fbpx

Saç dökülmesi günümüzde oldukça yaygın şekilde görülen problemlerden biridir. Hem kadın hem erkeklerde farklı tipte geçici ve kalıcı saç dökülmeleri görülebilmektedir. Geçici saç dökülmeleri zamanla etkisini yitirirken kalıcı saç dökülmelerinde en etkili tedavi yöntemi saç ekimidir. Bu yazımızda “Saç ekimi hangi yaşta yapılabilir?” sorusunu detaylı şekilde yanıtlıyoruz.

Saç ekimi ve yaş ilişkisi

Saç dökülmesi birçok farklı nedenden kaynaklanabilen bir sorun olduğu için, her bireyde farklı tipte ve farklı yaşlarda ortaya çıkabilmektedir. Kişinin saç yapısından çevresel etkilere, genetik faktörlerden maruz kalınan strese kadar pek çok kriter saç dökülmesine etki edebilmektedir. Bu durum da saç ekimi yaptırılabilecek yaş aralığında değişkenlikler ortaya çıkarır.

Saç ekimi için ideal yaş aralığı nedir?

“Saç ekimi hangi yaşta yapılabilir?” sorusunun yanıtını şu şekilde verebiliriz: Saç ekimi yaptırmak isteyen bir hastanın, öncelikle en az 22 yaşında olması gerekmektedir. Operasyon, saç dökülme seviyesi ile birlikte çeşitli kriterler doğrultusunda daha ileri yaşlara ertelenebilmektedir. Saç ekimi yapılabilecek en üst yaş ise hastanın genel sağlık durumunun iyi olması durumunda 65 olarak kabul edilmektedir. İleri yaşlarda yapılan saç ekimi operasyonlarında; hastanın tansiyon, şeker, kalp rahatsızlığı gibi sorunlarının kontrol altına alınması gereklidir. Bu hastalıkları takip eden doktor ve saç ekimini gerçekleştirecek doktor arasındaki koordineli çalışmayla ileri yaşlarda da saç ekimi operasyonu yapılabilmektedir.

Saç Ekimi Hangi Yaşta Yapılabilir

Saç ekiminin tarihini etkileyen faktörler nelerdir?

Saç ekimi yaptırmak isteyen herkes, estetik kaygılar nedeniyle operasyonun bir an önce yapılmasını istemektedir. Ancak saç dökülmesi yaşayan her hastaya kısa süre içerisinde saç ekimi yapılması mümkün değildir. Saç ekiminin doğru zamanda yapılması, operasyonun başarıyla sonuçlanması için en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle, saç ekimi zamanının planlanmasında şu noktalara dikkat edilmektedir:

  1. Hastanın genel sağlığı
  2. Saç dökülmesinin düzeyi
  3. Saç dökülmesi türü
  4. Donör bölgenin yeterliliği
1. Hastanın genel sağlığı

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin, genel sağlık durumunun operasyona engel olmaması en temel şarttır. HIV, Hepatit C gibi bulaşıcı hastalıklarda saç ekimi operasyonu kesinlikle yapılamazken; saç ekimi öncesinde hastanın kalp, tansiyon ya da şeker hastalığı gibi sistemik sorunlarının kontrol altına alınması gerekmektedir. Ayrıca operasyonu gerçekleştirecek doktor, bu süreçte kullanılan tüm ilaçlar ve ek tedavi yöntemleri ile ilgili bilgilendirilmelidir.

65 yaşın üzerindeki hastalarda hücre yenilenmesi ve iyileşme süreci oldukça yavaşlayacağından saç ekimi operasyonu tavsiye edilmemektedir.

saç dökülmesi düzeyi
2. Saç dökülmesinin düzeyi

Bazı bireyler, saç dökülmesi ciddi düzeyde olmamasına karşın estetik kaygılarla saç ekimi operasyonu yaptırmak isteyebilmektedir. Saç ekimi operasyonunun yapılabilmesi için, saç dökülmesi seviyesinin belirli bir seviyeye gelmesi şarttır. Aksi halde dökülme sürecinin devam ettiği durumlarda yapılan saç ekimi başarısızlıkla sonuçlanacağından, ikinci bir saç ekiminin yapılması kaçınılmazdır.

İlginizi Çekebilir:
Saç Ekimi Sonrası Neler Yapılmalıdır?

3. Saç dökülmesi türü

Saç ekimi, yalnızca kalıcı tipteki saç dökülmelerinde uygulanabilmektedir. Erkek tipi, kadın tipi ya da bölgesel dökülme özellikleri taşımayan geçici saç dökülmelerinde, saç ekimi operasyonu yapılamamaktadır. Saç dökülmesi türü, 5 dakikalık ücretsiz saç analizi uygulaması ile öğrenilebilmektedir.

4. Donör bölgenin yeterliliği

Saç ekimi, donör bölgeden alınan saç köklerinin saçsız bölgeye nakledilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Bu nedenle, donör bölge olarak seçilen alanda yeterli miktarda greft olması gerekir. Saç ekiminde donör bölge olarak genellikle hastanın ense bölgesi tercih edilir. Bu bölgenin ekim için yeterli olmaması durumunda; kol, göğüs, sırt ve genital bölge de donör bölge olarak kullanılabilmektedir.

Sonuç olarak; “Saç ekimi hangi yaşta yapılabilir? sorusu, pek çok farklı kritere bağlı olmakla birlikte 22-65 yaş arası olarak yanıtlanabilir.