fbpx

Saç ekimi, genetik nedenlere bağlı olarak yaşanan saç dökülmesi sorunlarında uygulanan bir mikrocerrahi operasyonudur. Genellikle kişinin ense bölgesinin tercih edildiği donör bölgeden, sağlıklı saç köklerinin alınarak dökülmenin yaşandığı bölgeye nakledilmesi şeklinde özetlenebilir. Saç ekimiyle ilgili tüm merak edilenlere yer verdiğimiz bu yazımızda, “Saç ekimi nasıl yapılır?” sorusuna kapsamlı yanıtlar bulacaksınız.

Saç ekiminin aşamaları nelerdir?

Saç ekimi operasyonu için, operasyon günü yapılan uygulamalar 3 ana süreç ve alt maddeleriyle şu şekilde sıralanabilir:

 1. Saç ekimi öncesi hazırlık süreci
  • Kan testi
  • Onay kağıdının imzalanması
  • Saç ekimi planlaması
  • Saç tıraşı
  • Operasyon odasına geçiş
 2. Saç ekimi operasyonu
  • Anestezi uygulaması
  • Donör bölgedeki greftlerin toplaması
  • Elde edilen greftlerin ekim için hazırlanması
  • Ekim yapılacak bölgede kanalların açılması
  • Hazırlanan kıl köklerinin açılan kanallara ekimi
 3. Saç ekimi sonrası süreç

Saç ekimi operasyonu yaptırmak isteyen kişiler, kesinlikle Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı saç ekim merkezlerini tercih etmelidir. Doktorun deneyimi ve operasyon maliyeti gibi kriterler doğrultusunda saç ekim merkezi seçildikten sonra, yapılan saç analizi neticesinde hastanın saç ekimine uygunluğu test edilir. 

Operasyon günü ve öncesi dikkat edilecekler

Saç ekiminin planlanma aşamasında başlayan ve hastanın sorumluluğunda olan şu önemli noktalara dikkat edilmelidir:

 • Operasyon günü belirlenirken saç ekiminden sonra en az 3 gün dinlenebileceğiniz bir tarih seçilmesinde fayda vardır.
 • Operasyon öncesi en az bir hafta süreyle alkol ve sigara kullanımına ara verilmeli; operasyon günü ağır yemekler, kafein ve aspirinden uzak durulmalıdır.
 • Operasyona geç kalmamaya özen gösterilmelidir.
 • Saç ekiminden sonra da rahatça giyilebilecek geniş yakalı ya da düğmeli giysiler tercih edilmelidir.
Saç Ekimi

1. Saç ekimi öncesi hazırlık süreci

Saç ekimi operasyonu öncesi hazırlık sürecini 5 aşamada şu şekilde inceleyebiliriz:

Saç ekimi öncesi kan testi

Operasyon günü, hastadan bir tüp kan alınarak gerçekleştirilen bu işlem yaklaşık 1 dakika sürmektedir. Yapılacak kan tahlilinin amacı; hastanın, saç ekimi operasyonuna engel herhangi bulaşıcı ya sistemik bir hastalığının bulunup bulunmadığından emin olmaktır. Bu mecburi tetkikle elde edilen sonuçlar doğrultusunda; HIV, Hepatit C gibi bulaşıcı hastalık taşıdığı belirlenen hastaların saç ekimi operasyonu iptal edilmektedir. Hepatit B ve hemofili (kan pıhtılaşma sorunu) hastalarına belirli durumlarda doktor kontrolünde saç ekilebilir. Kalp hastalıkları, şeker ve tansiyon problemlerinde de bu hastalığı takip eden doktorun onayı ve kontrolü saç ektirmek için şarttır.

