fbpx

Bıyık ekimi, son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan ve estetik kaygılarla gerçekleştirilen bir mikrocerrahi operasyonudur. Doğuştan görülen ya da çeşitli nedenlerle (hastalık, kaza vb.) bıyık bölgesinde oluşan seyreklik, düzensizlik neticesinde bıyık ekimi operasyonu yapılabilmektedir. Bu yazımızda, bıyık ekimi öncesi süreçte dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için derledik.

Bıyık ekimine karar verme süreci

Köselik ve sakal seyrekliği yaşayan bireyler, genellikle uzun yıllar boyu bu durumu geçiştirmektedir. Kişinin estetik kaygıları ve buna bağlı olarak gelişen psikolojik etmenler, bıyık ekimi yaptırmaya karar vermenin en önemli nedenleri arasındadır. Ancak bıyık ekimi operasyonu yaptırmadan önce, şu soruları yanıtlamakta fayda vardır:

  • Bıyıklarınızın görünümü sosyal yaşamınız ve özgüveniniz üzerinde ne kadar etkili?
  • Bıyıklarınızın daha gür çıkması için çeşitli güçlendirme metotlarını denediniz mi?
  • Yaş ve genel sağlık durumu bakımından bıyık ekimi için uygun musunuz?
  • Daha önce hiç bıyığınız olmadıysa bıyıklı görünümünüzden memnun kalacağınızı düşünüyor musunuz?

Bıyık ekimine dair araştırmalar yapın

Bıyık ekimi uygulamasına, operasyon öncesi ve sonrasına dair tüm sorularınıza internet üzerindeki güvenilir kaynaklardan yanıt bulabilirsiniz. Aynı şekilde bıyık ektirme yaptıracağınız sağlık kuruluşunu bulurken de internetin imkânlarından faydalanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, bilgi edindiğiniz sayfaların güvenilir kurum ve kuruluşlara ait olmasıdır.

Operasyona uygunluğunuzu öğrenin

Bıyık ekimi operasyonu, tıpkı saç ekimi gibi kıl kökü nakli şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle standart sağlık kontrollerinin ve kıl kökü analizlerinin yapılması, hastanın bıyık ekimine uygunluğunun belirlenmesi için önemlidir. Ayrıca bıyık ekimi operasyonu yaptırmak isteyen hastaların en az 24 yaşında olması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:
Bıyık Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bıyık ektirmiş kişilerden bilgi alın

Bıyık ektirme konusunda henüz karar vermediyseniz, daha önce bıyık ektirmiş kişilerle konuşarak merak ettiğiniz konular hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu görüşme aynı zamanda, size operasyon sonrası bıyıkların görünümünü de yakından inceleme fırsatı sunar. Ancak görüşülen hastanın operasyonunun iyi ya da kötü geçmesi, sizin operasyonunuzun da iyi ya da kötü geçeceğine dair bir kanı yaratmamalıdır. Her vaka kendi koşulları içinde değerlendirilmelidir.

Bıyık ekiminde sağlık kuruluşu seçimi

Bıyık ektirmek isteyen kişilerin vereceği en önemli kararların başında, operasyonun gerçekleştirileceği saç ekim merkezi ya da hastanenin doğru seçilmesidir. Kapsamlı bir araştırma ile sağlık kuruluşlarının deneyim ve donanımlarını, başarı oranlarını karşılaştırmak; operasyonu gerçekleştirecek doktorla birebir görüşmek ve daha önce bu kuruluşlarda bıyık ektirmiş kişilerle irtibat kurmak oldukça bilgilendirici olabilmektedir. Bu noktada en dikkat edilmesi gereken nokta ise merdiven altı tabir edilen ruhsatsız kliniklerden uzak durulması ve bıyık ekiminin Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir kuruluşta gerçekleştirilmesidir.

Bıyık Ekimi Sigara Alkol

Bıyık ekiminde operasyon günü kuralları

Bıyık ekiminde karar aşamasını tamamlayan ve sağlık kuruluşunu seçen hastalara, çeşitli tetkiklerden geçirildikten sonra operasyon için randevu verilir. Bıyık ekiminin gerçekleştirileceği gün, hastanın şu noktalara dikkat etmesi önerilmektedir:

  • Operasyon sonrasında kolay çıkarılabilmesi için geniş yakalı ya da düğmeli tişört, gömlek tercih edilmelidir.
  • Operasyon öncesindeki birkaç gün sigara ve alkol tüketiminden uzak durulmalıdır.
  • Kafein içerikli kahve, kola, yeşil çay gibi içecekler tüketilmemelidir.
  • Bıyık ekiminden önce doktor bilgisi dışında ağrı kesici ya da aspirin dahil herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır.
  • Varolan bıyık operasyon öncesinde kesilmemelidir. Bıyık kesim/kısaltma işlemi operasyon öncesinde doktor tarafından gerçekleştirilecektir.
  • Bıyık ekiminden beklentiler gerçekçi düzeyde tutulmalıdır.