fbpx

Saç ekimi, bir tür mikrocerrahi operasyonudur ve her cerrahi operasyonunda olduğu gibi saç ekiminin de kendine özgü riskleri vardır. Ancak saç ekimi operasyonu gerek uygulama alanı gerekse lokal anestezi ile uygulanabilecek bir operasyon olması nedeniyle diğer cerrahi operasyonlara nazaran çok daha az risk barındırmaktadır. Bunun yanı sıra, saç ekimi operasyonu sonrası oluşabilecek çeşitli yan etkiler de mevcuttur. Saç ekiminin yan etkileri yaygın ve nadir olarak şu şekilde sınıflandırılabilir:

Saç ekimi sonrası görülen en yaygın yan etkiler:

 1. Ödem-Şişlik
 2. Kanama
 3. Kaşıntı
 4. Kabuklanma
 5. Sivilcelenme

Saç ekimi sonrası şişlik neden oluşur ve nasıl geçer?

Saç ekimi operasyonunu takip eden 3. günden itibaren görülebilen ödem ve şişlik, operasyon esnasında uygulanan lokal anestezi sıvılarından kaynaklanmaktadır. Saç ekiminin yan etkileri arasında en yaygın durumlardan biri olan ödem ve şişlik, saç ekimi yaptıran 5 hastanın 4’ünde görülmektedir. Tavsiye edilen istirahat süresine uyulması halinde birkaç gün içerisinde etkisini yitirmektedir.

Saç ekimi sonrası kanama neden oluşur ve nasıl geçer?

Saç ekiminin yan etkileri arasında bir diğer yaygın durum hafif kanamalardır. Bu kanamaların temel nedeni, sağlıklı saç köklerinin elde edildiği donör bölgede ve saç ekimi için baş bölgesinde yapılan mikro kesilerdir. Bu nedenle oluşan kanamalar hafif düzeyde olup kanın pıhtılaşma hızına göre genellikle kısa sürede etkisini yitirmekte ve yaralar kabuklanmaktadır. Kaşıma ve darbeye bağlı oluşan kanamalar ise ciddi sorun teşkil edebileceğinden mutlaka doktora danışılmalıdır.

Saç ekimi sonrası kaşıntı neden oluşur ve nasıl geçer?

Ödem ve kanama gibi, kaşıntı da saç ekiminin yan etkileri arasındadır. Operasyon sonrası oluşan küçük yaraların iyileşme sürecinin doğal bir belirtisi olan kaşıntı, saç ekimini takip eden ilk hafta başlayıp yaklaşık 3 hafta kadar sürebilmektedir. Burada önemli olan husus, yeni ekimi gerçekleştirilen saç köklerinin zarar görmemesi adına, kaşınan bölgenin kesinlikle kaşınmamasıdır. Hasta, avuç içiyle hafifçe dokunarak kaşıntıyı geçirmeye çalışabilir ancak yine de dikkatli olunmalıdır. Kaşıntının ileri boyutlara ulaşması halinde ise doktor tavsiyesiyle çeşitli losyon ve kremler kullanılabilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Kızarıklık

Saç ekimi sonrası kabuklanma neden oluşur ve nasıl geçer?

Saç ekimi sonrası kabuklanma, operasyon sonrasında kan gibi vücut sıvılarının saç köklerinde birikmesi ve kuruması ile oluşur. Saç ekiminin yaygın yan etkileri arasında bulunan kabuklanma, operasyon sonrası 2. veya 3. gün kendini gösterir. 3. gün sonrasında gerçekleştirilen ilk yıkama ve uygulanan çeşitli losyonlar sonrasında kabuklar zaman içinde dökülmeye başlar. Oluşan kabukların tırnakla koparılmaması, ekilen saç köklerinin zarar görmemesi adına büyük önem taşır.

Saç ekimi sonrası sivilcelenme neden oluşur ve nasıl geçer?

Saç ekimi sonrası sivilce problemi de yaygın görülen saç ekimi yan etkileri arasındadır. Donör bölgede ve ekim bölgesinde ortaya çıkan deri lezyonları şeklinde görülen bu durum; operasyonu takip eden aylarda başlayıp 2 haftadan 3-4 aya kadar sürebilmektedir. Ekim bölgesindeki sivilcelenme genellikle şok dökülme sonrası yüzeye çıkmaya çalışan saç tellerinden gerçekleşirken; donör bölgedeki sivilcelenme ise operasyon esnasındaki müdahaleler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Şok dökülmeyi takip eden süreçte tavsiye edilen yıkama ve masajların düzenli olarak yapılması sivilcelenme sürecini kısaltabilmektedir. Bu süreçte yağlı besinlerden uzak durulması önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir:
Saç Ekimi Sonrası İlk Hafta

Görülen diğer yaygın yan etkiler:

 1. Kıl kökünde iltihaplanma
 2. His kaybı ve uyuşma
 3. Saç dökülmesi

Saç ekimi sonrası kıl kökü iltihabı neden oluşur ve nasıl geçer?

Kıl kökü iltihabı ya da folikülit, vücudun genelinde görülebilen bir problem olabildiği aynı zamanda saç ekiminin yan etkileri arasında da yer almaktadır. Ekimi yapılan saç köklerinden çıkan saç tellerinin, deriden dışarı çıkamaması ve içe doğru büyümesi şeklinde gerçekleşir. Genellikle operasyon sonrasındaki 8. haftada görülmeye başlanan kıl kökü iltihabı kendiliğinden iyileşebildiği gibi, ileri aşamalarda antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulabilmektedir.