Onay kağıdının imzalanması

Onay kağıdı; operasyon öncesinde detaylı şekilde bilgilendirildiğinize ve doktorunuza genel sağlığınız ile ilgili doğru bilgiler verdiğinize dair imzalamanız gereken bir beyanname evrakıdır. Operasyon öncesi size verilen bu kağıdı imzalamadan önce, aklınıza takılan tüm soruları doktorunuza sormal;, sakladığınız bir alerji, hastalık ya da doktorunuzun bilgisi dışında kullandığınız bir ilaç varsa kesinlikle doktorunuzla paylaşmalısınız.

Saç ekimi planlaması

Onay kağıdı imzalandıktan sonra, saç ekimini gerçekleştirecek doktor, hasta ile bir ön görüşme gerçekleştirir. Karşılıklı sohbet ve bilgilendirme havasında geçen bu görüşme sonrasında saç ekiminin nasıl gerçekleştirileceğine dair planlama yapılır. Saç ekiminin yapılacağı alanın genişliği, donör bölgenin yoğunluğu, hastanın yüz yapısı gibi kriterler doğrultusunda; hastanın ön saç çizgisinin yeri, ekilecek greft miktarı ve uygulanacak saç ekimi tekniği belirlenmektedir.

İlginizi Çekebilir:
Saç Ekiminde Ön Saç Çizgisi ve Önemi

Saç tıraşı

Saç ekimi planlamasının doğru şekilde yapılabilmesi için, saç tıraşı operasyon günü saç ekim merkezinde yapılmalıdır. Bu nedenle operasyon öncesinde saç tıraşı yaptırmak önerilmemektedir. Hastanın tercihine göre, özellikle uzun saçlı erkek ve kadın hastalarda, saçın tamamı tıraş edilmeden de saç ekimi yapılabilmektedir. Böyle bir talebiniz varsa, operasyon öncesi doktorunuzla paylaşmanızda fayda vardır.

Operasyon odasına geçiş

Tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra, hasta, steril kıyafetler giydirilerek operasyon odasına alınır. Hasta, ekilecek greft miktarına göre bu odada 4-8 saat kalabilmektedir. Bu süre zarfında lokal anestezi etkisinde olacağından, acı hissetmeden ve uyanık şekilde operasyonu tamamlayabilir.

Saç Ekimi Operasyonu

2. Saç ekimi operasyonu

Saç ekimi operasyonundaki uygulama aşamalarını da yine 5 aşamada inceleyebiliriz:

Anestezi uygulaması

Greft toplama ve ekim işlemleri esnasında hastanın acı duymasını önlemek adına, operasyonun uygulanacağı bölgelere anestezi uygulanmaktadır. Saç ekimi operasyonlarında kullanılan en yaygın anestezi metodu; lokal anestezidir. Donör bölgeye iğne yoluyla uygulanan anestezi ilaçları yaklaşık 15-20 dakikada etkisini gösterir. İğne korkusu yaşayan hastalar için, ilacın solunum yoluyla verildiği sedasyon uygulaması tercih edilebilmektedir. Bu sayede hasta, kısa süreli bir uyku haline geçecek ve lokal anestezi iğnelerinin acısını hissetmeyecektir.

Greft Toplama
Donör bölgeden greftlerin toplanması

Donör bölgeden alınacak greft miktarı, saç ekiminin uygulanacağı bölgenin genişliğine göre değişmektedir. Saç ekimi operasyonlarında en sık tercih edilen donör bölge, kaliteli ve güçlü kıl kökleri ile ense bölgesidir. Operasyonun bu aşamasında yaygın olarak FUE yöntemi kullanılmaktadır. FUE yönteminde greftler; manuel-punch adı verilen aparat yardımıyla ya da mikromotor adı verilen elektronik cihaz yardımıyla iki farklı şekilde toplanabilir. Mikromotor yöntemi, daha az zaman ve emek gerektirdiği için günümüzde daha fazla tercih edilmektedir. İki yöntem de saç köklerinin gevşetilerek tek tek toplanması prensibiyle uygulanmaktadır.

