fbpx

Saç dökülmesi ergenlik sonrası süreçte başlayıp 65 yaşa kadar sürebilen bir sorundur. 20’li yaşların başında saç dökülmesi yaşamaya başladıysanız, bunun yalnızca size özgü bir durum olmadığını söyleyebiliriz. Dünya genelinde saç dökülmesi oldukça yaygın bir problem ve 20 yaş sonrası saç dökülmesi başlangıç oranları da oldukça hatırı sayılır miktarda. Bu yazımızda henüz 20’li yaşlarda saç dökülmesi problemi yaşayanlar için önemli bilgileri bir araya getirdik.

Beyaz tenli erkekler üzerinde yapılan araştırmalar; 20 yaşını dolduran her 5 erkekten birinde, erkek tipi saç görüldüğünü ortaya çıkarmıştır.

20 yaş sonrası saç dökülmesinde erken tanı

20’li yaşlardaysanız ve bugünlerde saçlarınızın normal seyrinden daha yoğun dökülmeye başladığını fark ettiyseniz; yapmanız gereken ilk şey uzman bir dermatoloğa görünmektir. Yaşadığınız saç dökülmesinin genetik kaynaklı kalıcı bir dökülme olması durumunda dökülme hızınız yavaşlatılabilir ve kelleşme süreci uzatılabilir.

20 Yaş Saç Dökülmesi Neden

20 yaş sonrası saç dökülmesi nedenleri

Androgenetik alopesi (erkek tipi saç dökülmesi)

Erkeklerde yaygın olarak görülen, “androgenetik alopesi” ve “AGA” adlarıyla da anılan erkek tipi saç dökülmesi, genetik ve kalıcı bir saç dökülmesi olduğundan, günümüz tedavi metotlarıyla durdurulamamaktadır. Ancak erken tanı ve tedavi uygulamalarıyla saç dökülmesi süreci uzun bir sürece yayılabilmektedir. Kişinin ailesinde bu tarz dökülme problemlerinin yaşanması, kendisinde de görülme ihtimalini de arttırmaktadır. Tepe ve ön bölgelerde seyrelmelerle başlayan ve ense bölgesi dışındaki tüm saçların dökülmesiyle sonuçlanan androgenetik alopesi, dış etkenlerin de etkisiyle 20’li yaşlarda dahi görülmeye başlamıştır. Androgenetik alopesi’nin yavaşlatılmasına yönelik ilaç tedavilerinin yanı sıra, dökülmenin son evrelerinde saç ekimi uygulaması yapılabilmektedir.

Saç ekimi için alt yaş sınırı 22 olarak kabul edilmektedir. 22 yaş altındaki bireylerin saç ekimi yaptırması önerilmemektedir.

Dönemsel hastalıklar

Yaşadığınız saç dökülmesi, bilmediğiniz bir hastalığınızın habercisi olabilir. Lupus, anabolik steroid sendromu, polikistik over, hipotiroidizm, anemi ve saçkıran gibi çeşitli hastalıklar saç dökülmesinin nedenleri arasındadır. Ancak bu nedenlere bağlı olarak gerçekleşen dökülmeler geçici özelliktedir. Hastalığın tedavi süreci tamamlandıktan sonra saçlar eski sağlığına kavuşmaktadır. Saç dökülmesinden şüphelendiğiniz ilk aşamada saç muayenesi yaptırmanız, çeşitli hastalıklarınızın teşhisi açısından da önem teşkil etmektedir.

Hastalık, stres gibi dönemsel sorunlara bağlı olarak gerçekleşen saç dökülmelerinde saç ekimi yapılmamaktadır. Saç ekimi, yalnızca genetik-kalıcı saç dökülmelerinde uygulanır.

Düzensiz ve yetersiz beslenme

Genellikle bireylerin üniversite çağına denk gelen 20’li yaşlar, pek çok gencin ailesinden ayrı yaşadığı ve beslenme düzenine gereği kadar dikkat etmediği bir dönemdir. Bu dönemde bünyenin vitamin ve mineral bakımından zengin besinlerle takviye edilmemesi, saç sağlığı açısından da olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Kılcal damarlar tarafından taşınan kan yoluyla beslenen saç kökleri, yetersiz beslenme durumunda zayıf düşmekte ve saç tellerini dökmektedir. 20’li yaşlarda yetersiz beslenme kaynaklı saç dökülmelerinin önüne geçmek için, dengeli beslenmeye önem verilmelidir.

Saçlarımız, dış ortamda losyon, krem ve şampuan gibi besleyici ürünlerle; iç ortamda ise kılcal damarlar aracılığıyla iletilen vitamin ve minerallerle beslenmektedir.

Aşırı stres altında kalmak

Stresin sağlığımıza olumsuz etkileri, uluslararası araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır. Yalnızca saç sağlığımız değil, vücudumuzun tüm sistemleri stresle başa çıkma konusunda büyük mücadeleler vermekte ancak çoğu zaman yenik düşmektedir. 20 yaş sonrası saç dökülmesi yaşayan bireylerde, bu dönemin üniversite hazırlık ve üniversite öğrenim dönemlerine denk gelmesi dolayısıyla “sınav stresi” etkisi de göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı şekilde bir yakınını kaybetmeden kaynaklı, ani gelişen üzüntüden dolayı da kısa süre içerisinde fazla miktarda saç dökülmesi görülebilmektedir. Strese bağlı saç dökülmesi, stres koşullarının hafiflemesiyle birlikte sona ermekte ve saç telleri yeniden sağlıklı şekilde uzayabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:
Saç Ekimi Hangi Yaşta Yapılmalıdır?