Saç ekimi sonrası his kaybı ve uyuşma neden oluşur, nasıl geçer?

Saç ekimi sonrası his kaybı ve uyuşma, temel olarak saç ekimi operasyonu sırasında uygulanan lokal anestezi ilaçlarından kaynaklanır. Hastanın operasyon esnasında acı ve ağrı duymasını önlemek amacıyla uygulanan bu sıvılar, farklı bünyelerde farklı sürelerde dışarı atılmaktadır. Bu nedenle bazı hastalarda yalnızca birkaç gün görülen bu durum bazı hastalarda ise 6 aya varan sürelerde görülebilmektedir.

Saç ekimi sonrası çevresel saç dökülmesi neden oluşur ve nasıl geçer?

Genellikle FUT gibi donör bölgede kesi yapılan operasyon türlerinde gerçekleşen çevresel saç dökülmesinin nedeni, kesi esnasında donör bölgedeki diğer saç köklerine zarar verilmesidir. Son dönemde kullanılan en yaygın saç ekimi tekniği olan FUE yöntemiyle bu durum ortadan kalkmıştır.

Saç Ekimi Yan Etkileri

Saç ekimi sonrası nadir olarak görülen yan etkiler ise şunlardır:

 1. Dermoid kist
 2. Enfeksiyon
 3. Nekroz
 4. Pigment deformasyonu

Dermoit kist

Dermoit kisti, saç köklerinde oluşan kabuksu yapılı mini kesecikler olarak tanımlayabiliriz. Saç ekimi operasyonunda ekim alanında açılan kanalların olması gerekenden daha derine açılması ya da üst üste birden fazla kıl kökünün ekilmesi, dermoit kist oluşumuna neden olur. Aynı zamanda donör bölgeden kıl kökü toplanırken etraftaki kıl köklerinin deri altına itilmesi de bu duruma neden olabilmektedir. Dermoit kist oluşumu fark edildiği anda, bir enfeksiyona neden olmaması için müdahale edilmeli ve bölge temizlenmelidir.

Enfeksiyon

Saç ekimi operasyonu sonrasında görülebilen olumsuz durumlardan biri de enfeksiyondur. Yapılan araştırmalar; günümüz koşullarında gerçekleştirilen saç ekimi operasyonlarında, enfeksiyon riskinin binde birlere kadar düştüğünü göstermektedir. Enfeksiyon riski, genellikle FUT gibi kesi ve dikiş uygulanan saç ekimi yöntemleriyle gerçekleştirilen operasyonlarda görülmektedir. Bunun en temel nedeni, enfeksiyonun önlenmesi için alınan tedbirlerdir. Saç ekimi operasyonunun steril bir ortamda gerçekleştirilmesi, enfeksiyon riskini en aza indirmek için alınan en önemli önlemdir. Saç ekimi öncesi saç derisinin düzgün yıkanması ve saç ekimi sonrasında verilen antibiyotiklerin düzenli kullanılması da enfeksiyon problemiyle karşılaşmamak için gerekli uygulamalardır.

Nekroz

Saç ekimi sonrasında yaşanan kanamalara bağlı olarak oluşan bölgesel morarmalar nekroz adıyla anılmaktadır. Saç ekiminin nadir yan etkileri arasında yer alan nekroz, yaklaşık olarak bin hastanın 7-8’inde görülebilmektedir. Saç köklerinde görülen kanama, baş bölgesine alınan darbe, şeker hastalığı ya da lokal anestezi nedeniyle hipoestezi görülmesi nedeniyle gerçekleşebilir. 

Nekroz durumunda genellikle kan sulandırıcı etkili aspirin gibi ilaçların kullanıldığı bilinmektedir. Ancak öncelikle operasyonu gerçekleştiren doktora danışılmalı ve bu doğrultuda hareket edilmelidir.

Pigment deformasyonu

Saç ekiminin ender görülen yan etkileri arasında gösterebileceğimiz pigment deformasyonu ise saç ekimi operasyonu sonrasında saç derisinde görülebilen küçük çaplı renk değişimleri olarak tanımlanabilir.

Hastaya büyük görev düşüyor

Saç ekimi operasyonu yaptırmaya karar veren tüm hastalar, geçirdikleri ya da halen geçirmekte oldukları rahatsızlıkları ve kullanmakta oldukları ilaçları doktorlarına bildirmelidir. Kalp, şeker, tansiyon ve hatta kanser gibi hastalıkların, saç ekimi operasyonunu gerçekleştiren doktor tarafından bilinmesi gerekir. Aksi bir durum, hem operasyonun başarısı hem de hastanın genel sağlığı açısından risk teşkil etmektedir. Ayrıca başarılı şekilde gerçekleştirilen bir saç ekimi operasyonundan sonra, doktor tarafından verilen ilaçların ve önerilen uygulamaların aksatılması da saç ekimi sonrası görülen yan etkilerin nedenleri arasında önemli bir paya sahiptir. Bu nedenle önerilen tüm bu hususlara son derece özen gösterilmeli ve riskin en aza indirilmesi için doktor-hasta iletişimi güçlü tutulmalıdır.