fbpx

Greft, tıp biliminde pek çok branşta kullanılan bir terimdir. Saç ekiminde ise donör bölgeden toplanan, içerisinde kıl kökleri ile birlikte yağ ve dokular bulunan parçacıkları ifade etmektedir. Saç ekiminin planlanması ve başarıyla uygulanması için büyük öneme sahip olan greftin özelliklerine yakından bakalım.

Saç ekiminde greftin önemi

Saç ekimi operasyonu yaptırmak isteyen kişiler, saç ekim merkezlerine başvurduklarında öncelikle saç ekimine uygunlukları test edilmektedir. Bu aşamanın en önemli kriterlerinden biri de donör bölgenin saç ekimine elverişli olmasıdır. Saç ekimi operasyonu; donör bölgeden alınan greftlerin saçsız bölgeye nakledilmesi şeklinde gerçekleştirildiğinden, bu bölgedeki greft miktarının ekim yapılacak bölge için yeterli miktarda olması gerekir. Greft miktarının saçsız bölgeyi kapatacak düzeyde olmaması durumunda ise saç ekimi ile istenen doğal görünüm elde edilememektedir. 

Saç ekimi operasyonlarında donör bölge kavramı genellikle hastanın ense bölgesini tanımlamaktadır. Bunun nedeni ense bölgesindeki saç köklerinin genellikle daha güçlü, kalın ve dökülmeye karşı dayanıklı yapıda olmasıdır. Operasyon sırasında donör bölgeden toplanan greftlerde farklı miktarda kıl kökü bulunabilmektedir. Bu nedenle toplanan greft miktarı ile ekilen kök miktarı farklılık gösterebilir.

Saç Grefti Toplama ve Ekim İşlemi

Donör bölgeden greft toplama işlemi

Hastanın saç ekimi için uygun donör bölgesindeki greftler, birkaç farklı metotla toplanabilmektedir. Günümüzde en yaygın greft toplama metodu FUE olmakla birlikte, geçmiş yılların popüler metodu FUT da halen tercih edilebilmektedir. Ancak FUT yöntemi; bıraktığı uzun kesi izi ve geç iyileşme süreleri nedeniyle popülaritesini kaybetmiş, yerini iz bırakmadan yapılan ve hızlı iyileşme sağlayan FUE yöntemine bırakmıştır.

Ekilecek greft sayısı, operasyonun süresini ve dolayısıyla maliyetini doğrudan etkilemektedir. Saçsız bölge ne kadar genişse ekilecek greft miktarı ve operasyon maliyeti aynı oranda artabilmektedir.

FUE yöntemi ile greft toplama işlemi

FUE yöntemi ile greft toplama işlemi de kendi içinde iki şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bunlar manuel-punch ve mikromotor yöntemleridir. Manuel-punch cımbız benzeri bir aparat olup, doktorun greftleri manuel olarak gevşetmesi ve toplaması şeklinde uygulanır. Mikromotor yönteminde ise greftler, elektronik bir cihaz yardımıyla ideal şekilde gevşetilmekte ve toplanmaktadır. Bu iki yöntem arasında yaygın şekilde tercih edilen yöntem ise zaman ve emek açısından daha verimli olan mikromotor yöntemidir.

Saç Ekimi Greft Hazırlama

Toplanan greftlerin hazırlanması ve ekimi

Donör bölgeden toplanan greftler, öncelikle doku ve yağ parçalarından temizlenir. Elde edilen kıl kökleri, ekim aşamasına kadar saline serum içerisinde bekletilir. Ekim bölgesindeki kanalların açılma işlemi tamamlandıktan sonra, bu kökler tek tek saç derisine yerleştirilir. Tüm kökler ekildikten sonra, donör bölge bandajla kapatılırken ekim bölgesi iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla açık bırakılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:
Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?