fbpx

Bıyık ekimi, kişinin yüz bölgesinde gerçekleştirilen bir ekim operasyonu olduğu için, saç ekimine nazaran çok daha hassasiyet gerektiren bir uygulamadır. Bıyık ekimi, yüz bölgesine uygulanan bir işlem olması nedeniyle saç ekimine göre kişinin günlük hayatını daha fazla etkileyen bir işlem olsa da; yüz derisinin yapısı gereği iyileşme, saç ekiminden daha hızlı olmaktadır. Peki bıyık ekiminden sonraki iyileşme süreci nasıl işler? Bu yazımızda bıyık ekimi operasyonu sonrasında karşılaşılan yaygın durumları sizler için derledik.

Bıyık ekimi sonrası iyileşme süreci

İyileşme süreci olarak tabir edilen süre, operasyonun bitiminden itibaren 8-10 aylık süreci kapsamaktadır. Bu süre kişinin bünyesine ve uygulanan ekim tekniğine göre her hastada farklılık gösterebilmektedir. Bıyık ekimi operasyonlarında yaygın olarak, iz bırakmayan ve hızlı iyileşme sağlayan FUE yöntemi kullanılmaktadır. Kıl köklerinin ekimi için açılacak kanalların ideal genişlik, derinlik ve açıda olması operasyon başarısı açısından oldukça önemlidir. Bu işlemin doğru şekilde yapılmaması durumunda, yüz bölgesinde kalıcı deformasyonlar ve istenmeyen görünümler oluşabilmektedir.

Bıyık ekiminden sonraki 3 gün

Bıyık ekimi işleminde genel anesteziye ihtiyaç duyulmadığından, üst dudağa uygulana lokal anestezi operasyon için yeterlidir. Bu sayede hasta, operasyon sonrası refakata ihtiyaç duymadan merkezden ayrılabilir. Bıyık ekimini takip eden ilk üç gün şu belirtiler görülebilir:

  • Kıl köklerinin yerleştirildiği bölgelerde küçük çaplı kanamalar oluştuğundan, bıyık bölgesinde kırmızı noktalar görülür. Bu geçici bir durumdur ve kısa süre içerisinde etkisini yitirir.
  • Üst dudakta şişlik ve zonklama, bıyık ekiminin normal yan etkilerindendir. Doktor tarafından tavsiye edilen antibiyotiklerin düzenli kullanımı, bu etkilerin hafiflemesine yardımcı olur. Bu ilaçların kullanılmaması ya da aksatılması durumunda olağan sürecin dışında komplikasyonlar görülebilir.
  • Operasyon bölgesi birkaç saat anestezi etkisinde olacağından, ağrı belirli bir süre sonra başlar. Bu süreçte ağrı kesici kullanılabilir.
  • Sık görülmese de bazı durumlarda üst dudak bölgesinde şişliğin, konuşma zorluğu yarattığı bilinmektedir.
  • Ekilen kıl köklerinin deriyle bütünleşmesi için en önemli süreç ilk 3 gündür. Bu nedenle bu süre zarfında mümkün olduğunca istirahat edilmesi ve ekim bölgesinin darbe, toz gibi dış etkilere karşı korunması gerekir. Vücudumuz doğal yapısı gereği bu bölgedeki hücre yenilenmesini hızlı bir şekilde tamamlayarak iyileşmeyi sağlamaktadır.
  • Bıyık ekimi sonrasındaki üçüncü günde “ilk yıkama” gerçekleştirilir. Bir süre losyon uygulanarak bekletilen ekim bölgesi, daha sonra çok hafif dokunuşlarla yıkanır. İlk yıkama, kıl köklerinin dip bölgesinde oluşan kabuklanmaların yumuşaması ve dökülmesinde etkilidir. Ancak ilk yıkamadan tüm kabukların dökülmesi beklenmemeli; kabuklar kaldırılmamalı, yıkama esnasında kıl köklerine baskı uygulanmamalıdır.
  • İlk yıkama sonrası aynı işlem bir ay boyunca düzenli şekilde tekrarlanmalıdır.

Bıyık ekiminden sonraki ilk hafta

Bıyık ekimi sonrası birinci haftanın sonunda, donör bölgedeki yaralar büyük oranda iyileşmektedir. Ekim bölgesindeki kırmızı lekeler ortadan kalksa da kabuklanmalar yer yer varlığını sürdürmektedir. Yine bu süreçte antibiyotik kullanımı sona erdiğinden herhangi bir komplikasyon riski kalmamıştır. Üst dudaktaki şişlik etkisini yitirdiğinden hasta günlük yaşamına dönebilmektedir. Yıkama işlemlerine düzenli olarak devam edilmesi, kabukların dökülmesi ve hijyen açısından fayda sağlamaktadır.

Bıyık ekimi sonrası 1. ay

Bıyık ekimi sonrasındaki 15. günden itibaren kendini gösteren şok dökülmeler, ilk ayın sonuna dek sürebilmektedir. Şok dökülme olarak adlandırılan durum, kıl köklerinin zayıf telleri dökerek yerine güçlü ve kalın teller çıkarma aşamasıdır. Bu nedenle oldukça önemli ve olumlu bir gelişme olduğu bilinmelidir. Şok dökülme sonrası çıkan bıyıklar, ayda ortalama 1-2 cm uzamaktadır. İlk ayın tamamlanması ile birlikte yıkama işlemi esnasında kıl köklerine masaj yapılması önerilir. Bu sayede kıl köklerine daha fazla kan akışı sağlanarak beslenme sürecine katkı sağlanmış olur. Yine ilk ayın sonunda, şişlik ve diğer yan etkilerin etkisi en aza inmektedir.

İlginizi Çekebilir:
Bıyık Ekimi Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Bıyık ekimi sonrası 3. ay

Bıyıkların belirgin şekilde çıkmaya başladığı 3. ayda, halen uzamaya başlamamış kıllar olabilmektedir. Yine bıyık kıllarında kıvrılmalar ve yamulmalar da görülebilmektedir. Bu durumlar bıyıkların düzenli ve sık görünmesine engel olur ancak ekim bölgesi zamanla normal halini alacak, istenen doğal görünüm elde edilecektir.