fbpx

Saçlarımız doğal yapısı gereği farklı bölgelerde farklı açılarda çıkar. Saç ekimi operasyonunda da bu açılara dikkat edilmesi, operasyonun başarısında önemli bir kriterdir. Saç ekimi sonrasında oluşan çim adam görünümü, hatalı saç ekimi sonucu ortaya çıkan durumlardan biridir. Çim adam görünümünün nedenlerini bu yazımızda sizler için derledik.

Saç ekim merkezi en önemli faktör

Ülkemiz saç ekimi alanının son yıllarda oldukça gelişmiş ve Avrupa’dan Orta Doğu’ya geniş bir coğrafyadan hastalar için çekim merkezi haline gelmiştir. Bu alandaki pozitif gelişmeler, ülkemizdeki deneyimli saç ekimi uzmanı sayısının bir hayli artmasına ve çim adam görünümü gibi telafisi oldukça zor hataların azalmasına neden olmuştur. Ancak hep bahsettiğimiz gibi, uygun fiyatlı saç ekimi vaadiyle ruhsatsız olarak ve yetersiz teknik donanımlarla çalışan işletmelerde bu tarz sonuçlarla karşılaşmak halen mümkündür. Bu nedenle saç ekimi yaptıracağınız merkezi seçerken ilgili mevzuata uygun işlem yapan ve Bakanlık tarafından onaylı bir klinik olmasına önem vermelisiniz. Ayrıca doktorunuzun operasyon sonrası referans fotoğraflarını görmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Çim adam görünümü neden kaynaklanır?

Bildiğiniz gibi saç ekimi operasyonu; donör bölgeden alınan sağlıklı saç greftlerinin, ekim bölgesine nakledilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Greftlerin toplanması ve ekim aşamaları arasında ise operasyon sonrası doğal görünümü etkileyen önemli bir süreç vardır: Kanal açma işlemi. Operasyon esnasında donör bölgeden elde edilen greftler uygun koşullarda bekletilirken; ekim yapılacak alanda da saç köklerinin yerleştirileceği kanallar açılır. Bu kanalların uygun derinlikte ve uygun genişlikte açılması saç kökünün deriye tutunması açısından oldukça önemlidir. Diğer taraftan, açılan kanalın saçın büyüme açısına uygun şekilde açılması da operasyon sonrası doğal görünüm için vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Bu noktada özensizce ve açılara dikkat edilmeksizin açılan kanallar, ekilen saçların dimdik şekilde çıkmasına ve çim adam görünümü oluşumuna neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:
Estcre Life Saç Ekim Merkezi

Saç ekimi sonrası çim adam görünümünün çözümü var mıdır?

Saç ekimi operasyonu sonrası istenmeyen bir sonuç olarak ortaya çıkan çim adam görünümü, telafi edilmesi ne yazık ki oldukça zor ve meşakkatli bir süreçtir. Bu nedenle çim adam görünümünün düzeltilerek saçın doğal görünüme kavuşturulması için vakanın durumuna göre detaylı bir inceleme gerekmektedir. Bu konudaki en doğru yanıtı doktorunuz verebilir.