fbpx

Saç dökülmesi dünya genelinde oldukça yaygın görülen bir problemdir. Saç dökülmesi tedavisi ise saç dökülmesinin türü ve düzeyine göre farklılık göstermektedir. Bu yazımızda saç dökülmesi problemi yaşayan bireylerde saç dökülmesi çeşidine göre tedavi metotları hakkında detayları paylaşacağız.

Saç dökülmesi yaşayan ve bu sorunu tedavi ettirmek isteyen bireyler, öncelikle uzman bir dermatolog tarafından muayene edilmelidir. Muayene sonrası dökülmenin kalıcı mı geçici mi olduğu, tetikleyici nedeni ve hangi aşamada olduğu öğrenilebilmektedir. Saç dökülmesi için ideal tedavi yöntemi, muayenede konulan tanılar sonrası düzenlenmektedir.

Saçlar Neden Dökülür?

Saçlarımız neden dökülür?

Dünya nüfusunun üçte birlik bir kısmı, yaşamı boyunca en az bir kez saç dökülmesi problemi ile karşılaşmaktadır. Ancak saç dökülmesi her zaman kapsamlı bir tedavi gerektirecek kadar ciddi boyutlarda görülmeyebilir. Doktor tarafından yapılan çeşitli analiz, test ve muayenelerle saç dökülmenizin ihtiyaç duyduğu tedavi yöntemi belirlenmektedir. Tedavinin belirlenmesinde en önemli ayrım, yaşayan saç dökülmesinin kalıcı mı geçici mi olduğudur. Geçici saç dökülmeleri basit güçlendirici tedavilerle çözülebilmekte iken; kalıcı saç dökülmelerinde dökülmeyi durduracak etkin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Fakat dökülmenin seyrini uzatacak çeşitli uygulamalarla kelleşme süresi uzatılabilmektedir. Kalıcı saç dökülmesinde en etkili tedavi yöntemi ise saç ekimidir.

Kalıcı Saç Dökülmesi

Kalıcı saç dökülmesi ve nedenleri

Genetik nedenler

Kalıtımsal nedenlere bağlı olarak kişinin ailesinden gelen bir sorun olarak karşımıza çıkan kalıcı saç dökülmesi; yaygın olarak erkek tipi dökülme ve kadın tipi dökülme olarak iki başlık altında incelenmektedir. Erkek tipi dökülmede, kişinin alın bölgesinden tepe bölgesine dek uzanan bölgede yaşanan açılmalar kellikle sonuçlanmaktadır. Kadın tipi dökülmede ise her bölgeden eşit miktarda saçın incelerek dökülmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Her iki kalıcı dökülme türü de kadın ve erkeklerde görülebilmektedir.

Hastalığa bağlı nedenler

Kişinin geçirdiği çeşitli hastalıklar, hastalık ve tedavi döneminde saç dökülmesine neden olabilmektedir. Genellikle geçici özellikte olan bu tip dökülmeler, belirli durumlarda kalıcı özellik de gösterebilmektedir. Ayrıca saçkıran hastalığı da kalıcı nitelikte dökülmeye neden olmaktadır. Bu tip hastalık kökenli kalıcı saç dökülmelerinde de en etkili tedavi yöntemi saç ekimi olarak bilinmektedir.

Yanık, yara ve kesik durumu

Kaza, yangın ve yaralanma gibi üzücü durumlar neticesinde saçlı deride meydana gelen hasarlar; saç köklerinin özelliklerini yitirerek ölmesine neden olabilmektedir. Yara, kesik ve yanık gibi nedenlere bağlı olarak yaşanan bu durumlarda, saç ekimi dışında herhangi bir tedavi yönteminin uygulanması mümkün değildir.

