fbpx

Bıyık ve sakal, erkeklerin dış görünümlerinde oldukça önemli bir paya sahiptir. Bu nedenle bu bölgelerde görülen seyrekleşme ve düzensizlik, kişinin hem görünümünü hem de öz güvenini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yazımızda bıyık bölgesindeki seyrekleşmeye karşı uygulanabilecek güçlendirme ve gürleştirme metotlarını sizler için derledik.

Bıyık gürleştirme neden ve nasıl yapılır?

Bıyık bölgesinde; doğuştan gelmeyen, sonradan yaşanan seyrelme ve dökülmenin temel nedeni, bu bölgedeki kıl köklerinin zayıf düşerek tellerini dökmesidir. Bu durumun önüne geçmek ve kıl köklerini ihtiyaç duydukları şekilde besleyebilmek amacıyla çeşitli bıyık gürleştirme metotları uygulanmaktadır. Bu metotlar;

  • Bakım kürü ve yağları
  • Gıda takviyesi
  • Mezoterapi
  • Trombositten zengin plazma
  • Bıyık ekimi

şeklinde sıralanabilir.

Bıyık bölgesinde seyrelme neden görülür?

Bıyık gürleştirmeye ihtiyaç duyan bireylerde, bıyık bölgesinde yaşanan seyrelmenin birkaç farklı faktörü vardır. Bunlar;

  • Kişinin genetik yatkınlığı
  • Geçirilen hastalıklar
  • Düzensiz ve yetersiz beslenme
  • Aşırı strese maruz kalma

olarak listelenebilir. Eğer kişide seyreklik yerine köselik varsa uygulanabilecek tek tedavi yöntemi bıyık ekimidir. Tabii bıyık ekimi için kişinin donör bölgelerinde yeterli miktarda kıl kökü olması da gerekmektedir.

Bıyık Ekimi

Bıyık gürleştirme ve doğru bilinen yanlışlar

Yaygın kanının aksine; bıyıkların sık sık kesilmesi, daha sık, gür ve güçlü bıyıklara sahip olmanızı sağlamaz. Aksine; gürleşmesi istenen bıyıkların bir süre tıraş edilmeden sadece uçlarından kısaltılması önerilmektedir. Sıkça tıraş edilen bıyıkların daha sert ve koyu renkli çıktığı doğrudur, ancak bu bir güçlendirme metodu olarak değerlendirilemez. Zamanla bıyıkların bu sert yapısı da normale dönmektedir. 

Saç, sakal ya da bıyık fark etmeksizin; deri altımızda yer alan kıl folikülleri, aynı anda birden fazla kıla sahiptir. Bir kıl folikülünde yer alan her bir kılın uzama süresi farklıdır. Yalnızca uçlarından kısaltılarak uzaması için zaman tanınan kıllar, belirli bir süre sonra istenen düzeyde uzama gösterebilmektedir. Bu da zaman içerisinde bıyıkların tüy şeklindeki görünümden sert ve kalın bir kıl yapısına kavuşmasını sağlamaktadır. Kısacası gür ve güçlü bıyıklara sahip olmanın önemli faktörlerinden biri, tüm bıyık kıllarının yeterince uzaması için sabırla beklemektir.

Bıyık gürleştirme ve beslenme

Güçlü ve gür bıyıklara sahip olmanın en temel püf noktası ise beslenmedir. Bıyık gürleştirmede beslenmenin önemini iki şekilde ele almak gerekir. Bunlardan ilki, kişinin yeterli ve düzenli beslenmesidir. Saç köklerinde olduğu gibi, bıyık ve sakal kökleri de kılcal damarlar aracılığıyla taşınan vitamin ve mineraller ile beslenir. Yetersiz beslenme sonucunda kişinin vücudunda bu maddelerin eksik olması, kıl köklerinin de yetersiz beslenmesine ve kılların güçsüz düşmesine neden olur. Bir diğer beslenme faktörü ise kıl köklerinin çeşitli kür, serum ve bitkisel yağlar aracılığıyla dışarıdan beslenmesidir.