Greft Ayıklama
Elde edilen greftlerin ekim için hazırlanması

Donör bölgeden alınan kıl kökleri, greft adı verilen yağ ve doku parçaları içinde yer almaktadır. Toplama işlemi sonrasında saline serum içerisine alınan greftler ayıklanarak kıl kökleri elde edilmektedir. Ekim için uygun hale getirilen kıl kökleri, ekim bölgesindeki kanal açma işlemi tamamlanana dek serum içerisinde bekletilerek beslenmektedir.

Kanal Açma
Ekim yapılacak bölgede kanalların açılması

Donör bölgeden elde edilen sağlıklı kıl köklerinin, saç dökülmesi yaşanan bölgeye nakledilmesi için bu bölgede kanal adı verilen mikro yuvalar açılmaktadır. Kanal açma işlemi, saç ekiminde doğal görünüm beklentisini etkileyen en önemli aşamadır. Ekilecek kıl kökü adedince açılan kanalların; birbirine olan mesafesi, dağılımı, derinliği, genişliği, açısı ve yönü, başarılı bir saç ekimi için özenle hesaplanmalıdır. 

 • Saç köklerimiz doğal hallerinde birbirlerine ne çok yakın ne de çok uzak bulunmaktadır. Bu nedenle açılan kanalların saç derisi geneli dengeli şekilde dağılması önemlidir.
 • Her birine bir kıl kökü ekilecek olan bu kanalların, ekilecek kıl köklerinin genişlik ve derinlik ölçülerine uygun şekilde açılmaları gerekir. Aksi halde kıl kökleri saç derisine tutunamayarak kopabilmektedir.
 • Açılan kanallar ekim bölgesine göre açısal farklılıklar göstermelidir. Hastanın alın bölgesine açılacak kanallar 30 derecelik açıyla yüze doğru eğim verilerek; şakak bölgesinde yer alan kanallar ise 45 derece eğimle yana doğru açılmalıdır. Tepeye doğru bu açı 60 dereceye kadar çıkmalıdır. Saçın arka bölümlerine doğru açılan kanallar ise ense bölümüne doğru bakmalıdır. Ekim açısına dikkat edilmediği durumlarda “çim adam görünümü” ile karşılaşılabilmektedir.
 • Saçın genel görünümü etkileyen bir diğer faktör ise kanalın yönüdür. Kanallara hastanın saçlarının doğal yönü verilerek; saçların sağa, sola ya da yukarı yönlü çıkması sağlanabilir.

Kanal açma işlemi öncesinde, işlemin yapılacağı bölgeye lokal anestezi uygulaması yapılmaktadır.

Saç Ekimi Aşamaları
Hazırlanan kıl köklerinin açılan kanallara ekimi

Bu aşamada; toplanan, ayıklanan ve uygun koşullarda bekletilen sağlıklı kıl kökleri, ideal formda açılan kanallara tek tek ekilir. Ekilecek kök miktarına göre 1-2 saat aralığında sürebilen bu aşama sonrası saç ekimi operasyonu tamamlanmaktadır. 

3. Saç ekimi sonrası süreç

Saç ekiminden sonra, greftlerin toplandığı donör bölge bandajla kapatılırken ekim bölgesi hızlı iyileşme sağlanması amacıyla açık bırakılır. Bu nedenle özellikle operasyonu takip eden ilk birkaç hafta ekim bölgesi dış darbelere, toza, güneş ışığına karşı titizlikle korunmalıdır. 

Operasyon sonrası eve dönüşlerde, araç kullanımı esnasında ekim bölgesine darbe almak sık görülen bir durumdur. Araç iniş-binişlerinde başınızı dikkatlice korumanız önerilir.

Saç ekim işlemi sonrası hasta aynı gün taburcu edilmektedir. Uzun süren bir operasyon sonrası evine dönecek hastaya bir refakatçini eşlik etmesi önerilmektedir.