fbpx

Erkeklerde saç dökülmesi, günümüzde sıkça karşılaşılan sorunlardan biridir. Farklı nedenlere bağlı olarak geçici ya da kalıcı şekilde kendini gösteren saç dökülmesi için, her iki durumda da çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Bu yazımızda, yalnızca ülkemizde değil dünya genelinde de yaygın olarak görülen erkeklerde saç dökülmesine dair birçok konuyu sizler için derledik.

Erkeklerde saç dökülmesi neden ve nasıl ortaya çıkar?

Kadın ya da erkek fark etmeksizin saç dökülmesine neden olarak ortak nedenler; stres, beslenme bozukluğu, hormonal sorunlar, sistemsel hastalıklar, mevsim geçişleri ve genetik yatkınlık olarak sıralanabilir. Saç bölgesinde belirgin şekilde kendini gösteren seyrelmelerle anlaşılabilecek saç dökülmesi, her kişide farklı nedenlerden kaynaklanabildiğinden ilk yapılması gereken detaylı bir saç analizidir. Ücretsiz ve sadece 5 dakikada gerçekleştirilebilen saç analizi ile saçın yapısı, saç dökülmesinin nedeni, türü ve dökülme düzeyi hakkında detaylı bilgi edinilebilmektedir. 

İlginizi Çekebilir:
Genetik Saç Dökülmesi ve Tedavisi

Erkeklerde saç dökülmesi ve saç analizi

Saçlarımız doğal döngüsü gereği düzenli olarak dökülmekte ve yerlerine yeni saç telleri çıkmaktadır. Literatürde kabul gördüğü şekliyle günde 100 adede kadar saç teli kaybı normal olarak karşılanmaktadır. Doğal döngünün bir parçası olarak dökülen bu saçların yerine, normal koşullarda yeni saç telleri çıkmadığında ise saç bölgesinde seyrelmeler oluşur. Üstelik saç dökülmesi doğal döngüden daha fazla miktarda ise bu seyreklik daha geniş alanlara yayılabilmektedir. Saç analizi uygulaması ile elde edilen bilgiler ışığında, yaşanan saç dökülmesinin kalıcı mı, geçici mi olduğu tespit edilebilir. Genetik yatkınlığı bulunan ve ailesinde saç dökülmesi görülen kişilerde, yaşanan saç dökülmesi genellikle kalıcı özelliktedir. Diğer nedenlere bağlı olarak gelişen saç dökülmeleri ise geçici ve tedavi edilebilir niteliktedir. 

Muayeneyi gerçekleştiren dermatolog, saç dökülmesine hormonsal problem ya da çeşitli hastalıkların neden olduğunu düşündüğü bazı durumlarda kan testi isteyebilmektedir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Belirtileri

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkeklerde görülen saç dökülmesi çeşitleri hem kalıcı ve geçici hem de kadın tipi saç dökülmesi, erkek tipi saç dökülmesi ve bölgesel dökülme olarak ayrı ayrı sınıflandırılmaktadır. Erkek tipi saç dökülmesi daha çok erkeklerde görüldüğünden bu adla anılsa da kadınlarda da görülebilmektedir. Erkek tipi saç dökülmesi genetik kaynaklı bir saç dökülmesidir ve saç dökülmesi sorunu yaşayan 10 erkekten 8’inde kalıcı özellikteki erkek tipi saç dökülmesi görülmektedir. Erkek tipi saç dökülmesi ergenliği takiben 20’li yaşlarda kendini göstermeye başlayabilir ve genellikle kelliğe neden olur. Erkek tipi saç dökülmesinin temel nedeni ise testosteron hormonu tarafından beslenen dihidrotestosteron hormonunun saç köklerini zayıflatarak güçsüz düşürmesidir. Saçın ön kısmında açılmalarla kendini gösteren erkek tipi saç dökülmesi zamanla tepe kısımlarda ortaya çıkan seyrelmelerle kendini göstermektedir. Saç dökülmesinin hangi evrede olduğunu tespit etmek amacıyla dünya genelinde kullanılan en yaygın uygulama Norwood Ölçeği’dir.

Saç dökülmesi yaşadığınızdan şüphelendiğiniz durumlarda, parmaklarınızı saçlarınızın arasında gezdirerek elinizde saç teli kalıp kalmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer parmaklarınız arasında fazla miktarda saç teli kalıyorsa bu durum saç dökülmenizin hızlı şekilde ilerlemekte olduğunun göstergesidir.

