fbpx

Saç ekiminde başarıyı etkileyen faktörleri üç ana başlıkta ele alırsak; planlama, uygulama ve operasyon sonrası süreç olarak sıralayabiliriz. Bu kriterlerin en başında ise planlama ve uygulamayı gerçekleştirecek saç ekimi merkezinin doğru seçimi yer alır. Saç ekimi yaptırmaya karar veren herkesin ilk önceliği, iyi bir araştırma yaparak ideal bir saç ekim merkezini tercih etmek olmalıdır. Aksi halde hatalı saç ekimi riski her zaman vardır.

Uygun fiyatlı saç ekimi olur mu?

Saç ekimi operasyonu temel olarak bir mikrocerrahi operasyonudur. Bu nedenle cerrahi operasyonun gerektirdiği steril ortam, teknik donanım ve uzman doktor gereksinimi gibi pek çok kriter saç ekimi operasyonunda da geçerlidir. Ülkemizde saç ekimi uygulaması yapmak isteyen kliniklerin, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onay almaları gerekmektedir. Bu izin ve yatırımları göz ardı ederek uygun fiyatlı saç ekimi yaptığını iddia eden işletmelere itibar etmek büyük bir risktir. Merdiven altı koşullarda gerçekleştirilen saç ekimi operasyonları, hem saç ekimi operasyonunun başarısı hem de genel sağlığınız açısından büyük tehlike arz etmektedir. Saç ekiminde önceliğiniz fiyat değil; daima tecrübe ve uzmanlık olmalıdır. 

İlginizi Çekebilir:
Çim Adam Görünümü Nedir?

Hatalı saç ekimi nasıl anlaşılır?

Deneyimsiz doktorlar, yanlış ekipmanlar ya da dökülme tamamlanmadan gerçekleştirilen saç ekim operasyonları; tamamen estetik kaygıyla yapılan bu işlemin başarısını olumsuz etkilemektedir. Hatalı saç ekimi işlemlerinde sıkça görülen durumlar şöyle sıralanabilir:

 • Saç köklerinin düzensiz ve orantısız ekiminden dolayı, ekilen saçların birbirine çok yakın ya da uzak çıkması.
 • Saç köklerinde çukurluklar oluşması.
 • Saç ekilen kanalların, uygun açıyla açılmamasından dolayı ortaya çıkan çim adam görünümü.
 • Estetik görünümün en önemli kriterlerinden ön saç çizgisinin geride bırakılması.
 • Ön saç çizgisinin kavissiz, düz şekilde çekilmesi.
 • Genel görünüm olarak doğallıktan uzak bir sonuç ortaya çıkması.

İlginizi Çekebilir:
Saç Ekiminin Yan Etkileri

Hatalı saç ekimi ve telafi yöntemleri

Hatalı saç ekimi sonrası yapılacak uygulamaları tedavi yerine telafi olarak adlandırmak daha doğru olur. Bu uygulamaların telafisi büyük oranda mümkünken bazı durumlarda ise tahribatın büyüklüğüne göre müdahale etmek mümkün olmamaktadır. Hatalı saç ekimi sonrası yapılabilecek müdahaleler şu şekildedir:

 • Geride kalan ön saç çizgisi, donör bölgede yeterli saç kökü olması halinde yeni ekim yapılarak daha öne alınabilir.
 • Düz olarak çekilen ön saç çizgisine FUE yöntemiyle kavis kazandırılabilir.
 • Ön saç çizgisi haddinden fazla öne gelmişse; bu bölgedeki saç kökleri tepe ve yan kısımlara nakledilebilir.
 • Hatalı ekim sonrası halen seyrek kalan bölümlere, donör bölge yeterliyse bölgesel ekimler yapılabilir.
 • Çok sık saç kökü ekilen bölgeler doğal görünüm için seyreltilebilir.
 • Yanlış açıyla ekilen saç köklerinin ideal görünüme kavuşması oldukça zor bir işlem olsa da uzman bir ekip tarafından çalışma yapılabilir.