme merkezi nasıl seçilir?

İlginizi Çekebilir:
Estcre Life İstanbul Saç Ekim Merkezi

Başarılı bir saç ekimi için en önemli kriterlerin başında, saç ektirme merkezi seçiminin doğru yapılması gelir. Operasyonu gerçekleştirecek merkezin ve doktorun bu alandaki yetkinliği, saç ekiminden beklentinizin karşılanma düzeyini doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle saç ektirme merkezinizi seçerken şu noktalara özellikle dikkat etmeniz önerilir:

 • Saç ekimi merkezinin T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olması
 • İnternetten bulunan merkezlerin bizzat görülüp incelenmesi
 • Doktorun referansları ve deneyimi
 • Bütçe aralığı (kliniğin bulunduğu semte göre değişebilmektedir)

Yalnızca uygun bütçe kaygısıyla tercih edilen ruhsatsız saç ekim merkezlerinde saç ektirme yaptırmak oldukça risklidir. Bu tercih; hem yanlış uygulamalarla donör bölgenizin tahrip edilmesine hem de enfeksiyon riski ile genel sağlığınızın olumsuz etkilenmesine neden olabilir.

Saç ektirme sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Saç ektirme operasyonu sonrasında, donör bölge steril bir bandajla sarılırken ekim bölgesi hızlı iyileşme için açık bırakılmaktadır. Bu bandaj, operasyonu takip eden 3-4 gün içinde çıkarılmaktadır. Saç ektirme işlemi sonrası ilk yıkama işlemi, yine aynı günlerde saç ekim merkezinde gerçekleştirilmektedir. İlk yıkama, ekim yapılan bölgenin iyileşme sürecinin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

 • Saç ektirme işlemi sonrası günlük yaşama dönülebildiği gibi, en az 2-3 gün süreyle istirahat edilmesi çok önemlidir. 
 • Operasyon sonrasındaki 1 hafta boyunca, hasta antibiyotik kullanır.
 • Operasyon sonrasında, ekim bölgesinin darbe, toz, güneş ışığı gibi zararlı dış etmenlerden korunması, ekilen saç kökleri için hayati önem taşımaktadır. 
 • Ekimi yapılan saç köklerinde kaşıntı meydana geldiğinde, kesinlikle tırnakla kaşınmamalı; kaşıntı avuç içi yardımıyla hafifçe giderilmeye çalışılmalıdır.
 • Saç ektirme işlemi ile ekilen saç köklerinde, operasyon sonrası dökülme yaşanmaz.
 • Saç ektirme işleminin ortalama maliyeti; operasyonda ekilecek greft miktarı, uygulanacak teknik ve saç ekim merkezinin lokasyonu gibi kriterlere bağlı olarak 2020 yılı için 3.500 ila 27.000 TL aralığındadır.
 • Saç ektirme işlemi esnasında tercih edilen Güçlendirme, saç mezoterapisi ve saç aşısı gibi ek uygulamalar ile saç köklerinin beslenmesi ve güçlenmesi sağlanabilmektedir.
 • Saç ekimi sonrası saçların doğal görünüme kavuşma süresi yaklaşık 1 yıldır.