Kozmetik saç ürünleri kullanımı

Jöle, wax ve benzeri saç şekillendirici ürünler, doğrudan saç dökülmesine neden olmamakla birlikte; saç köklerinin hava almasını engelleyerek zarar görmesine ve uzun vade saç dökülmesine yol açabilmektedir. Özellikle; kullanılan ürünlerin kalitesiz kimyasal içeriğe sahip olması, saç köklerinin yanı sıra saç derisinde de olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Saç şekillendirme amacıyla kimyasal ürün kullanılması saç sağlığı açısından tavsiye edilmemekle birlikte; gerekli durumlarda tercihen bilindik markaların özel ürünleri kullanılmalıdır.

20 Yaş Saç Dökülmesi Tedavi

20 yaş sonrası saç dökülmesi için önlemler

Doktor muayenesi

20 yaş sonrası saç dökülmesi yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız, ilk ve en önemli tavsiyemiz; en kısa sürede uzman bir dermatolog ile görüşerek saç muayenesi yaptırmanızdır. Bu, saç dökülmesinin hızının yavaşlatılabilmesi ve dökülme türüne göre durdurulabilmesi için yapmanız ve ihmal etmemeniz gereken bir işlemdir. Ancak içinde bulunduğunuz koşullar kısa süre içerisinde saç muayenesi yaptırmaya uygun değilse; bu süreçte şu noktalara dikkat etmenizde fayda vardır:

  • Saç dökülmenizin hangi nedenlere bağlı olabileceği hakkında araştırmalar yapıp bilgi sahibi olmaya çalışın.
  • Saç dökülmenizin düzeyini öğrenmek için Norwood Ölçeği’nden faydalanın.
  • Saç sıklaştırma metotları hakkında bilgi edinin.
  • Kullandığınız şampuanın saç dökülmesine karşı etkili olduğundan emin olun. (En doğru şampuan, saç muayenesinden sonra dökülmenin türüne göre seçilebilir.)
  • Bu süreçte düzenli beslenmeye ve saç sağlığına yararlı vitaminler almaya dikkat edin.
  • Saç şekillendirici ürünler kullanmayın.
  • Alkol, sigara ve stresten uzak durun.
  • Düzenli spor yapmaya başlayın.
Saç dökülmesinin nedenini öğrenmek

20 yaş sonrası saç dökülmesi sorununun tedavi edilebilmesi için, öncelikle yaşanan sorunun nedeni öğrenilmelidir. Dermatolog tarafından yapılan saç analizi ve muayene neticesinde, yaşanan saç dökülmesinin hangi nedenden ortaya çıktığı tespit edilerek uygun tedavi düzenlenir.

Tedavinin sürekliliği

Yaşanan saç dökülmesinin türü ve nedenine bağlı olarak düzenlenen tedavinin, belirlenen periyotlar halinde uygulanması; saç dökülmesinin yavaşlatılması ve durdurulması açısından çok önemlidir. Genetik kaynaklı saç dökülmelerinde, çeşitli saç güçlendirici yöntemlerin düzenli şekilde uygulanması, saç dökülmesi sürecini uzatabilmektedir. Sistemik hastalıklar nedeniyle gerçekleşen saç dökülmelerinde de ilgili uzman doktor tarafından gerçekleştirilen tedavinin aksatılmaması gerekir.

Bilmediğiniz ilaçlardan uzak durun

Bu süreçte yapılan en büyük hatalardan biri de doktor tavsiyesi yerine “arkadaş tavsiyesi” ile saç ilaçları kullanmaktır. 20 yaş sonrası saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız mutlak surette doktor muayenesine ve sonrasında düzenlenen tedaviye öncelik vermelisiniz. İnternet üzerinden yapılan araştırmalar yoluyla ya da bir tanıdığınız vasıtasıyla önerilen ilaçları kullanmak, hem maddi anlamda hem de zaman anlamında sizi kayba uğratabilir. Kullanılan ilacın saç sağlığına olumsuz etkili olma ihtimali ise istenmeyen sonuçlar yaşanmasına neden olabilir.

20 Yaş Sonrası Saç Ekimi

20 yaş sonrası saç dökülmesi ve saç ekimi

20 yaş sonrası saç dökülmesi; stres ve hastalık nedenlere bağlı olarak gerçekleşiyorsa geçici özelliktedir. Bu nedenle saç ekimi gerektirmez. Ancak saç dökülmesi genetik nedenlerle yaşanıyorsa bu durumda saç dökülmesinin düzeyi önem kazanır. Saç ekimi operasyonunun yapılabilmesi için, kişinin saç dökülmesinin son evrelerde olması gerekir. Aksi halde ekim sonrası yaşanan dökülmeler ikinci bir saç ekimini gerekli kılar. 20 yaş sonrası saç ekimi konusundaki en önemli noktalardan biri de alt yaş sınırıdır. Saç ekimi operasyonu yaptırmak isteyen kişilerin en az 22 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. 

Saç dökülmesi nedeniyle estetik kaygılara bağlı öz güven kaybı ve psikolojik sorunlar yaşayan bireyler; uygun şartların oluşması durumunda 22 yaş itibarıyla saç ekimi operasyonu yaptırabilirler.