fbpx

Saç ekimi, temel olarak bir mikrocerrahi operasyonudur ve diğer cerrahi işlemlerdeki gibi anestezi altında gerçekleştirilir. Ancak saç ekimi operasyonlarında, genel cerrahi ameliyatlarında kullanılan genel anestezi yöntemi yerine lokal anestezi uygulaması tercih edilmektedir. Bu yazımızda, hem saç ekiminde anestezi metotları hakkında genel bilgileri hem de saç ekimi öncesi anestezi sürecine dair detayları sizler için derledik.

Anestezi nedir, neden gereklidir?

Anestezi, cerrahi operasyonlarda hastanın acı ve ağrı duymasının önüne geçmek amacıyla uygulanan metotların genel adıdır. Saç ekiminde uygulanan anestezi metotları gibi, diğer cerrahi operasyonlarda da konfor sağlar. Uygulamanın özelliğine göre hasta derin uyku, hafif uyku ya da uyanık halde operasyona alınabilmektedir. Anestezi uygulamasının bir diğer avantajı ise, operasyon esnasında hastanın vereceği beklenmedik refleksler nedeniyle hatalı bir müdahalenin yapılmasını önlemesidir. Yaygın şekilde kullanılan anestezi metotlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Genel anestezi
  2. Bölgesel anestezi
  3. Lokal anestezi
  4. Sedasyon

Genel anestezi nedir, nasıl uygulanır?

Hastanın kapsamlı bir ameliyata alınması durumunda tercih edilen genel anestezi; damar yoluyla verilen anestezik ilaçlarla uygulanmaktadır. Bu uygulamada hasta derin uyku haline girer ve bilinci tamamen kapanır. Bu nedenle hasta operasyon süresince yapılan kesi ve dikiş gibi müdahaleleri hissetmez. Ciddi önem arz eden operasyonlarda tercih edilen genel anestezi uygulaması, saç ekimi operasyonu için gerekli değildir. 

Bölgesel anestezi nedir, nasıl uygulanır?

Bölgesel anestezi; genel anestezi uygulamasının gerekli görülmediği durumlarda, yalnızca vücudun belirli bir bölgesinde uygulanan anestezi türüdür. Bu bölgede yapılan cerrahi işlemlerde hasta hiçbir şekilde acı ve ağrı duymaz. Operasyon süresince uyanık durumda olduğundan tüm duyuları etkindir.

Lokal anestezi nedir, nasıl uygulanır?

Diğer cerrahi operasyonlara nazaran daha küçük ölçekteki operasyonlarda tercih edilen lokal anestezi, saç ekiminde uygulanan ana anestezi yöntemidir. Mikro iğneler yardımıyla donör bölge ve ekim bölgesinin uyuşturulması şeklinde uygulanan lokal anestezi, 15-20 dakika içerisinde etkisini göstermektedir. Genel anesteziye göre oldukça hafif yan etkilere sahip olan lokal anestezi, hasta ve doktor açısından oldukça konforludur. 

Saç Ekiminde Sedasyon Uygulaması

Sedasyon nedir, nasıl uygulanır?

Saç ekiminde lokal anestezi uygulaması mikro iğneler yardımıyla yapılmaktadır. Ancak hastanın iğne korkusu olması durumunda, yapılacak iğnenin acısının duyulmaması amacıyla kısa süreli sedasyon (solunum yoluyla anestezi) uygulaması yapılabilmektedir. Bu anestezi yönteminde hasta hafif uyku haline geçer ve bu sırada lokal anestezi için gerekli enjeksiyonlar rahatlıkla yapılabilir.

İlginizi Çekebilir:
Sedasyon Nedir, Nasıl Uygulanır?

Saç ekiminde lokal anestezi ve sonrası

Saç ekimi operasyonunda lokal anestezi iki farklı bölgeye uygulanmaktadır. Bunlar; ekilecek sağlıklı saç köklerinin alındığı donör bölge ve toplanan köklerin ekileceği saç derisidir. Saç derisine uygulanan lokal anestezi işlemi, kıl köklerinin ekileceği kanalların açılması öncesinde yapılmaktadır. Bu sayede saç derisinde açılan mikro yuvaların vereceği acı hissinin önüne geçilmiş olur.

Saç ekimi operasyonu sonrasında lokal anestezinin etkisini yitirdiği alanlarda zonklama ve ağrı duyulabilmektedir. Bu ağrıları hafifletmek için doktorunuz tarafından verilen ağrı kesici ilaçları düzenli kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca operasyon sonrasındaki ilk hafta, düzenli antibiyotik kullanımı aksatmamanız da enfeksiyon riskinin önüne geçmek için büyük önem arz etmektedir.