fbpx

Besinler, canlı yaşamının temelini oluşturur. Genel sağlığımız açısından pek çok çeşit mineral ve vitamine ihtiyaç duyduğumuz gibi, saç sağlığımız için de bu aynı şekilde geçerlidir. İçeriğindeki etken maddeler sayesinde saç sağlığı için önemli faydalara sahip olan besinler, saç ekimi operasyonu sonrasında da hastalar tarafından sıkça tüketilmelidir. Bu yazımızda saç ekimi sonrası saç köklerinin tutunmasını ve güçlenmesini olumlu yönde etkileyen vitamin ve mineralleri sizler için derledik.

İlginizi Çekebilir:
Saç Ekimi Sonrası Beslenme Önerileri

Saç Ekimi Sonrası A Vitamini

A Vitamini – Saç Ekimi Sonrası Beslenme

Saç derisinin nem dengesini muhafaza etmeye yardımcı olan A vitamini, aynı zamanda iltihap önleyici etkisiyle de saç ekimi sonrası ödem ve şişlik oluşumunu en aza indirmeye yardımcı olur.

A vitamini içeren gıdalar; havuç, domates, kayısı, ıspanak, tatlı patates, maydanoz, ciğer, karides, somon balığı, süt ve yumurtadır.

Saç Ekimi Sonrası Biotin

Biotin – Saç Ekimi Sonrası Beslenme

Saçın ana maddesi olan keratin maddesinin üretiminde kilit rol üstlenen biotin, saç ekimi sonrası dönemde alınması gereken en önemli besin maddelerindendir. Saçın güçlenmesi ve elastikiyetini arttırmasına yardımcı olan biotin, saç hücrelerine enerji katmaktadır.

Biotin içeren gıdalar; karaciğer, yeşil yapraklı sebzeler, çiğ yumurta sarısı, fıstık ve duttur.

İlginizi Çekebilir:
Saçın Yapısı ve Özellikleri

Saç Ekimi Sonrası Folik Asit

Folik Asit – Saç Ekimi Sonrası Beslenme

B9 vitamini olarak da bilinen folik asit, hücre bölünmesine sağladığı faydalarla bilinir. Hücrelerin yenilenme hızını arttırdığı için saç ekimi bölgesindeki iyileşme hızını arttırmaktadır. Ayrıca ekimi yapılan saç köklerinin saç derisine tutunmasına da destek olur. Saç ekimi sonrası beslenme programının vazgeçilmez parçalarındandır.

Folik asit içeren gıdalar; karaciğer, kırmızı et, brokoli, enginar, buğday, mısır, yumurta, çavdar, kavundur.

Saç Ekimi Sonrası C Vitamini

C Vitamini – Saç Ekimi Sonrası Beslenme

Kan akışını hızlandırıcı etkisiyle saç köklerinin beslenme sürecine katkı sağlayan C vitamini, vücutta depolanamadığı için düzenli olarak alınması gereken bir vitamin çeşididir. Enfeksiyon önleyici özelliği ile saç ekimini takip eden ilk hafta bol miktarda tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca yanık ve yaraların iyileşme sürecine yönelik pozitif etkileri sayesinde, ekim bölgesindeki yaraların iyileşmesine de yardımcı olur. Yeterli miktarda C vitamini tüketmenin saç ağarmasını önleyici etkileri de bilinmektedir.

C vitamini içeren gıdalar; turunçgiller, biber, maydanoz, kivi, çilek, brokolidir.

Saç Ekimi Sonrası E Vitamini

E Vitamini – Saç Ekimi Sonrası Beslenme

Hücre üretimi ve yenilenmesine katkı sağladığı için saç ekimi sonrası iyileşme sürecinde önemli bir rolü vardır. Ekim bölgesindeki saçların saç derisine tutunma kabiliyetini arttırır. Saç onarımına yardımcı olarak saçların güçlenmesine ve canlılık kazanmasına yardımcı olur. Saç derisi ve kuru yapılı saçlar için son derece besleyici etkilidir. Saç ekimi sonrası beslenme programında önemli bir yere sahiptir.

E vitamini içeren gıdalar; ıspanak, buğday tohumu, şalgam, ay çekirdeği, fındık, avokado, bademdir.