Norwood Ölçeği

Norwood Ölçeği

Saç dökülmesi tedavisinde en önemli noktalardan biri, saç dökülmesinin türü, nedeni ve düzeyinin belirlendiği tanı aşamasıdır. Bu aşamada çeşitli saç analiz metotlarından yararlanıldığı gibi küresel alanda kabul görmüş Norwood Ölçeği de kullanılmaktadır. 1975 yılında adını aldığı O’tar Norwood adlı doktor tarafından geliştirilen bu ölçek, erkek tipi saç dökülmesinin düzeyi hakkında bilgi vermektedir. Erkek tipi saç dökülmesi her ne kadar kalıcı özellikte ve durdurulamayan bir dökülme çeşidi olsa bile, çeşitli tedavi uygulamalarıyla dökülme hızı yavaşlatılabilmektedir. Bu nedenle dökülmenin erken safhada teşhis edilebilmesi oldukça önemlidir.

Norwood Ölçeği’nde de görülebildiği gibi; güçlü saç yapısıyla tüm aşamalarda dökülmeden kalabilen ense bölgesi, kalıcı saç dökülmesinde uygulanan saç ekimi için donör bölge olarak kullanılmaktadır.

Erkeklerde saç dökülmesi ve yaygın nedenleri

Saç dökülmesi problemiyle karşılaşan erkeklerde, bu durum pek çok farklı nedenden kaynaklanabilmektedir. Saç dökülmesinin nedeni, dökülme seviyesi fazla ilerlemeden teşhis edildiği takdirde; dökülme durdurulabilmekte ya da dökülme hızı yavaşlatılabilmektedir.

 • En önemli ve en yaygın nedenlerin başında alın bölgesinde açılma ve tepe bölgesindeki seyrelmeyle kendini gösteren erkek tipi saç dökülmesi gelmektedir. Androgenik alopesi olarak da bilinen bu sorun, saç dökülmesi yaşayan erkeklerin büyük bir çoğunluğunda dökülmenin ana nedenidir.
 • Saçın genelinde görülen seyrelme şeklinde ortaya çıkan kadın tipi saç dökülmesi de erkeklerde görülebilmektedir.
 • Yara, yanık ya da belirli hastalıklar nedeniyle bölgesel saç dökülmeleri yaşanabilmektedir.
 • Kişinin aşırı stres ya da üzüntüye maruz kaldığı durumlarda ani saç dökülmeleri yaşanabilmektedir.
 • Mevsim geçişlerinde güçsüz düşen saç tellerinin dökülmesi de bilinen bir saç dökülmesi nedenidir.
 • Düzensiz beslenme ve alkol-sigara tüketimi, saç köklerinin yeterli düzeyde beslenmesini engellediğinden saç dökülmesine neden olmaktadır.
 • Kemoterapi ve benzeri ışın tedavi yöntemleri nedeniyle geçici saç dökülmeleri ortaya çıkmaktadır.
Saç Dökülmesi Tedavi Erkek Mezoterapi

Erkeklerde saç dökülmesi tedavisi

Erken aşamada fark edilen saç dökülmesi hafife almak, ileriye dönük büyük riskler barındırmaktadır. Ne yazık ki ülkemizde bu farkındalık henüz oluşmadığından, saç dökülmesi ileri seviyeye ulaşmadan dermatoloğa başvuran hasta oranı oldukça azdır. 

Saç dökülmesi tedavisine başlanabilmesi için öncelikle dökülmenin türü ve düzeyi bilinmelidir. Geçici özellikteki saç dökülmelerinde uygulanan tedavi yöntemleriyle dökülme durdurulabilmektedir. Ancak kalıcı özellikteki saç dökülmelerinde yalnızca dökülme hızı yavaşlatılabildiğinden en etkili tedavi yöntemi saç ekimidir.

Genetik nedenlerle ortaya çıkan kadın tipi ve erkek tipi saç dökülmeleri, erken aşamada teşhis edilmeleri durumunda, dökülme hızı yavaşlatılarak süreç 10 ila 15 yıl kadar uzatılabilmektedir.

