fbpx

Saç dökülmesi nedeniyle saç ekimi yaptırmak isteyen ve kısa süre önce saç ekimi operasyonu yaptıran kişilerin, yanıtını en çok merak ettiği soruyu bu yazımızda yanıtlıyoruz: “Saç ekimi sonrasında, saçlar ne zaman çıkar?”. Saç ekimi yaptırma kararı, tamamen estetik kaygılarla verilen bir karar olduğundan; hastalar bir an önce düşledikleri doğal görünümlü saçlara kavuşmak ister. Ancak saç ekimi sonrası saçların çıkmaya başlaması ve doğal görünüme kavuşması kademeli bir süreçtir.

Saç ekimi sonrası şok dökülme

Saç ekimi operasyonunu takip eden iki haftalık periyotta, saç diplerinde kabuklanmalar meydana gelmektedir. Bu kabuklanmalar ekilen saç köklerinin deriye tutunma ve iyileşme sürecinin göstergesidir. Kabukların dökülmesini takiben ekilen saç köklerinde bölgesel saç uzamaları görülse de bunlar doğal görünümden uzak ve zayıf yapılı kıllardır. Saç ekimi operasyonundan yaklaşık 1 ay sonra görülen ve 1-2 hafta kadar sürebilen şok dökülme ile bu güçsüz saç telleri dökülür. Bu dökülme, yerlerine çıkacak güçlü ve sağlam yapılı saç tellerinin, yani iyileşme ve doğal görünüme kavuşmanın habercisidir.

Erkeklerde Saç Ekimi

Saç ekimi sonrası saçlar nasıl çıkar?

Saç ekimi operasyonu sonrasında saçların uzaması her hastada farklı bir süreçtir. Ancak ortalama verilere göre değerlendirildiğinde ortaya şu bilgiler çıkmaktadır:

  • Operasyon sonrası ikinci ay itibarıyla şok dökülme tamamlanır ve saçların uzama süreci başlar.
  • Operasyon sonrası dördüncü aya kadar, saçlar şekil alabilecek düzeyde uzamaktadır.
  • Altıncı ay itibarıyla ekimi yapılan saç köklerinin üçte ikilik bir kısmı uzamaya başlar ve saçlar diğer insanlar tarafından kolaylıkla görülebilir.
  • Sekizinci aydan başlayarak doğal döngüsüne kavuşan kökler; daha güçlü ve gür saç telleri çıkarak doğal görünümün elde edilmesine katkı sağlar.
  • Saç ekimini takip eden 12. ay itibarıyla saçlar tamamen doğal görünüme kavuşur.
Saç Ekimi Saçlar Ne Kadar Uzar
Saç ekimi sonrası saçlar ne kadar uzar?

Saç ekimi operasyonlarında donör bölge genellikle ense bölgesidir. Bu bölgeden alınarak ekilen saç kökleri, ayda yaklaşık 1-2 cm uzayabilmektedir. Bu sayede ekilen saçların doğal görünüme kavuşma süreci 1 yılda tamamlanabilmektedir. Ancak ense bölgesinin ekim için yeterli olmaması durumunda; bacak, sırt, göğüs ve kol gibi bölgelerden alınan kıl kökleriyle yapılan ekimlerde, uzama miktarı bu düzeyde olmamaktadır.

İlginizi Çekebilir:
Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Tüm Merak Edilenler

Saçlarınızın daha hızlı ve sağlıklı uzaması için
  • Yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermeli,
  • saç ekimi sonrası önerilen krem ve şampuanları düzenli kullanmalı,
  • doktor tavsiyesi durumunda Güçlendirme ve diğer güçlendirme uygulamalarını yaptırmalı,
  • stresten, alkol ve sigara kullanımından mutlaka uzak durmalı,
  • saç şekillendirici sprey ve jöle gibi ürünler kullanmamalısınız.