fbpx

Kalıcı saç dökülmesi problemi yaşayan çoğu birey bu sorunun günümüzdeki en kesin tedavi yöntemi olan saç ekimini tercih etmektedir. Saç ekiminin başarılı şekilde gerçekleşmesi ve hastanın beklentilerini karşılayabilmesi için ise üç aşamalı bir takvim söz konusudur: Planlama Süreci – Operasyon Süreci – İyileşme Süreci. Saç ekiminin doğru planlaması ve uygulamanın ideal şekilde yapılması, saç ekimini üstlenen doktor ve ekibinin sorumluluğundadır. Ancak başarıyı etkileyen en önemli kriterlerden iyileşme süreci, ağırlıklı olarak hastanın sorumluluğunda olan ve oldukça özen gerektiren bir dönemdir. Operasyon bölgesini darbe, toz ve güneş gibi dış etkilerden korumanın yanı sıra, saç ekimi sonrası beslenme de önemli noktalardan biridir. Bu yazımızda saç ekimi sonrası beslenmeye dair püf noktalarını sizler için derledik.

Saç ekimi sonrası beslenme neden önemlidir?

Saç ekimi operasyonu sonrası iyileşme sürecinin normal seyrinde ilerlemesi için ekimi yapılan saç köklerinin yeterli düzeyde beslenmesi gerekir. Saç köklerinin beslenmesi için ise bu kökleri besleyen kılcal damarların taşıdığı kan içeriğinin vitaminden zengin olması gerekir. Operasyon sonrasında hastanın düzenli ve yeterli beslenmesi ekilen saç köklerinin tutunması ve hızla iyileşmesi için çok önemlidir. Saç ekimi sonrasında doğru beslenmenin diğer faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Saç ekimi sonrasında çıkan köklerin miktarında yaşanan kaybın en aza indirilmesini sağlar.
  • Saç ekim sonrası süreçte yaşanan şok dökülmenin etkilerinin azaltılmasına ve sürecin kısalmasına destek olur.
  • Devam eden dökülme görülüyorsa durdurmaya yardımcı olur.
  • Kandaki vitaminler yardımıyla saçların güçlenmesi ve sıklaşmasını sağlar.
  • Saç sağlığını ve saçların uzama hızını olumlu yönde etkiler.
  • Hücre yenileme hızını önemli oranda arttırarak saç ekimi sonrasında oluşan yaraların iyileşme sürecini kısaltmaya yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir:
Hatalı Saç Ekimi ve Çözümü

Saç ekimi sonrası nasıl beslenmek gerekir?

Saç ekimi sonrası beslenme, kavram olarak oldukça değerli olmasına karşın; bu beslenmenin içeriğinin ne olduğu çok daha önemlidir. Saç ekimi sonrasındaki süreçte saç köklerinin yeterli şekilde beslenmesini sağlamak için belirli beslenme kurallarına uyulması gereklidir.

Gereğinden fazla yemek yememelisiniz

Saç ekimi sonrasındaki istirahat sürecini daha rahat geçirmek için hafif gıdaları tercih etmeli, yağlı ve kızartma türü yemeklerde uzak durmalısınız. Bu sayede vücudunuz sindirim için ayırması gereken enerjinin önemli bir kısmını, saç derinizdeki yaraları iyileştirmek için harcayacak ve iyileşme süreciniz hızlanacaktır. Diğer yandan saç ekimi sonrası aşırı yağlı beslenme, ekim bölgesinde sivilcelenme oluşumunu tetikleyen faktörler arasındadır.

Aç kalmamalı yoğun diyetler tercih etmemelisiniz

Saç ekimi, kişinin estetik görünüm kaygısıyla yaptırdığı bir operasyon olduğundan; kimi hastalar bu süreci fiziksel görünümlerindeki yenilenme için de bir fırsat olarak görür. Saç ekimi sonrası hızlı zayıflama amacıyla yapılan diyetler, çoğu zaman hastanın yetersiz beslenmesine ve saç köklerinin gerekli vitamin ihtiyacını karşılayamamasına neden olur. Bu nedenle iyileşme süreci daha uzayabilmektedir. Saç ekimi sonrası diyet yapmak isteyen hastaların mutlaka uzman bir diyetisyene danışmaları önerilir.

İlginizi Çekebilir:
Saç Ekimi Sonrası Yararlı Besinler

Saç Ekimi ve Sigara
Sigara kullanımına uzun süre ara vermelisiniz

Sigaranın genel sağlığımıza etkileri yadsınamaz bir gerçektir. Saç ekimi operasyonuna karar verildiği andan itibaren, operasyonun başarıyla sonuçlanabilmesi için sigaradan uzak durmakta fayda vardır. Sigara, kandaki oksijeni tüketen ve kan akışını yavaşlatan etkileriyle saç köklerini olumsuz yönde etkilemektedir. Normal koşullarda kılcal damarlar yardımıyla saç köklerine taşınan zengin oksijen ve vitamin içerikli kan, sigaranın etkisiyle hem yavaşlar hem de kalite kaybı yaşar. Yeni ekildiği için hassas yapıda olan ve operasyon sonrası yeterli düzeyde beslenemeyen saç kökleri ise kısa sürede güçsüzleşip dökülebilmektedir. Bu nedenle gerek operasyon öncesi gerek operasyon sonrası süreçte sigara kullanımından uzak durulmalıdır.

Alkol tüketiminden uzak durmalısınız

Vücudun genel sağlığına olumsuz etki eden bir diğer madde alkoldür. İç organlarımızın gereksiz yere aşırı yorulmasına ve zarar görmesine neden olabilen alkol kullanımı, saç ekimi sonrasındaki süreçte de beslenmenin kırmızı çizgileri arasındadır. Bunun yanı sıra kişinin alkol etkisinde vücut koordinasyonunu normal şekilde sağlayamaması ve buna bağlı denge kaybı neticesinde, ekim bölgesinin darbe alma riski bulunmaktadır. Bu gibi durumlara sebebiyet vermemek için saç ekimi operasyonu öncesi ve sonrasında alkol tüketiminden uzak durulmalıdır.

Düzenli bir beslenme programı uygulamalısınız

Düzenli bir beslenme programına sahip olmak yalnızca saç ekimi sonrası değil genel sağlığınız için de gereklidir. Protein, vitamin ve mineraller bakımından yeterli, dengeli ve düzenli beslenmek yeni ekilen saç köklerinizin hızla güçlenmesine, operasyon bölgesinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Saç Ekimi Yanlış Beslenme
Zararlı gıdalardan uzak durmalısınız

Saç köklerinizin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlamak için, sağlıklı gıdalarla beslenmeniz şarttır. Asitli içecekler, bol şekerli gıdalar ve cips türevi atıştırmalıklar hem genel sağlığınız için hem de saç ekimi sonrası iyileşme süreci için olumsuz etkilere sahiptir. Bu dönemde bu tarz besinlerden uzak durmalı, sağlıklı besinler ile sebze-meyve tüketimine ağırlık vermelisiniz.

Ara öğünlerde kuruyemiş tüketmelisiniz

Ceviz, badem, fındık ve fıstık gibi kuruyemişler genel olarak saç sağlığı için faydalarıyla bilindiğinden; saç ekimi sonrası iyileşme sürecinde de düzenli olarak tüketilmeleri önerilmektedir. Ceviz, badem ve fındık; çinko, omega ve selenyum yönünden zenginken fıstık da biotin yönünden zengin bir kuruyemiş olarak öne çıkar.