fbpx

Kalıcı saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler için en etkili çözüm yolu saç ekimidir. Ancak saç ekimi yaptırmak için bir dizi testten geçmek ve uygun koşulları sağlamak gereklidir. Saç ekimi için başvuran hastaların, ekim için uygunluğunun araştırılması için ilk olarak saç analizi ve saç yoğunluğu ölçümü yapılmaktadır. Bu aşamayı geçen bireylerde saç ekimine engel çeşitli hastalıkların bulunmadığından emin olunması gerekir. Bu yazımızda saç ekimine engel olabilecek ya da ekim öncesi kontrol edilmesi gereken hastalıkları yakından inceledik. Şeker, tansiyon, kalp hastası bireyler ile HIV – AIDS, Hepatit hastası bireyler saç ekimi operasyonu yaptırabilir mi yakında bakalım.

Saç analizinde kalıcı tip dökülme yaşadığı anlaşılan hastaya, dökülme seviyesine göre saç ekimi yapılabilmektedir. Ancak doktorlar tarafından, dökülmeyi tetikleyebilecek ya da saç ekimine engel olabilecek çeşitli hastalıkların tespiti için kan ve hormon testi de yapılabilmektedir. 

Saç ekimi yaptırmak isteyen hastanın, geçirdiği hastalıklar ve düzenli kullandığı ilaçlar hakkında doktorunu bilgilendirmesi; hem saç ekiminin başarısı hem de genel sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Tansiyon hastası saç ekimi yaptırabilir mi?

Yüksek ya da düşük tansiyon problemi yaşayan kişilerin saç ekimi yaptırmak istemesi durumda, yine öncelik tansiyon hastalığını takip eden doktorun onayını almaktır. Bu onay sonrasında da saç ekimi operasyonu süresince hastanın tansiyonu kontrol altında tutulmalıdır.

Şeker hastası saç ekimi yaptırabilir mi?

Hem şeker hastalığıyla mücadele eden hem de saç dökülmesi sorunu yaşayan birçok kişi “Şeker hastaları saç ekimi yaptırabilir mi?” sorusuna yanıt aramaktadır. Saç ekimi operasyonu geçirmek isteyen diyabet hastası kişilerin bu konuda oldukça dikkatli davranması gereklidir. Çünkü şeker hastalığını takip eden doktor ve saç ekimini gerçekleştirecek doktor arasında koordinasyonu ve bilgi akışını sağlayacak olan kişi kendisidir. Şeker hastası kişinin saç ekimi yaptırabilmesi için ilk onayı, şeker hastalığını takip eden doktordan alması gerekir. Bu onay sonrasındaki süreçte, saç ekimini gerçekleştirecek dermatolog ile de diyabet hastası olduğu bilgisini paylaşmalıdır. Ayrıca; şeker hastalığının tedavisi için kullanılan ilaçların türü ve dozajı da önceden bilinmelidir. Aksi takdirde saç ekimi operasyonunda istenmeyen kan sulandırıcı etkiler görülebilir. Kişinin şeker seviyesi kontrol altına alınmadan saç ekimi operasyonu geçirmesi tavsiye edilmemektedir.

İlginizi Çekebilir:
DHI Saç Ekimi Nedir?

Kalp hastası saç ekimi yaptırabilir mi?

Kalp hastalarının saç ekimi yaptırması ile ilgili iki farklı durum söz konusudur. Daha önce kalp ameliyatı geçiren kalp hastalarına saç ekimi önerilmemekle birlikte henüz operasyon geçirmemiş kalp hastalarının saç ekimi yaptırmasında uzman kardiyolog onayı yeterlidir. Kalp ameliyatı geçirmiş kişilerin saç ekimi yaptırmakta ısrar ettiği durumlarda, detaylı bir muayene sonrası kardiyolog tarafından olur alınması gerekmektedir.

HIV - AIDS Saç Ekimi

HIV – Hepatit hastası saç ekimi yaptırabilir mi?

Saç ekimi yaptırmaya en büyük engellerin başında kişinin bulaşıcı hastalık taşıması gelmektedir. HIV (AIDS), Hepatit C gibi bulaşıcı hastalık taşıyan kişilere kesinlikle saç ekimi yapılmamaktadır. Buna ek olarak Hepatit B hastalarının saç ekimi yaptırmasında herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Hemofili hastası saç ekimi yaptırabilir mi?

Kandaki pıhtılaşma sorunu olarak bilinen hemofili hastalığı saç ekimi için uygun olmayan hastalıklar arasındadır. Saç ekimi esnasında donör bölge ve ekim bölgesinde az miktarda da olsa kanamalar meydana gelmektedir. Bu kanamalar sağlıklı hastalarda kısa sürede pıhtılaşabilmekteyken hemofili hastalarında pıhtılaşma çok uzun zaman almakta ve kan kaybına hatta hayati riske neden olabilmektedir. Bu nedenle hemofili hastalarına saç ekimi yapılmamaktadır.