fbpx

Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız ve kısa zaman önce saç ekimi yaptırmaya karar verdiyseniz bu yazımız tam da sizin için. Hayalini kurduğunuz doğal görünümlü gür saçlara sahip olabilmeniz için, saç ekimi operasyonunun başarılı şekilde planlanması ve uygulanması gerekir. Gelin, saç ekimi operasyonunda başarıyı etkileyen faktörlere yakından bakalım.

Başarılı bir saç ekimi operasyonu için birden fazla kriter vardır. Bunları dört ana başlık ve alt kırılımlarla şu şekilde listeleyebiliriz:

  1. Donör bölgenizin yeterliliği
  2. Saç dökülmesi ve kellik seviyeniz
  3. Doktor ve saç ekim merkezi seçimi
  4. Operasyon sonra uyulacak kurallar

Donör bölgenin başarılı saç ekimine etkisi

Saç ekimi operasyonu, bilindiği üzere donör bölgeden alınan saç greftlerinin saç derisine nakledilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Genellikle hastanın ense bölgesinden elde edilen saç greftlerinin gerekenden az miktarda olması, saç ekimi operasyonunun başarıyla gerçekleştirilmesine engel olmaktadır.

Kellik seviyesinin başarılı saç ekimine etkisi

Hastanın saç dökülme düzeyi, yani kellik seviyesi ne kadar fazlaysa; ekim yapılması gereken alan o kadar geniştir. Bu nedenle donör bölge standart sayıda saç greftine sahip olsa dahi bazı durumlarda ekim bölgesi için yeterli gelmeyebilir. Dolayısıyla ekim yapılacak bölgenin fazla geniş olması, elde edilmek istenen doğal görünümün sağlanması için önemli bir engeldir.

İlginizi Çekebilir:
Erkeklerde Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi Doktor

Doktor ve saç ekim merkezi seçiminin başarılı saç ekimine etkisi

Saç ekiminde başarıyı etkileyen için en önemli aşama, saç ekim merkezi ve doktor seçiminin doğru yapılmasıdır. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ve ilgili mevzuatlara uygun şekilde hizmet veren saç ekim merkezlerinin tercih edilmesi ve operasyonu gerçekleştirecek doktorun tecrübesi bu noktada büyük önem arz etmektedir. Uygun fiyat vaadiyle merdiven altı tabir edilen işletmelerde gerçekleştirilen saç ekim operasyonları, hastanın donör bölgesinin yanlış metotlarla yok edilmesine neden olabilmektedir. Ayrıca enfeksiyon riski barındıran bu uygulamalar hastanın genel sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Operasyonun başarılı şekilde gerçekleştirilebilmesi için hasta ve doktor arasında iyi bir iletişim olması, doktorun hastayı doğru şekilde yönlendirmesi oldukça önemlidir.

Saç ekim sonrası kurallara uymanın başarılı saç ekimine etkisi

Operasyon sonrasında doktor tarafından verilen antibiyotiklerin düzenli kullanımı, saçın yıkanmasına dair öneriler ve ekim bölgesinin darbeye, toza karşı korunması da saç ekiminde başarı kriterlerindendir. Aynı şekilde spor ve cinsel ilişkiye bir süre ara vermek, alkol ve tütün ürünleri kullanımına uzak durmak da saç ekimi sonrası uyulması gereken kurallardandır. Doğru planlanan ve başarılı şekilde uygulanan saç ekimi işlemi sonrası, iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar, çoğunlukla hastanın sorumluluğundadır. Bu nedenle saç ekiminde başarıyı ön plana almakta ve operasyon için doktor tarafından verilen tavsiyelere uymakta fayda vardır.