Saç dökülmesine karşı ilaçlar

Saç dökülmesinin etkisini ve hızını azaltmaya yönelik çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar genel olarak dökülmeye neden olan dihidrotestosteron (DHT) hormonunun etkilerini azaltmaya yönelik etkilere sahiptir. Bu etkiye sahip ilaçlar ise minoksidil ve finasterid adında iki etken madde içermektedir.

 • Minoksidil

Temel olarak saç köklerine giden kılcal damarların genişlemesine yardımcı olan minoksidil etken maddesi, bu sayede dihidrotestosteron hormonunun etkilerini azaltarak kan akışının normale dönmesine yardımcı olur. Tedavi sürecinde uzun süre kullanılması gereken bir etken madde olan minoksidil, piyasada saç dökülmesine karşı önerilen pek çok ilacın içerisinde bulunmaktadır.

 • Finasterid

Erkeklerde saç dökülmesi için önerilen bir diğer etken madde olan finasterid, antiandrojen özelliğe sahiptir. Saç köklerini besleyen kılcal damarların tıkanmasına neden olan redüktaz enzimini etkisiz hale getirmesiyle bilinir. Çeşitli yan etkilere sahip olduğundan doktor önerisi olmadan kullanılması tavsiye edilmemektedir. Semptom giderici etkiye sahip olan finasterid tedavi amacıyla kullanılmadığından; ilaç kullanımı bırakıldığında, saç kökleri yeniden zayıf ve güçsüz düşebilmektedir.

Saç dökülmesine karşı medikal uygulamalar

Saç köklerinin beslenmesi ve hücrelerin yenilenmesi amacıyla uygulanan çeşitli medikal uygulamalar, saç dökülmesi hızını yavaşlattığı için erkeklerde saç dökülmesi tedavisinde de kullanılmaktadır. Güçlendirme yöntemi, saç mezoterapisi, saç aşısı ve saç ekimi olarak sıralayabileceğimiz bu uygulamalar özellikle; mevsimsel saç dökülmesi problemlerinde, kalıtımsal nedenlere bağlı saç seyreşmelerinde, yetersiz beslenme nedeniyle ortaya çıkan saç dökülmelerinde ve tüm saç türleri için güçlendirme amavıyla kullanılabilmektedir.

 • Güçlendirme yöntemi

Modern tıbbın son yıllarda geliştirdiği en önemli tedavi yöntemlerinden biri olan “trombositten zengin plazma”, kısaca Güçlendirme adıyla anılmaktadır. Estetik ve fizik tedavi uygulamalarında yaygın şekilde kullanılan Güçlendirme, saç köklerinin güçlendirilmesinde de tercih edilen bir yöntemdir. Bu uygulamada; kişiden alınan kanın santrifüj edilmesiyle elde edilen Güçlendirme sıvısı, iyileşmeyi hızlandırıcı etkisiyle saç derisine enjekte edilir. İşlem yalnızca 30 dakika içerisinde tamamlanır ve hasta günlük yaşamına devam edebilir.

 • Saç mezoterapisi

Uygulama stili itibarıyla Güçlendirme ile benzer bir işlem olan saç mezoterapisi, vitamin yönünden zengin bir karışımın saç diplerine enjekte edilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Güçsüz düşen saç köklerinin yeniden güçlü ve canlı bir yapıya kavuşmasına yardımcı olan saç mezoterapisi, periyodik olarak tekrar edilmesi tavsiye edilen bir uygulamadır.

İlginizi Çekebilir:
Saç Ekiminde Başarıyı Etkileyen Faktörler

Saç Ekimi
 • Saç ekimi

Kalıcı özellikteki genetik saç dökülmelerinde uygulanan en etkili tedavi yöntemi saç ekimidir. Bu tip dökülmelerde çeşitli metotlar dökülme hızını yavaşlatabiliyor olsa da henüz saç dökülmesini durdurabilecek bir uygulama mevcut değildir. Bu nedenle kalıcı saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler, dökülme süreci sonrasında saç ekimi yaptırmayı tercih etmektedir.

Sonuç olarak erkeklerde saç dökülmesi farklı nedenlere bağlı ve farklı özellikte ortaya çıkabilmektedir. Erkeklerde saç dökülmesi tedavisi ise bu neden ve özelliklerin doğru tanısı ile düzenlenebilmektedir. Bu nedenle önerimiz; saç dökülmesinden şüphelendiğiniz ilk süreçte derhal bir dermatoloğa başvurmanızdır.