Gıda takviyeleri ve vitaminlerin etkisi

Bıyık bölgesinde seyreklik yaşayan kişiler, öncelikle uzman bir doktor tarafından muayene edilmelidir. Doktor tarafından yapılan kan testi sonucu vitamin ve mineral değerlerinin eksik olması durumunda, kişiye bu eksikliği giderecek çeşitli gıda takviyeleri ve vitamin önerilerinde bulunulur. Bunların düzenli kullanımı, zamanla kan değerlerinin normale dönmesini ve kıl köklerinin yeterli beslenerek eski güçlü formlarına kavuşmasını sağlar.

Bitkisel yağ ve bakım kürü etkisi

Kıl köklerinin içeriden beslenmesi, gıda takviyesi ve vitamin kullanımıyla gerçekleştirilirken; dışarıdan beslenmesi de çeşitli bitkisel bakım yağları ve kürler yardımıyla yapılabilmektedir. Besleyici etkileriyle saç, sakal ve bıyık gürleştirmede etkisi bilinen çeşitli bitkisel yağlar düzenli şekilde kullanıldığında istenen etkiyi verebilmektedir. Gelin, sakal ve bıyık güçlendirmede yaygın şekilde kullanılan bitkisel yağların özelliklerine yakından bakalım:

Badem yağı

Kalsiyum, fosfor, E vitamini, magnezyum, çinko ve niasin yönünden zengin bir yağ olan badem yağı; düzenli ve uzun süreli kullanımda bıyık gürleştirici ve güçlendirici etki gösterebilmektedir.

Hint yağı

İçeriğindeki Omega 6, trigliserid yağ asidi, E vitamini ve zengin mineraller yardımıyla oldukça besleyici bir yağ olan hint yağı; sakal ve bıyık köklerinin güçlenmesine destek olmaktadır.

Argan yağı

E ve B vitaminlerinin yanı sıra birçok yağ asidini de barındıran argan yağı; argan adı verilen ağacın tohum özlerinden elde edilmektedir. Birçok kozmetik üründe de tercih edilen argan yağı, sakal ve bıyıklar için besleyici ve güçlendirici özelliğiyle öne çıkmaktadır.

Hindistan cevizi yağı

Kalsiyum, kobamin, magnezyum ve demir gibi mineraller içeren Hindistan cevizi yağı; sakal ve bıyık bakımında son yılların trend ürünlerinden biridir. Sakal ve bıyık bölgesine özellikle akşamları uygulanarak belirli bir miktar gürleşme sağlanabilmektedir.

Bunlara ek olarak; zeytinyağı, avokado yağı ve keten yağı da kıl köklerinin beslenmesi ve güçlendirilmesine yardımcı olarak daha gür bir yapıya kavuşmalarına destek olabilmektedir. Bu yağların belirli oranlarda karıştırılmasıyla elde edilen bakım kürleri, daha güçlü etkiler sağlayabilmektedir.

Trombositten zengin plazma etkisi

Tıbbın pek çok branşında hücre yenileyici etkisiyle bilinen trombositten zengin plazma tedavisi, bıyık gürleştirme amacıyla da uygulanabilmektedir. Yarım saat süren bu uygulama en az üç seans yapıldığında etkili olabilmektedir.

Saç mezoterapisi etkisi

Kıl köklerin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin, saç diplerine enjekte edilmesi şeklinde uygulanan saç mezoterapisi; bıyık gürleştirme yöntemi olarak da tercih edilmektedir. Yılda bir kez uygulanması yeterli olan saç mezoterapisi, kıl köklerinin yeterli düzeyde beslenmesine, güçlenmesine ve hücre yenilenmesine destek olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:
Bıyık Ekimi Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Bıyık gürleştirme için bıyık ekimi

Çeşitli vitamin, mineral takviyelerinin bıyık gürleştirme için yeterli olmadığı durumlarda, bıyık ekimi operasyonu yapılabilmektedir. Kişinin 24 yaşından büyük olması ve donör bölgesinde yeterli miktarda kıl kökü bulunması, bıyık ekimi için yeterlidir. Saç ekimi operasyonuyla benzer prensiplere sahip bıyık ekimi, ekilecek kıl kökü miktarının az olması nedeniyle saç ekiminden daha kısa sürmektedir. Temel olarak kişinin ense bölgesinden alınan kıl köklerinin bıyık bölgesine ekilmesi şeklinde gerçekleştirilir.

Tüm bu bıyık gürleştirme ve güçlendirme metotları hakkında detaylı bilgi almak için doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.