fbpx

Kısaca Güçlendirme olarak bilinen , son yıllarda pek çok branşta tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Yeni nesil bir tedavi yöntemi olarak öne çıkan Güçlendirme, kişinin kendi kanından santrifüj edilerek elde edilen zengin sıvının, belirlenen bölgeye enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. Saç bölgesine uygulanan Güçlendirme uygulamasında ise temel amaç saç köklerinin güçlenmesini sağlamaktır.

Fizik tedaviden kanser tedavilerine, estetik uygulamalardan saç ekimine kadar pek çok alanda kullanılan Güçlendirme işlemi sonrasında, işlemi gerçekleştiren doktor tarafından çeşitli tavsiye ve önerilerde bulunulmaktadır. Saç bölgesine uygulanan Güçlendirme işlemi sonrasında uyulması gereken tavsiyeler de uygulamanın başarıyla etki göstermesine yardımcı olmaktadır.

Saça Güçlendirme sonrası saçlar yıkanabilir mi?

Saç derisine uygulanan Güçlendirme işlemi sonrasında, doktorlar tarafından tavsiye edilen yıkama süresi en az 24 saattir. Bu süre zarfında işlem bölgesine ve saç diplerine su değdirilmemeli, bu nedenle operasyona gitmeden önce saçlar yıkanmalıdır.

İlginizi Çekebilir:
Güçlendirme Destekli Saç Ekimi

Saça Güçlendirme sonrası havuz ve denize girilebilir mi?

Güçlendirme’yi takip eden süreçte suyla temastan kaçınılması gereken süre 24 saat olsa da; havuz ve deniz suyuyla temasta bu süre daha uzundur. Saç bölgesine Güçlendirme uygulaması yaptıran kişilerin en az 3 gün süreyle havuz ve denize girmemesi gerekmektedir.

Güçlendirme sonrası şapkasız güneşe çıkılabilir mi?

Özellikle yaz aylarında yaptırılan Güçlendirme uygulamaları sonrasında akıllara gelen sorulardan biri de budur. İşlemin başarılı sonuç vermesi için dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de, saç bölgesine Güçlendirme uygulamasını takip eden 48 saat boyunca direkt güneş ışığından korunmaktır. Bu uygulamayı yaptıran hastaların güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmaları için, hem yaz hem kış aylarında birkaç gün süreyle şapka kullanması önerilmektedir.

Güçlendirme’den sonra alkol ve sigara kullanılabilir mi?

Sigara ve alkol kullanımının saç köklerine yönelik olumsuz etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle saç köklerini güçlendirmek için Güçlendirme uygulaması yaptıran kişilerin, Güçlendirme öncesi ve hemen sonrasında alkol ve sigara kullanması, yapılan işlemin amacına aykırı bir durumdur. Özellikle 3-6 ay gibi periyodik olarak uygulanan Güçlendirme tedavilerinde, hastanın tüm tedavi süreci boyunca sigara ve alkol kullanımına ara vermesi tavsiye edilmektedir.

Güçlendirme’den sonra saçlar şekillendirilebilir mi?

Aslına bakarsanız bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Saç şekillendirmeden kasıt; yalnızca tarak ve fırça ile şekil vermek ise çok sert müdahalelerde bulunmadan şekillendirmenin herhangi bir mahsuru bulunmamaktadır. Ancak jöle ve saç spreyi gibi kimyasal ürünlerin kullanımı, Güçlendirme işlemi esnasında açılan mikro deliklerle saç derisine ve saç köklerine zarar verebileceğinden; işlem sonrasında bir süre bu ürünlerin kullanılmaması önerilmektedir.