fbpx

Saç ekimi operasyonu, gerek öncesi gerekse sonrasındaki süreçte dikkat edilmesi gereken pek çok detaya sahiptir. Operasyonun başarısını etkileyen bu faktörlerin birçoğu hastanın sorumluluğunda olduğundan, saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin bu konular hakkında bilgi sahibi olması çok önemlidir. Saç ekimi öncesi düzenli beslenme, sigara ve alkol tüketiminden uzak durma gibi başlıca noktalara dikkat edilmesi yeterliyken saç ekimi sonrası süreç çok daha dikkat gerektiren bir süreçtir. Bu yazımızda saç ekimi operasyonu sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken önemli noktaları bir araya getirdik.

Saç ekimi sonrası hakkında en çok merak edilenler

Saç ekimi operasyonu sonrasındaki süreç hakkında en çok merak edilen noktaların başında, “saçların ne zaman doğal görünüme kavuşacağı?” gelmektedir. Saç ekimi sonrası süreç çeşitli aşamalardan oluşmakla birlikte saçların tamamen doğal görünüme kavuşma süresi yaklaşık 1 yıl sürmektedir.

Bir diğer merak edilen konu ise “saç ekimi sonrası en hassas dönemin ne kadar sürdüğü”dür. Saç ekimi operasyonu sonrasında, hastanın en az üç gün istirahat etmesi ve bir hafta süresince ekim bölgesini çok iyi muhafaza etmesi gerekir. Bu süre, ekilen saç köklerinin saç derisiyle kaynaşabilmesi, tutunabilmesi açısından çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir:
Hangi Hastalıklar Saç Ekimine Engeldir?

Saç ekimi sonrası iyileşme süreci aşamaları

Saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaları, zaman dilimleriyle birlikte şu şekilde inceleyebiliriz:

 1. İstirahat süreci – İlk 3 gün
 2. İlk yıkama – 3. ya da 4. gün
 3. Kabuk dökülmesi – 10. gün
 4. Şok dökülme – 15. gün
 5. Güçlendirme ve ek uygulamalar – 2. ay
Saç Ekimi İstirahat
Saç ekimi sonrası istirahat süreci – İlk 3 gün

Operasyon sonrası en hassas dönem olarak bilinen bu süreçte, ekilen saç kökleri henüz tutunma safhasını tamamlamadığı için yuvalarından çıkabilmektedir. Bu aşamada mutlaka;

 • en az üç gün süreyle istirahat edilmeli,
 • giyip çıkarılırken saç köklerine zarar vermeyecek geniş yakalı ve düğmeli giysiler tercih edilmeli,
 • başın dik tutulmasına dikkat edilmeli,
 • saç köklerinin suyla temasından kaçınılmalı,
 • su tüketimine önem verilmeli,
 • doktor tarafından verilen antibiyotiklerin düzenli kullanımına dikkat edilmeli,
 • boyun destekli yastıklar yardımıyla sırt üstü uyunmalı,
 • düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir.
2. Saç ekimi sonrası ilk yıkama

Operasyonu takip eden 3. ya da 4. günde yapılan ilk yıkama, iyileşme sürecinin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Kabuklanan saç köklerinin rahatlatılması amacıyla yapılan ilk yıkama, zaruri bir durum olmadığı sürece saç ekim merkezinde yapılmalıdır. Bandajlanan donör bölge de yine bugün açılır ve bu bölgedeki iyileşme gözlemlenebilir.

 • İlk yıkama sonrasında saçlar, en az 15 gün süreyle her gün düzenli olarak yıkanmalıdır. Yıkama işlemi, doktor tarafından tavsiye edilen şampuan ve losyonlar kullanılarak yapılmalı; yıkama ve kurulama işlemlerinde son derece hassas olunmalıdır. Doktor tarafından herhangi bir şampuan önerisi yapılmadığı durumlarda 5.5 pH değerine sahip şampuanlar tercih edilebilir.
 • İlk yıkama sonrası hastanın dışarı çıkmasına bir engel yoktur. Ancak ekim bölgesinin darbe, güneş ışığı ve toz gibi etmenlere karşı korunması için tercihen bol ve koyu renkli bir şapka kullanılması önerilmektedir.
 • Bu süreçte antibiyotik kullanımına devam edilmelidir.
 • 4. gün itibarıyla başlayan kaşıntılar bir hafta kadar devam etmekte, sonra etkisini yitirmektedir.
3. Saç ekimi sonrası kabuk dökülmesi – 10. gün

Kullanılan antibiyotikler ilk haftanın tamamlanmasıyla bitmektedir. Operasyon esnasındaki küçük çaplı kanamalar nedeniyle saç köklerinde oluşan kabuklanmalar da 10. gün itibarıyla dökülmektedir. Oluşan ödemler de bu dönemde etkisini kaybedecektir. Bu süreçte;

 • saçların düzenli şekilde yıkanmasına,
 • el ile kaşıma ve ovalama gibi hareketlerden kaçınmaya,
 • düzenli beslenme ve vitamin takviyeleri kullanmaya önem verilmelidir.
Saç Ekimi Sonrası
4. Saç ekimi sonrası şok dökülme – 15. gün

Saç ekimi operasyonu ile ekilen saç köklerinden, ilk 1-2 haftalık süreçte düzensiz şekilde saç telleri çıkmaktadır. Operasyonu takip eden ikinci hafta itibarıyla bu zayıf ve düzensiz saç telleri dökülmeye başlar, bu duruma “şok dökülme” adı verilir. Şok dökülme, saç ekimi sonrası sürecin doğal ve olağan bir parçasıdır ve genellikle operasyonu takip eden 2. ve 8. haftalar arası görülmektedir. Şok dökülme süreci sonrasında;

 • normal şampuan kullanımına başlanabilir,
 • saçlar, operasyon öncesindeki normal periyotlarla yıkanabilir,
 • doktor tavsiyesiyle saç güçlendirici ilaç ve serumlar kullanılabilir,
 • aşırı terlemeye neden olmadan hafif tempoda yürüyüş yapılabilir.

Bu dönemde donör bölgede ve saç ekimi yapılan alanda bölgesel uyuşmalar meydana gelebilmektedir. Saç ekimi sonrası sürecin doğal bir parçası olan bu durum geçicidir. Uzun sürmesi halinde operasyonu gerçekleştiren doktora bilgi verilmelidir.

5. Saç ekimi sonrası Güçlendirme ve ek uygulamalar – 2. ay

Şok dökülme sonrası ekilen saçlar daha güçlü ve düzenli olarak çıkmaya başlar. Bu süreçte saç köklerini güçlendirici Güçlendirme ve saç mezoterapisi gibi uygulamalar tercih edilebilir. İlk aşamada kıvırcık şekilde çıkabilen saç telleri, zamanla doğal görünüme kavuşacaktır. Ekim bölgesindeki kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olmak için, bu bölgeye hafifçe masaj yapılabilir. Yine bu süreçte, saç köklerine zarar vermeyen saç şekillendirme uygulamaları yapılabilmektedir.

Saç ekimi sonrası yapılacak tüm uygulamalarda, doktorunuzla iletişim halinde kalmaya özen gösteriniz. Yapılacak herhangi bir yanlış uygulama, ekilen saç köklerinin zarar görmesine ve saçlarınızın doğal görünümünü yitirmesine neden olabilir.