fbpx

Saç dökülmesi, farklı nedenlere bağlı olarak farklı şekillerde kendini gösteren bir saç problemidir. Genetik nedenlerden kaynaklanan saç dökülmeleri kalıcı saç dökülmesi olarak adlandırılırken; çevresel faktörlerden kaynaklanan saç dökülmeleri ise geçici saç dökülmesi olarak sınıflandırılır. Dünya genelinde hemen hemen herkesin yaşamının bir döneminde kalıcı ya da geçici saç dökülmesi sorunu yaşadığı tahmin edilmektedir. Bu yazımızda, saç dökülmesine dair en çok merak edilen noktaları sizler için derledik.

Saç dökülmesi bir sorun mudur?

Saç dökülmesi, saçın normal döngüsü içerisinde düzenli olarak yaşanan normal ve doğal bir durumdur. Bu nedenle, günlük 100 adet saç teline kadar görülen dökülmeler, bu döngünün bir parçası olarak kabul edilmektedir. Ancak bu adedinde yaşanan saç dökülmeleri dikkatle takip edilmeli ve süreklilik arz etmesi halinde uzman bir dermatoloğa başvurulmalıdır.

Saç dökülmesi neden kaynaklanır?

Saç dökülmesine neden olan pek çok faktör olmakla birlikte, yaşadığınız dökülmenin nedeni hakkında fikir yürütebilmeniz için bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

 1. Kalıtımsal – Genetik Faktörler

Irsi olarak da adlandırılan saç dökülmesi çeşididir. Kişinin ailesinde yaygın şekilde saç dökülmesi görülmesi bunun bir göstergesidir. Erkek tipi ve kadın tipi saç dökülmeleri genetik nedenlerden kaynaklanan kalıcı özellikte saç dökülmeleridir. Genetik kaynaklı saç dökülmelerini durdurmak günümüz koşullarında mümkün değildir ancak dökülme hızı çeşitli ilaçlar yardımıyla yavaşlatılabilmektedir. Kalıcı dökülmeler çoğunlukla kellikle sonuçlandığı için bu tip dökülmelerde en etkili tedavi yöntemi saç ekimidir.

 1. Mevsimsel Faktörler

Mevsimsel dökülme olarak da adlandırılan bu tip dökülmeler; genellikle kıştan ilkbahara, yazdan sonbahara geçiş dönemlerinde saçın güçsüzleşmesi ve yıpranması nedeniyle görülür. Çeşitli saç güçlendirme yöntemleriyle bu geçici özellikli dökülmenin etkisi azaltılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:
Saç Dökülmesine Karşı Bakım Kürleri

 1. Beslenme Faktörü

Geçici saç dökülmelerinin en önemli nedenlerinden biri de yetersiz ve düzensiz beslenmedir. Saç köklerimiz gücünü, kılcal damarlar tarafından ulaştırılan kanın içerisindeki vitaminlerden almaktadır. Dengeli beslenmeyen bireylerde, saç köklerinin ihtiyaç duyduğu vitaminlerin eksikliği görülür ve bu durum geçici saç dökülmelerine neden olabilir.

 1. Stres – Üzüntü Faktörü

Stresin genel sağlığımıza yönelik olumsuz etkileri, artık bilimsel bir gerçek. Aşırı strese maruz kalmak, vücudumuzun genelinde olduğu gibi saç sağlığımız için de önemli riskler barındırıyor. Ani üzüntü nedeniyle görülen saç kayıpları da bu kapsamda değerlendirilmektedir.

 1. Hormonal Değişim Faktörü

Genellikle hamilelik, emzirme ve menopoz dönemlerinde karşılaşılan hormonal değişimler, dönemsel olarak saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Geçici özellikteki bu dökülme, süreç tamamlandıktan sonra yerini yeniden güçlü saçlara bırakır.

 1. Hastalık ve Tedavi Faktörü

Kanser gibi hayati risk barındıran hastalıkların tedavisinde kullanılan kemoterapi gibi yöntemler, saç dökülmesine sebep olmaktadır. Tedavi süreci sonrası saçlar eski gücüne kavuşmaktadır.

 1. Çevresel Faktörler

Yanlış kozmetik ürün (boya, sprey) kullanımı ve aşırı hava kirliliği gibi etmenler de geçici saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesini nasıl fark edebiliriz?

Saç dökülmesinin önemli belirtileri arasında ilk sırayı, tarama sonrası tarak ya da fırçada kalan saç telleri almaktadır. Her tarama sonrası yoğun miktarda saç telinin kopması, en kısa sürede bir dermatoloğa görünmeniz gerektiğinin habercisidir. Aynı şekilde banyo sonrası yerde fazla miktarda saç teli görüyor ya da sabah uyandığınızda yastığınızda birkaç adetten fazla saç teli buluyorsanız saç dökülmesinin habercisidir. Parmaklarınızı saçlarınız arasında gezdirdiğiniz her seferde birkaç saç teli koparak elinize geliyorsa ve aynaya baktığınızda saç deriniz kendini göstermeye başladıysa doktor randevunuz için zaman kaybetmemenizi öneririz.