Geçici Saç Dökülmesi

Geçici saç dökülmesi ve nedenleri

Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen geçici saç dökülmeleri, genellikle belirli bir süreç sonunda sonlanmakta ve saçlar zaman içerisinde eski sağlığına kavuşmaktadır. Beslenme yetersizlikleri, hormonal problemler, stres, çevresel etki, mevsim geçişleri, hamilelik ve emzirme dönemleri ile çeşitli hastalıklar geçici saç dökülmesinin nedenleri arasındadır. Geçici saç dökülmesinin normalden fazla boyutlara ulaştığı durumlarda, çeşitli saç dökülmesi tedavileri uygulanabilmektedir.

Saç Analizi

Saç dökülmesinde tedavi yöntemleri

Saç dökülmesinde uygulanan tedavi yöntemleri dökülmenin türü ve düzeyine göre çeşitlenmektedir.

Saç bakım ürünleri ve çeşitli kürler

Geçici saç dökülmelerinde, zayıflayan saç köklerinin güçlenmesi ve saç tellerinin eski formuna kavuşması için çeşitli saç bakım ürünleri ve kürleri kullanılabilmektedir. Dış etkenler nedeniyle yıpranan saçlar, ihtiyaç duyduğu güçlendirici, besleyici maddeleri bu kür ve ürünler yardımıyla temin edebilir. Saç dökülmesinin başlangıç safhalarında kullanıldığı takdirde daha etkili olan bu yöntemde, kullanılan ürünlerin, güvenilir üreticiler tarafından üretilmiş doğal ürünler olmasına dikkat edilmelidir. Yapılan uygulamanın etkisini gösterme süresi diğer metotlara göre daha fazla zaman alabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:
Saç Sıklaştırma Metotları Nelerdir?

Saç güçlendirici ilaç ve takviyeler

Bu yöntemde temel amaç, saç köklerinin vitamin ve besin takviyesi ile güçlendirilerek saçların sağlıklı formuna kavuşmasını sağlamaktır. Kullanılacak ilaç ve takviyelerin uzman doktor tarafından analiz ve muayene işlemleri sonrasında önerilmesi gereklidir. Doktor tavsiyesi olmadan alınan, etkisi bilinmeyen, markasız ve Bakanlık onayı olmayan ilaçların kullanımı; hastanın hem zaman hem de para kaybına neden olmakla birlikte genel sağlığını da olumsuz etkileyebilir.

Trombositten zengin plazma

Tıbbın pek çok branşında kullanılan bir hızlı iyileştirme metodu olarak bilinen trombositten zengin plazma tedavisi, hastadan alınan bir tüp kanın santrifüj edilerek iyileşme beklenen bölgeye enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. Saç dökülmesi tedavisinde de uygulanan bu yöntem hücre yenileme etkisi sayesinde saç köklerinin canlılığını geri kazanmasına yardımcı olur. Geçici saç dökülmelerinde etkili sonuçlar verebilen bu uygulama, kalıcı saç dökülmelerinde de kelleşme sürecini yavaşlatabilmektedir. Trombositten zengin plazma tedavisi yaptırmak isteyen hastaların, bu alanda Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş sağlık kuruluşlarına başvurması oldukça önemlidir. 

saç mezoterapisi
Saç mezoterapisi

Saç köklerinin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve çeşitli faydalı elementlerin karışımı ile elde edilen sıvının, saç diplerine enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. Hormonal nedenler, yetersiz beslenme ve çevresel etkiler nedeniyle görülen geçici saç dökülmelerinde oldukça etkili bir güçlendirme metodu olarak bilinen saç mezoterapisi; kalıcı tip saç dökülmelerinde de dökülmesinin seyrini yavaşlatabilmektedir.

Saç dökülmesinde uygulanan tüm bu tedavi yöntemleri, genellikle dökülmenin ilk evrelerinde güçlü etki göstermektedir. Kalıcı tip saç dökülmelerinde en etkili tedavi yöntemi halen saç ekimi olarak bilinmektedir. Saç ekimi uygulamasının yapılabilmesi için, hastanın en az 22 yaşında olması ve saç dökülmesinin son aşamalarına gelmiş olması gerekmektedir.