fbpx

Bıyık ekimi, kişinin bir hastalık ya da köselik olarak tabir edilen sorun nedeniyle bıyıklarının hiç olmaması ya da çok seyrek olması durumunda gerçekleştirilebilen bir mikrocerrahi operasyonudur. Aynı zamanda bıyıklarında bölgesel seyrelme yaşayan kişiler de bıyık ektirme işlemi yaptırabilmektedir. Prensip olarak saç ekimi ile aynı şekilde uygulanan bıyık ekimi operasyonu sürecine yakından bakalım.

Bıyık ekimi kimlere uygulanabilir?

Sakal ve bıyık erkeklerin genel görünümünü doğrudan etkileyen faktörlerdir. Dış görünümüne ve tarzına önem veren erkekler, sakal ve bıyık bölgesindeki seyrelme ya da düzensizlikleri sorun edebilmektedir. Doğuştan ya da bir hastalık nedeniyle sakalları çok az çıkan bireyler de çoğu erkek gibi gür ve düzenli sakal-bıyıklara sahip olmak istemektedir. Bıyık ektirmek isteyen hastaların öncelikle 24 yaş ve üzerinde olması gereklidir. Bu koşulu sağlayan hastalar; bulaşıcı hastalık, kronik rahatsızlık gibi durumlarla karşılaşılmadığı takdirde bıyık ekimi için uygun kabul edilmektedir.

Bıyık ektirme operasyonu nasıl uygulanır?

Bıyık ekimi, sakal ekimi ve saç ekiminde temel uygulama aşamaları aynıdır. Ancak saç derisi ile yüz derisi arasında hassasiyet ve dış görünüm açısından önem farkı vardır. Kişinin yüz bölgesinde operasyon sonrası gözle görülür izler kalması, istenmeyen bir sonuçtur. Bu nedenle sakal ve bıyık ekimi, saç ekimine göre çok daha titizlik gerektiren uygulamalardır. Bıyık ekimi özelinde operasyon süreci şu şekilde işler:

  • Bıyık ekim işlemi yapılacak bölgeye kaç adet kök ekileceği hesaplanır. Bu sayı seyrekliğin durumuna göre genellikle 300-500 kök arasındadır.
  • Donör bölge olarak belirlenen bölgedeki saç kökleri, FUE yöntemiyle tek tek toplanır ve ekim aşaması öncesinde ayıklanarak özel solüsyona alınır. Bıyık ekiminde donör bölge genellikle ense bölgesi olmakla birlikte; sakal, kol ve göğüs gibi bölgeler de değerlendirilebilmektedir.
  • Bıyık ekim işlemi yapılacak alanda, toplanan köklerin ekimi için uygun özelliklerde kanallar açılır. Açılan kanalların derinliği, genişliği ve açısı; köklerin deriye tutunma oranını ve doğal görünümü doğrudan etkiler.
  • Donör bölgeden toplanan saç kökleri, bıyık bölgesinde açılan kanallara yerleştirilir.
  • Ekim bölgesi operasyon sonrasında hızlı iyileşmenin sağlanması amacıyla açık bırakılırken donör bölge bandajlanır.

İlginizi Çekebilir:
Sakal ve Bıyık Ekimi Hakkında Merak Edilenler

Bıyık ekimi sonrası iyileşme süreci

Bıyık ekiminden sonra donör bölgenin bandajı 3. gün sonunda alınır. Bu 3 gün süresince ekim yapılan alan yıkanmamalıdır. 3. gün gerçekleştirilen ilk yıkama sonrası, rutin yıkama süreci doktor yönlendirmesiyle devam etmektedir. İyileşme sürecinin en önemli belirtilerinden olan kabuklanma da yine ilk yıkama sonrası dökülme ile etkisini yitirmektedir.

Bıyık ekim işlemi sonrası iyileşme süreci 10 gün olarak kabul edilmektedir. 15. gün itibarıyla bıyıklar makas yardımıyla kısaltılabilmektedir. Saç ekimi sonrasında olduğu gibi bıyık ekim işlemi sonrasında da şok dökülme görülebilir. Her hastada karşılaşılmayan bu durum operasyon takip eden 15 ve 20. günler arasında gerçekleşebilir. Şok dökülme sonrasında kalıcı bıyıklar genellikle 4. ayda çıkarken 6. aydan itibaren tutunma süreci tamamlanır ve normal uzama döngüsü başlar.

Hastanın bıyık bölgesinde neredeyse hiç bıyık yoksa bir operasyon ile doğal görünüm elde edilemeyebilir. Bu gibi durumlarda ilk bıyık ekiminden 8-9 ay sonra ikinci bir ekim işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Bıyık ektirmek isteyenler ne yapmalı?

Bıyık ekim uygulaması, yetkili saç ekim merkezleri ve hastanelerde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle bıyık ektirme operasyonu yaptırmak isteyen kişilerin öncelikle uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi şarttır. Muayene sonrası hastanın bıyık ekimine uygunluğu onaylandığı takdirde, bıyık ekimi planlaması yapılarak kaç adet kıl kökü nakledileceği belirlenir. Planlama safhası sonrasında operasyon için uygun bir gün kararlaştırılır.

Bıyık ekim operasyonlarında yaygın şekilde, ciltte iz bırakmayan FUE yöntemi tercih edilmektedir. Bıyık ekimine dair merak ettiğiniz tüm konular hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Bıyık ektirme operasyonu sonrasında ekilen bıyıkların tutunma, iyileşme ve gürleşme aşamalarına katkı sağlamak amacıyla saç aşısı, saç mezoterapisi, hiperbarik oksijen tedavisi gibi çeşitli uygulamalar da yapılabilmektedir.