fbpx

Genetik nedenlere bağlı olarak yaşanan kalıcı saç dökülmelerinden en etkili tedavi yöntemi saç ekimidir. Bu nedenle erkek tipi, kadın tipi ve bölgesel saç dökülmesi sorunlarıyla karşı karşıya kalan bireyler, saç ekimi yöntemine başvurmaktadır. Ancak saç dökülmesi yaşayan herkese saç ekimi yapılamayacağı gibi, yapılan saç ekiminin başarıyla sonuçlanması da yüzde yüz garanti değildir. Saç ekiminde başarının anahtarı, doğru “saç ekimi planlaması”dır.

Saç ekimi planlaması hangi etkenlere bağlıdır?

Saç ekimi yaptırmak isteyen herkesin amacı, saçlarının eski sağlıklı yapısına ve doğal görünümüne kavuşmasını sağlamaktır. Saç ekimi sonrası saçların doğal görünüme kavuşabilmesi ise doğru saç ekimi planlaması ile mümkündür. Şimdi saç ekimi planlaması olarak adlandırılan süreci etkileyen faktörlere yakından bakalım.

Saç Kökü Yapısı
Saç kökü ve saç teli yapısı

Saç ekimi operasyonu; donör bölgeden alınan sağlıklı saç köklerinin, dökülmenin yaşandığı bölgeye nakledilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Bu nedenle donör bölgeden elde edilen saç köklerinden çıkan saç tellerinin, güçlü ve kalın yapıda olması önemlidir. Saç tellerinin ince yapılı olması durumunda, ekim bölgesindeki açıklığı kapatmak için daha fazla greft ekimi yapılması gerekir. Kalın yapıdaki saç telleri ise daha fazla alanı doldurduğu için az sayıda greft ile daha yoğun bir görünüm elde etmek mümkündür.

Donör bölgenin ekim alanı için yeterliliği

Saç derisinde kapatılmak istenen açıklık için, donör bölgede yeterli sayıda greft olması; saç ekimi operasyonunda en önemli başarı faktörlerinden biridir. Ekim yapılacak bölgenin çok geniş olduğu ve donör bölgedeki greftlerin yetersiz kaldığı durumlarda, saç ekimi sonrası doğal görünüm elde edilememektedir. Operasyon öncesi yapılan yoğunluk ölçümü ve saç analizi uygulamaları ile donör bölgenin ekim için yeterlilik düzeyi belirlenebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:
Greft Nedir? Saç Ekiminde Önemi Nedir?

Saç Ekimi Planlaması
Saç dökülmesinin düzeyi ve aşaması

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerde incelenen en temel noktalardan birisi de saç dökülmesinin hangi aşamada olduğudur. Saç dökülmesi yeni başlayan kişilerde saç ekimi yapılamamaktadır. Bunun nedeni ise, ekim sonrasında dökülen bölgelerde oluşacak açıklıkların, kötü bir görünüm ortaya çıkaracak olmasıdır. İkinci bir saç ekimi operasyonunu gerekli kılacak bu durumun önüne geçmek için, kişinin saç dökülmesinin son evrelerde olması gerekmektedir. 

Saç ekimi ile ekilen saç kökleri, saçın doğal döngüsü dışında kalıcı olarak dökülmemektedir.

Ön Saç Çizgisi Planlama
Yüz şekli ve yapısı

Saç ekimi planlaması yapılırken en dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de; planlanan ekimin, kişinin yüz şekli ve yapısına uygun olmasıdır. Kişinin yüz tipine uygun gerçekleştirilmeyen ekimler, estetik kaygılarla yaptırılan saç ekiminin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Saç ekimi planlaması aşamaları nelerdir?

  1. İlk olarak; saç dökülmesinin türü, düzeyi, hastanın saç yapısı ve donör bölgenin yeterliliği analiz edilir.
  2. Toplanacak greft adedi ve bu greftlerin ekim alanında nasıl konumlandırılacağı planlanır.
  3. Ön alın çizgisinin nerede bulunacağı, hastanın yüz şekli ve yapısına uygun olarak belirlenir. İdeal konumdan ileride ya da geride oluşturulan ön saç çizgisi, doğal görünümün elde edilmesine engel olmaktadır.

Saç ekimi planlamasında en yaygın kullanılan yöntem altın oran uygulamasıdır. Kişinin yüz hatları ve alın-kaş arası mesafesi doğrultusunda altın orana bağlı kalarak planlanan saç ekimi ile genellikle ideal doğal görünüm sağlanmaktadır.