fbpx

Saç dökülmesi seviyesinin tespit edilmesi, uygulanacak tedavi yönteminin belirlenmesinde önemli bir kriterlerdir. Her saç dökülmesi tipinde farklı seviye sınıflandırmaları mevcuttur. Saç ekimi operasyonu gibi etkili çözümlerin uygulanma sürecinde dahi, dökülme sürecinin ne zaman başladığı ve ne zaman tamamlanacağı hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir.

Kalıcı özellikteki saç dökülmeleri;

  • Erkek tipi saç dökülmesi
  • Kadın tipi saç dökülmesi
  • Bölgesel dökülme

şeklindedir. Bölgesel saç dökülmesinde bir sınıflandırma mevcut olmamakla birlikte, erkek tipi ve kadını tipi saç dökülmelerinde görülen saç dökülmesi seviyelerine yakından bakalım.

Erkek tipi saç dökülmesinde dökülme seviyeleri

Erkek tipi saç dökülmesi genetik nedenlere bağlı olarak gerçekleşen, sürekli ve kalıcı yapıda bir dökülme türüdür. Alın bölgesinde açılma ve tepe bölgelerde seyrelmeyle başlayarak kelliğe kadar giden bu süreci 4 ana başlık altında inceleyebiliriz:

Başlangıç Seviyesi

Kişinin genetik geçmişine bağlı olarak en erken 20’li yaşlarda kendini gösteren saç dökülmesi, 40’lı yaşlar itibarıyla da başlayabilir. İlk aşama olan başlangıç evresi de kendi için iki ayrı döneme ayrılmaktadır.

Görünmez Dökülme Evresi
Kişinin saç dökülmesi yaşadığını gözle ya da elle fark edebilmesinin pek mümkün olmadığı bu dönemde, dökülmenin başladığını tespit edebilmek için detaylı bir saç analizi yaptırmak gerekir.

Fark Edilebilir Dökülme Evresi
Saçta gözle görülür açılmalar halen belirginleşmese de kişi saç dökülmesindeki yoğunluğu kolayca fark edebilir.

Saçın doğal döngüsünde günlük 100 adet saç teli dökülmesi normal bir durumdur. Bu sayının üzerinde gerçekleşen dökülmelerde uzman bir dermatoloğa başvurulması önerilir.

Başlangıç evresinde tespit edilen erkek tipi saç dökülmelerinde, çeşitli ilaç ve güçlendirme teknikleri uygulanarak dökülme hızı yavaşlatılabilmekte ve süreç 10-15 yıl kadar uzatılabilmektedir. Bu nedenle saç dökülmesinden şüphelenilen durumlarda detaylı saç analizi yaptırmak göz ardı edilmemelidir. Bu süreçte dökülme yeni başladığı için saç ekimi uygulaması yapılamamaktadır.

Saç Dökülmesi Aşamaları
Hafif Seviye 

Saç dökülmesinin alın ve şakak bölgelerinde belirginleşmeye başladığı dönemdir. Havlu, yastık ve saç fırçasında görülen kopmuş saç telleri sayesinde fark edilebilir. Dökülen saç teli miktarı, saç dökülmesi hızı hakkında da bilgi verebilir. Bu süreç 4-8 sene aralığında tamamlanmakla birlikte Güçlendirme ve saç mezoterapisi gibi yöntemlerle süreç uzatılabilmektedir. Bu aşamada da dökülme süreci devam ettiği için saç ekimi operasyonu yapılamamaktadır. Ancak dökülmenin seyrine göre yaklaşık bir tarih belirlenebilir. 

Orta Seviye

Kelleşmenin gözle görülür şekilde belirginleştiği bu aşamada alın bölgesindeki açıklık iyice artmış, tepe bölgedeki açıklık düzeyi de artmıştır. Dökülme hızı bu süreçte yavaşlasa da daha önceden dökülen saç telleri nedeniyle açıklık net şekilde göze çarpmaktadır. Orta seviye dökülme kendi için iki evreye ayrılmaktadır:

Hafif Kellik
Kişinin alın bölgesi ve tepe bölgesindeki açıklığın tam olarak belirginleşmediği bu aşamada, uzatılan saçlarla açık bölgeler kamufle edilebilmektedir. Saç güçlendirici ilaçların tesirini yitirmeye başladığı bu dönemde, saç yapısı oldukça güçsüzleşmektedir. Saç ekimi operasyonuna uygunluğun belirlenmesi için en geç bu dönemde doktor görüşmelerine başlanması önerilmektedir.

Kellik
Orta seviyenin tamamlandığı ve ileri seviyeye geçildiği dönemdir. Kişinin alın bölgesindeki ve tepe bölgesinde açıklık birleştiğinden saç derisi net şekilde görülebilmektedir. Donör bölgenin yeterli olması durumunda bu evrede saç ekimi operasyonu yapılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:
Saç Dökülmesi Hakkında Tüm Merak Edilenler

Saç Dökülmesi Süreci
İleri Seviye

Erkek tipi saç dökülmesinin son evresi olan ileri seviyede, tepe bölgedeki çok az miktarda saç teli dışında herhangi bir saç bulunmaz. 

İleri seviye kelliğin ilk evresinde, saç ekimi operasyonlarının ideal donör bölgesi olan ensede yer alan saç kökleri halen yerini korumaktadır. Bu bölgenin güçlü yapıda ve yeterli miktarda saç kökü barındırması durumunda saç ekimi operasyonu başarılı şekilde gerçekleştirilebilir. 

İleri seviye kelliğin son evresinde ise ense bölgesinde yer alan saç kökleri de gücünü ve kalitesini yitirir. Bu durumda saç ekimi operasyonu yaptırmak da ne yazık ki çok zordur. Vücudun sakal, sırt, göğüs gibi bölgelerinden alınan kıl kökleriyle de saç ekimi yapılabilmekle birlikte, bu bölgelerin kıl kalitesi ve yeterliliğine dair en doğru bilgi doktor tarafından verilebilir.

Kadın tipi saç dökülmesinde dökülme seviyeleri

Kadın tipi saç dökülmesinde, saçlar belirli bölgelerde dökülmek yerine saçın genelinde güçsüzleşerek dökülme şeklinde görülür. Bu tip dökülmede saç dökülmesinin hangi aşamada olduğunu öğrenebilmek adına saç yoğunluğu ölçümü adı verilen işlem uygulanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:
Saç Yoğunluğu Nedir?

Saç derisinde santimetrekareye düşen saç teli adedinin belirlendiği bu işlem sayesinde, dökülmenin seyrine dair detaylı bir bilgi edinilebilir. Sağlıklı bir yetişkinde santimetrekareye düşen saç teli miktarı 200-300 aralığındadır. Bu sayının altında sonuç veren ölçümler saç dökülmesinin artışına işaret eder. Kadın tipi saç dökülmesinde saç ekimi, erkek tipi dökülmelerdeki kadar başarıyla sonuçlanmasa da Güçlendirme, saç aşısı ve saç mezoterapisi gibi yöntemler bu tip dökülmede yavaşlatıcıya etkiye sahiptir.