fbpx

Saç ekimi alanında özellikle 2000’li yıllarda yaşanan büyük gelişimin en önemli faktörlerinden biri olan FUE saç ekimi tekniği; diğer tekniklerin aksine kesi ve dikiş yapılmadan doğal görünümlü izsiz saç ekimi operasyonlarına olanak tanımaktadır. Gelin, saç ekiminin dünya genelinde yaygınlaşmasında büyük rol oynayan FUE yöntemine yakından bakalım.

FUE saç ekimi nasıl yaygınlaştı?

FUE saç ekimi yönteminin saç ekimi alanında bu kadar yaygınlaşmasının temel nedeni kendisinden önceki en yaygın yöntem olan FUT yöntemine göre birçok avantaja sahip olmasıdır. Bu avantajlardan kullanıcıların tercihini etkileyen en önemlisi; FUT yöntemi sonrasında ensede bırakılan 15-20 santimetrelik dikiş izinin, FUE yönteminde olmamasıdır. FUE yöntemi ile ensede yer alan güçlü ve sağlıklı kökler özenle seçilerek ekim yapılacak bölgeye uygulanır.  Bu yöntem köklerin tek tek toplanmasına imkân tanır ve aynı bölgede yer alan diğer saç köklerine herhangi bir zarar vermez. FUE saç ekimi yöntemi, insan vücudunun baş dışındaki bölgelerinden elde edilen kıl köklerinin de ekim amaçlı kullanılmasına imkân tanır. 

Dünyanın en popüler saç ekim tekniği: FUE

FUE yöntemi; oldukça küçük (maksimum toplu iğne başı kadar) kesiler yapılarak saç kökleri ve yuvaları ile beraber birer birer toplanmasını esas alır. Sıkça karşılaştığımız DHI, robotik saç ekimi ya da micromotor gibi farklı adlarla anılan modern saç ekim yöntemlerinin birçoğu FUE yöntemini referans almaktadır. 

FUE yönteminin tercih edildiği saç ekimi operasyonları 3 safhada gerçekleştirilir.

  • Fue Yöntemi ile Köklerin Toplanma Aşaması
  • Ekim Yapılacak Bölgede Kanalların Açılma Aşaması 
  • Elde Edilen Köklerin Bölgeye Ekim Aşaması

Saç ekim operasyonları öncesinde, kan testi yapılarak; tansiyon, şeker hastalıkları ya da çeşitli hastalıkların varlığı kontrol edilir. Bu gibi durumlarda operasyonun yapılıp yapılamayacağına doktorunuz karar verir.

FUE Saç Ekimi Nasıl Uygulanır

FUE yöntemi ile saç köklerinin toplanma aşaması

Kişinin ensesinden alınan saç kökleri teknik cihazlar yardımıyla gevşetilir ve her biri 8 adede kadar saç teli bulunduran greftler elde edilir. 2 ila 4 saat aralığında süren bu işlemin hasta ve operasyon ekibine kolaylık sağlaması için bölgeye lokal anestezi uygulanır.

Ekim yapılacak bölgede kanalların açılma aşaması 

Elde edilen saç kökleri ayıklanarak ekime hazırlanır. Bu kez kanalların açılacağı alana lokal anestezi uygulanır ve ekimin yapılacağı mikro kanallar açılır. Bu aşamada doğal görünüm ve sağlık açısından, açılar kanalların mevcut köklerle uyumlu olması önemlidir.

Elde edilen köklerin bölgeye ekim aşaması

Son aşamada, elde edilen kökler açılan kanallara yerleştirilir. Ancak bu da ilk iki aşama kadar oldukça dikkat ve uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Saç kökleri dış ortamda fazla bekletilmeden kısa sürede kanallara yerleştirilmeli ve kesinlikle zarar görmemelidir. Ekim yapılan bölge açık bırakılarak hava alması sağlanır. Bu işlem, 2 saat ila 4 saat arasında sürmektedir. Operasyondan sonraki birkaç gün içinde ilk kontrol ve pansuman işlemi yapılır. FUE saç ekimi yöntemi, sunduğu avantajlar sayesinde kesi ve dikiş izi bırakmamaktadır ancak; kök toplanan bölgede nokta şeklinde küçük yaralar oluşur. Bu bölgedeki yaralar 1 hafta gibi bir sürede iyileşirken operasyon sonrası saçların naturel formuna kavuşması 10 ila 12 ayı bulabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:
FUE Saç Ekiminde Güçlendirme Kullanımı

Estcre Life uzmanlığıyla son teknoloji ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilen FUE saç ekimi uygulamalarıyla siz de doğal görünümlü ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. 

Ayrıntılı bilgi ve randevu almak için: 0542 343 21 05