Saç dökülmesi çeşitleri ve özellikleri

Saç dökülmesi çeşitleri nedenlerine göre geçici ve kalıcı olarak sınıflandırıldığı gibi kendi içlerinde de dökülme seyrine göre farklı alt kırılımlara ayrılmıştır. Bunlar:

 1. Erkek Tipi Dökülme
 2. Kadın Tipi Dökülme
 3. Bölgesel Dökülme
 4. Yaygın Dökülme

şeklindedir.

Erkek tipi saç dökülmesi

Genetik saç dökülmeleri arasında en yaygın görülen dökülme türü olarak erkek tipi saç dökülmesi, genellikle erkeklerde baş gösterdiği için bu adla anılsa da kadınlarda da görülebilmektedir. Saçın ön kısmında açılmalarla başlayarak tepe kısmında seyrelmelerle devam eden bu dökülme türü 20’li yaşlardan itibaren görülebilmektedir. Dihidrotestosteron hormonunun saç köklerini baskılaması nedeniyle ortaya çıkan erkek tipi saç dökülmesi, kalıcı bir dökülme olduğundan dökülen saçlar yeniden çıkmaz. Erkek tipi saç dökülmesinin hangi seviyede olduğunu belirlemek için, dünya genelinde Norwood Ölçeği adı verilen bir yöntem kullanılmaktadır. Çeşitli uygulamalarla kelleşme süreci yavaşlatılabilmektedir. İdeal çözüm saç ekimidir.

İlginizi Çekebilir:
FUE Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Kadın Tipi Saç Dökülmesi
Kadın tipi saç dökülmesi

Saçın genelinde zayıflayan ve incelen saç tellerinin dökülmesi şeklinde beliren kadın tipi saç dökülmesi, her iki cinsiyette de görülebilmektedir. Saç köklerinin yeterince beslenememesinden kaynaklanan bu tip dökülme de kalıcı özelliktedir. Kadın tipi saç dökülmesinde de saç ekimi yöntemi uygulanabilir ancak başarılı sonuç vermesi kesin değildir.

Bölgesel dökülme

Saçkıran, yanık ya da kesi gibi nedenlerle görülebilen bölgesel dökülme, tedavi edilmediği takdirde süreklilik arz etmektedir. Bu etmenlere bağlı olarak saç köklerinin ölmesi durumunda bu dökülmeler kalıcı şekilde gerçekleşir.

Yaygın dökülme

Aşırı stres ve üzüntüye bağlı olarak gerçekleşen ani dökülmeler, kadın ve erkeklerde görülebilmektedir. Enfeksiyon hastalıkları, yüksek ateş ya da doğum gibi olayları takiben 2 aylık süre zarfında kendini gösterebilir. Kadınlarda görülmesinin temel nedenlerinden biri demir eksikliği olarak bilinmektedir. Uygun tedavi sonrası 6 ay içerisinde saçlar eski sağlığına kavuşabilmektedir.

Saç dökülmesinde tedavi yöntemleri

Saç dökülmesinde tedavi için öncelikle hastanın muayene edilmesi şarttır. Uygulanacak tedavi yöntemi, saç dökülmesinin nedenine ve seyrine göre belirlenmektedir. Geçici saç dökülmelerinde saç köklerinin güçlendirilmesi amacıyla; Güçlendirme, saç mezoterapisi, saç aşısı gibi yöntemler uygulanabilmektedir. Genetik kaynaklı kalıcı saç dökülmelerinde ise dökülme sürecinin tamamlanmasını takiben saç ekimi yapılarak sorun kalıcı olarak çözülebilmektedir. Saç ekimi sonrası ekilen saçlar dökülmemektedir.

Saç dökülmesinde doğru ve yanlış uygulamalar

Saç dökülmesiyle karşı karşıya kalındığında verilen en yanlış karar, bu sorunu görmezden gelmektir. Özellikle genetik kaynaklı saç dökülmesi, doğru zamanda gerekli tedavi yöntemleri uygulanmadığında hızlanarak artan bir yapıda gelişir ve kelliğe kadar gidebilmektedir. Yaşanan dökülme sürecini durdurmak mümkün olmasa da dökülme hızını  yavaşlatmak mümkündür. Saç dökülmesinden şüphelenen kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yaşanan dökülme farklı hastalıklar tarafından tetiklenen bir yapıda olabileceğinden, doktor kontrolü göz ardı edilmemelidir.
 • Kelliğe neden olabilecek durumların önüne geçmek için erken safhada tanı ve tedavi büyük önem taşımaktadır.
 • Doktor muayenesi öncesinde alternatif tedavi yöntemlerine başvurulmamalıdır. Yapılan muayenede saç dökülmesinin nedeni, türü ve düzeyi tespit edildikten sonra, en uygun tedavi doktorunuz tarafından düzenlenecektir.

Saç dökülmesi ve yaşam kalitesine etkileri

Saç dökülmesi, (dökülmeye neden olan hastalıklar dışında) kendi başına hayati önem taşıyan bir sorun değildir. Bu problemin görüldüğü hastaların yaşamına en önemli etkisi psikolojik açıdandır. Kişinin sosyal yaşamında öz güven kaybına ve olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olabilen saç dökülmesi, tedavi edilmediği takdirde ileri seviye mental sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Gerek estetik gerekse ruhsal anlamda kişinin kendini iyi ve öz güvenli hissetmesi için vakit kaybetmeden uzman bir dermatoloğa danışmakta fayda vardır.