fbpx

Saç dökülmesi pek çok farklı nedenle gerçekleşebilmektedir. Çeşitli hastalıklar, mevsim geçişleri, hamilelik ve emzirme dönemleri gibi nedenlerin yanı sıra besin yönünden güçsüz kalmaları da saçların dökülmesinde önemli bir paya sahiptir. Saç köklerinin daha güçlü ve canlı yapıda olması için çeşitli kimyasal ürünler kullanılabildiği gibi evde uygulanabilen saç bakım kürleri de mevcuttur. Dilerseniz tavsiye niteliğinde hazırladığımız ev yapımı saç bakım kürlerine birlikte göz atalım.

Saç bakım kürleri; saçın ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin, saça uygulanan çeşitli karışımlar yoluyla sağlanmasını amaçlar. Ancak bilinmesi gereken daha önemli bir nokta ise, saçı besleyen en önemli kanalın, kılcal damarlar yoluyla iletilen kan olduğudur. Yani ne kadar düzenli ve dengeli beslenir, kanımızın besleyiciliğini arttırırsak saç köklerimize ulaşan vitamin ve mineral oranı da o denli yükselir. Aksi halde, kılcal damarlar tarafından yeterli düzeyde beslenemeyen saç kökleri, güçsüz düşen saç tellerini dökmeye başlayacaktır.

İlginizi Çekebilir:
Saç Bölgesine Güçlendirme Uygulaması

Erkek ya da kadın fark etmeksizin, saç dökülmesi yaşayan herkes tarafından uygulanabilecek evde saç bakım kürleri, geleneksel metotlar ve yeni nesil ürünler kullanılarak hazırlanabilmektedir. Evde pratik şekilde hazırlanabilecek saç bakım kürleri ise şöyle sıralanabilir:

 1. İlik maskesi
 2. Zeytinyağı ve sarımsak maskesi
 3. Lavanta kürü

Tarifi verilen tüm kürler öneri niteliğinde olup tedaviye alternatif olarak görülmemelidir. Alerjik problemleri olan kişilerin, uygulamadan önce doktor tavsiyesi alması önerilir.


İlik maskesi saç bakım kürü

Yalnızca var olan saçların güçlendirilmesi amacıyla uygulanabilecek bu kür, dökülen saçların yeniden çıkması için herhangi bir etkiye sahip değildir.

Malzemeler:

 • Sığır iliği – 200 gram
 • Zeytinyağı (saf) – 50 gram
 • Lavanta yağı – 50 gram
 • Su – 1 çay bardağı

Hazırlanışı:

Bir çay bardağı suda kaynatılan sığır iliği, kaynama sonrası blender yardımıyla ezilerek tamamen parçalanır. Süzgeçten geçirilerek lavanta ve zeytinyağı ile karıştırılır. Hazırlanan karışım, 1-2 saat süreyle saça uygulanır. Haftada 1-2 kez ve 4 hafta süreyle uygulanması önerilir.

Zeytinyağı Saç Bakımı


Zeytinyağı ve sarımsaklı saç bakım kürü

Saç bakımında etkisi geniş kitlelerce bilinen sarımsak, rahatsız edici kokusu nedeniyle pek tercih edilmese de saç için oldukça faydalı bir yapıya sahiptir. Saç dökülmesini yavaşlatıcı etkiye sahip bu kürü, sarımsağa karşı alerjisi olan kişilerin kullanması önerilmez.

Malzemeler:

 • Sarımsak – 5 diş
 • Zeytinyağı (saf) – 1 çay bardağı

Hazırlanışı:

Sarımsaklar bir havan içerisine alınarak iyice ezilir. Ezme işlemi sonrasında 1 çay bardağı zeytinyağı ilave edilir. Hazırlanan karışım en az 15 dakika süreyle bekletilirken ara ara da karıştırmaya devam edilir. Elde edilen kür saç diplerine masaj yapılarak uygulanır ve 30 dakika kadar bekletilir. Bu uygulama haftada 1-2 kez tekrarlanabilir.

Lavantalı saç bakım kürü

Demleme şeklinde hazırlanan bir kür olana lavantalı saç bakım kürü, saç dökülmesini yavaşlatmaya yönelik bir uygulamadır.

Malzemeler:

 • Lavanta çiçeği – 1 yemek kaşığı
 • Su – 3 bardak

Hazırlanışı:

3 bardak su bir demlik ya da tencereye alınarak kaynatılır ve içerisine bir yemek kaşığı lavanta çiçeği ilave edilerek demlenmeye bırakılır. 5 dakika süreyle demlenen kür, saçlara uygulanarak 30 dakika bekletilir. Haftada 2 kez uygulanabilen bu kürün saç derisinin dayanabileceği ölçüde sıcak olarak uygulanması önerilir. Saç dökülmesi hızı yavaşlayana kadar sürekli olarak kullanılabilir.

Saç dökülmesine karşı ilk yapılması gereken uzman bir doktora muayene olmak ve saç dökülmesinin nedenini ve düzeyini öğrenmektir. Önerilen kürler, tanı ve tedavi işlemleri sonrasında doktor tavsiyesi ile uygulanabilir.